چه نکاتی را باید در هنگام رک شبکه مورد توجه قرار دهیم؟ شیوه نصب رک در شبکه به چه صورتی است؟ چه نوع رک برای شبکه ما می‌تواند مناسب باشد؟ در این مقاله به نکات مهم در نصب رک شبکه می‌پردازیم و آرایش کابل شبکه در رک سرور را بررسی می‌کنیم. دقت داشته باشید، با توجه به اهمیت رک در سرور، باید نکات طلایی در آرایش رک سرور را بدانید که با توجه به این موضوع در ادامه مقاله به نکات مهم در نصب رک مثل اتاق قرار گیری رک سرور که باعث حفظ سرور از خطرات مختلف مثل آتش سوزی و نفوذ آب به سیستم می‌شود و یا تنظیم دمای سرور که برای کاهش فشار به قطعات رک سرور بسیار ضروری است می‌پردازیم.

به علاوه در این مقاله به کاهش دسترسی پذیری به رک که خطر دزدی اطلاعات را کاهش می‌دهد یا نصب سیستم اطفای حریق که از سوختن قطعات سیستم جلوگیری می‌کند نیز می‌پردازیم. در نهایت نیز به ابزار  کنترل دمای رک سرور که به وسیله آن می‌توانید دمای سرور را به صورت مداوم مشاهده کنید و البته به استفاده از کمربند و برچسب برای کابل‌ها که کابل کشی را ساده تر می‌کند نیز می‌پردازیم. در ضمن استفاده از واحد توزیع برق (PDU) مناسب هم برای نصب رک سرور بسیار مهم است زیرا واحد توزیع برق با قدرت کم به سیستم فشار می‌آورد و باعث خرابی قطعات رک می‌شود که در ادامه این مورد را هم بررسی می‌کنیم.

قبل از این که یک سرور پیاده سازی کنید، باید به نکات مهم برای راه اندازی رک سرور هم فکر کرده باشید؛ زیرا وجود شبکه در هر کسب و کاری از اهمیت بالایی برخوردار است و مهم‌ترین دارایی‌های شرکت در سرور قرار می‌گیرد. با توجه به این موضوع، در ادامه به مهم‌ترین نکات در نصب رک می‌پردازیم. توصیه می‌کنم، اگر می‌خواهید از شبکه خود از هر نظر محافظت کنید و هیچ زمان به مشکل نخورید، نکاتی که در ادامه بیان می‌شود را در ذهن بسپارید.

1. محل قرار گیری رک سرور

می‌توان خیلی راحت گفت که رک سرور، مهم‌ترین دارای هر کسب و کار و سازمانی است که از هر نظر باید ایمن باشد. با توجه به این موضوع باید اتاقی را برای قرار گیری رک سرور انتخاب کنید که عوامل خطرزا مثل سیستم برق، موتور خانه و آبدار خانه در کنار آن قرار نداشته باشد. به بیان دیگر، رک سرور باید در اتاقی باشد که از تمام عوامل طبیعی و غیرطبیعی خطر آفرین برای رک، محافظت شود.

2. کاهش دسترسی به اتاق سرور

نکته مهم بعدی در نصب رک سرور این است که دسترسی سرور فقط باید برای افراد محدودی مجاز باشد و از ورود افراد مختلف به اتاق نگهداری رک سرور خودداری شود. این نکته در زمان نصب رک، می‌تواند کمک کند تا امنیت سرور افزایش پیدا کند.

3. استفاده از سیستم‌های خنک کننده

قطعاتی که داخل رک سرور قرار دارند، باید به طور مداوم خنگ نگه داشته شوند تا به سیستم‌های موجود در رک به دلیل پردازش‌های متوالی آسیب وارد نشود؛ از این رو استراتژی خنک کردن رک سرور بسیار مهم است. البته بد نیست بدانید که خود رک‌ها نیز سیستم‌های خنک دارند، ولی این سیستم‌ها توانایی خنک کردن تمام قطعات را ندارند. با تمام تفاسیر گفته شده، برای خنک نگه داشتن سرور باید اقدامات زیر را انجام داد.

