طراحی و راه اندازی سیستم ذخیره سازی اطلاعات

در فناوری اطلاعات و خدمات شبکه کامپیوتری، فرآیند پشتیبان گیری عبارت است از تهیه یک نسخه از داده که ممکن است به منظور بازیابی داده اصلی پس از وقوع حادثه و از بین رفتن داده، مورد استفاده قرار گیرد. تهیه نسخه پشتیبان با دو هدف صورت می‌گیرد. اولین هدف آن بازیابی داده اصلی در هنگام از بین رفتن داده مانند حذف یا خرابی داده است. دومین هدف پشتیبان گیری، بازیابی داده از زمان های قبلی با توجه به خط مشی نگهداری داده‌ی کاربر است. در برنامه پشتیبان گیری مشخص می‌شود که نسخه‌های داده برای چه مدت نگهداری شوند.

پشتیبانی شبکه

انواع سیستم های ذخیره اطلاعات

ذخیره ساز DAS

DAS  در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هاردهای سرور ظرفیت لازم برای نگهداری اطلاعات را داشته باشد. در واقع DAS یک استوریج دیجیتالی است که به صورت مستقیم به سرور متصل می‌شود. 

ذخیره ساز SAN 

یک استوریج با سطح دسترسی Block Level که به سرورهای متصل به ذخیره ساز این اجازه را می‌دهد تا به صورت مستقیم و بدون واسطه به بلاک‌های هارد دسترسی داشته باشند.

ذخیره ساز NAS 

این سیستم یکی از پرکاربرد‌ترین سیستم‌های ذخیره سازی حال حاضر دنیا است. این دستگاه خود به صورت یک سرور عمل می‌کند به صورتی که می‌توان تعداد هارد به آن متصل کرد.

Network security solutions

هدف از بک آپ گیری چیست؟

هدف از بک آپ گیری  این است که در صورت خلل در سخت افزارتان و پاک شدن اطلات به بازیابی سریع و قابل اعتماد داده‌هایتان دسترسی داشته باشید.
روند بازیابی فایل‌های داده پشتیبان به عنوان بازیابی پرونده شناخته می‌شود.
اصطلاحات تهیه نسخه پشتیبان از داده‌ها و محافظت از داده‌ها غالباً به صورت متناوب مورد استفاده قرار می‌گیرد،
اگر چه حفاظت از داده‌ها اهداف گسترده تداوم تجارت، امنیت داده‌ها، مدیریت چرخه عمر اطلاعات و جلوگیری از بدافزارها و ویروس‌های رایانه را در بر می‌گیرد.

نیاز به مشاوره در رابطه با ذخیره سازی اطلاعات دارید؟ کارشناسان ترازنت آماده پاسخگویی به شما همراهان گرامی هستند، با ما تماس بگیرید. 

پشتیبانی شبکه

چرا ذخیره اطلاعات مهم است؟

داده‌ها نقشی اساسی در نحوه تصمیم گیری تجاری، تعامل با مشتری و توسعه محصولات و خدمات جدید توسط شرکت‌های کارآمد دارند. برای استفاده از همه این داده‌ها، به روشی برای ذخیره سازی داده‌ها جهت مدیریت و دسترسی لحظه‌ای نیاز دارند. پشتیبانی شبکه کامپیوتری شرکت‌ها همچنین باید مطمئن باشند که از راه حل ذخیره سازی داده‌های کسب و کار خود در برابر حمله سایبری محافظت می‌کنند و برای اینکه اطمینان حاصل شود داده‌ها به دلیل خرابی سیستم از بین نرفته‌اند وجود یک راهکار ذخیره سازی اطلاعات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در نهایت هر راهکاری که اجرا شود باید با نیازها و توانایی‌های شبکه شرکت همخوانی داشته باشد.

با توجه به اینکه در ذخیره سازی به روش SAN برای انتقال اطلاعات از فیبر نوری استفاده می‌شود، نسبت به دیگر روش‌های ذخیره سازی اطلاعات در شبکه پیچیدگی بیشتری داشته و پرهزینه تر است.

سیستم ذخیره سازی SAN Storage دارای دسترسی Block level بوده و از سرعت، انعطاف پذیری و همچنین قدرت تطبیق پذیری بالایی برخوردار است.