شبکه‌های کامپیوتری (computer networks) یا شبکه کامپیوتری برای اشتراک گذاری فایل ها با چند سیستم یا اتصال مجموعه ای از سیستم ها به شبکه جهانی وب استفاده می‌شوند. در این شبکه ها منابعی مانند سیستم های سخت افزاری مانند کامپیوتر، مودم، تلفن همراه، پرینتر و … یا برنامه های نرم افزاری و اطلاعات به هم متصل می‌شوند. همچنین در شبکه های سازمانی چند کامپیوتر به شبکه سازمان وصل می‌شوند تا اشتراک دیتا انجام شود. هدف از ساخت شبکه کامپیوتر اشتراک داده بین منابع مختلف است و برای ارسال و دریافت داده از کابل های نوری و چند رسانه ای یا فناوری های بی سیم استفاده می‌شود. شبکه‌ها دارای انواع مختلفی است که در مقاله انواع شبکه کامپوتری به آن پرداخته‌ایم.

اجزای تشکیل دهنده شبکه کامپیوتری

شبکه های کامپیوتر برای کارکرد صحیح به اجزایی نیاز دارند که به آن ها اشاره می‌کنیم.

کلاینت

کلاینت همان رایانه یا سیستم یک کاربر است که به سرور درخواست ارسال کرده و فایل های به اشتراک گذاشته شده را دریافت می‌کند.

سرور

سرور کامپوتر هایی هسستند که در شبکه داخلی به کامپیوتر های یک سازمان خدمات رسانی دارند و سرور تحت شبکه نامیده می‌شوند یا به کاربران عمومی اینترنت سرویس می‌دهند. این کامپیوتر فایل یا برنامه هایی که در شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند را در خود جای می‌دهد

سوئیچ

دستگاهی است که دستگاه های شبکه را به هم متصل می‌کند. کارکرد آن در لایه پیوند داده است که وظیفه انتقال مطمئن دیتا بین دستگاه ها را بر عهده دارد. سوئیچ اطلاعات را از یک دستگاه گرفته و به در خواست دهنده ارسال می‌کند.

روتر

روتر به معنای مسیریاب است و تجهیزی سخت افزاری است که داده ها را در شبکه هدایت می‌کند تا به دستگاه درخواست دهنده برسند.

اکسس پوینت

AP دستگاهی است که اجازه اتصال دستگاه های بی سیم به دستگاه های سیمی شبکه را می‌دهد.

هاب

دستگاهی است که بسته داده را با یک پورت دریافت می‌کند و به تمام پورت های دیگر ارسال خواهد کرد. این دستگاه با کابل های اترنت به سایر دستگاه های شبکه متصل می‌شود. اگر یک کلاینت اطلاعات را از سرور بخواهد درخواست با کابل به هاب ارسال شده و هاب درخواست را به تمام دستگاه های شبکه ارسال خواهد کرد. سپس هر رایانه بررسی می‌کند که درخواست را تایید یا حذف کند.

پل

با استفاده از پل دو یا چند شبکه متفاوت مانند اترنت و حلقه به هم متصل می‌شوند. 

رسانه

رسانه شبکه کانالی مخابراتی است که در شبکه کار اتصال گره ها را انجام می‌دهد. رسانه شبکه می‌تواند کابل به هم تابیده، کابل فیبر نوری یا کابل کواکسیال باشد.

مزیت یا اهمیت به کار بردن شبکه‌های کامپیوتری

شبکه های کامپوتری در شرکت ها باعث می‌شوند که تمام کامپیوتر های متصل به شبکه بتوانند از منبع دیتا یا سرور فایل های مورد نیاز رو دریافت کنند. این باعث خواهد شد در انتقال اطلاعات سرعت ایجاد شده و در عین سهولت کار، بدو ن هیج محدودیت می توان داده ها را اشتراک گذاری کرد. 

با اتصال سیستم های از طریق شبکه، نیازی به انتقال دهنده های واسط اطلاعات مانند فلش مموری وجود نخواهد داشت و به سرعت می‌توان اطلاعات را جا به جا نمود.

  • بهبود حجم ذخیره سازی

اهداف شبکه کامپیوتری

برقراری ارتباط بدون محدودیت 

به وسیله شبکه می‌توان بین کامپیوتر هایی که در نقاط مختلف جهان قرار گرفته اند، ارتباط ایجاد کرد.

کاهش هزینه

انتقال داده شامل هزینه های مختلفی است که با ایجاد شبکه کامپیوتری از بین خواهند رفت.

امنبت بالای اشتراک داده ها

برای تبادل دیتای ایمن از شکبه