  • قرار دادن رک سرور دور از وسایل گرمایشی
  • آرایش درست کابل‌ها برای عبور جریان هوا
  • قرار ندادن رک در کنار دیوار که مانع عبور جریان هوا می‌شود
  • اطمینان از تابش نور خورشید به رک سرور
  • استفاده از تجهیزات سرمایشی مناسب
  • انتخاب رک متناسب با نوع قطعات

4. انتخاب بهترین گزینه برای آرایش رک سرور

یکی از مراحل مهم در نصب رک سرور، قرار گیری قطعات مختلف در سرور است. قبل از نصب سرور باید با توجه به ساختار رک، قطعات متناسب را انتخاب و به شکلی قرار دهید که در زمان جا به جایی قطعات کمترین مشکل را داشته باشید. توصیه می‌کنم از رک‌هایی با سینی متحرک استفاده کنید که در زمان جابه‌جایی قطعات، به مشکل نخورید.

5. کابل کشی رک سرور

با توجه به این که تعداد کابل‌های موجود در رک سرور بسیار زیاد است، شما باید قبل از نصب قطعات و کابل کشی به فکر کنترل کابل‌ها باشید تا مدیریت رک بسیار ساده‌تر شود؛ از این رو باید به سراغ پچ‌های 24 پورتی رفت که می‌توان سوئیچ‌های بزرگ‌تری را داخل آن قرار داد و کابل کشی رک را ساماندهی کرد.

6. استفاده از کمربند و برچسب برای کابل‌ها

نکته مهم دیگر در نصب رک سرور، برچسب گذاری کابل‌ها می‌باشد که می‌تواند شرایط مدیریت رک را خیلی ساده‌تر کند. شما با استفاده از کمربندها و برچسب‌هایی که کابل‌های مختلف را مشخص و از هم متمایز می‌سازند، می‌توانید در زمان بروز مشکلات، خیلی ساده‌تر سیستم رک را مدیریت کنید.

7. استفاده از واحد توزیع برق (PDU) مناسب

سیستم توزیع برقی (Power Distribution Unit)، جزو قطعات مهم در رک سرور است که توصیه می‌کنیم؛ متناسب‌ترین سیستم توزیع برق با توجه به ساختار رک را تهیه کنید. دقت داشته باشید که واحد توزیع برق وظیفه انتقال نیرو متناسب به رک را دارد که در صورت استفاده از سیستم توزیع برق نامناسب به مشکل خواهید خورد.

8. نصب سیستم اطفاء حریق

یکی از نکات مهم برای نصب رک سرور، نصب سیستم اطفاء حریق در اتاق سرور است که در موارد ضروری باعث کاهش خسارت‌ها می‌شود. با توجه به این که افزایش دما به هر دلیلی ممکن است باعث آتش گرفتن رک سرور شود، بهتر است که قبل از نصب رک سرور، اتاق سرور را به سیستم اطفا حریق تجهیز کنید.

9. کنترل دمای رک سرور

یکی دیگر از گزینه‌هایی که می‌تواند در نصب ایمن رک سرور به شما کمک کند، نصب سیستم کنترل دمای رک شبکه است که در صورت افزایش دمای رک از حد مجاز به شما هشدار می‌دهد. سیستم کنترل دمای رک سرور، می‌تواند به میزان زیادی خطرات احتمالی سرور را کاهش دهد.

آنچه در مقاله نکات مهم نصب رک بیان شد

شبکه در هر کسب و کاری، جزو مهم‌ترین دارایی‌ها به حساب می‌آید که با توجه به این موضوع، نیاز است تا در نصب سرور نکاتی مهم رعایت شود. فرقی نمی‌کند که مقیاس کسب و کار شما چقدر باشد، به هر حال رک سرور شما از لحاظ امنیت، دسترسی پذیری راحت و انتخاب درست قطعات باید پالایش شود تا ایمنی اطلاعات شما به حداکثر برسد. در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید در قسمت کامنت‌ها سوال خود را مطرح کنید.