شبکه‌های کامپیوتری را می‌توان به عنوان مختلفی تقسیم بندی کرد. انواع شبکه‌های کامپیوتری از روش‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. انواع شبکه کامپیوتری بر اساس حجم شبکه، انواع شبکه بر اساس محدوده جغرافیایی و… . شبکه کامپیوتری به متصل شدن دو یا چند سیستم  جهت ارسال و دریافت چندین فایل را می‌گویند. شبکه‌های کامپیوتری را می‌توان بر اساس اندازه، توپولوژی، فناوری انتقال اطلاعات، محدوده جغرافیایی و ساختار  تقسیم بندی کرد. در مقاله شبکه کامپیوتری چیست به بیان اهداف و کارکردهای شبکه کامپوتری پرداخته‌ایم.

انواع شبکه کامپیوتری از نظر محدوده جغرافیایی

 1. شبکه محلی LAN
 2. شبکه شخصی PAN
 3. شبکه گسترده WAN
 4. شبکه شهری MAN

معرفی شبکه کامپیوتری محلی (LAN)

شبکه کامپیوتری محلی، به اتصال چندین شبکه‌ای گفته می‌شود که در یک محیط کوچک مانند ساختمان و شرکت قرار دارد. این نوع شبکه برای اداره‌ها و سازمان‌های کوچک بسیار مناسب است.

نحوه اتصال شبکه کامپیوتری محلی  با استفاده از کابل کواکسیال است. از ویژگی‌های شبکه محلی باید به موارد مانند قیمت مناسب، سهولت در راه اندازی، انتقال سریع اطلاعات و امنیت بالا اشاره کرد.

معرفی شبکه کامپیوتری شخصی (PAN)

از انواع شبکه کامپیوتری دیگر می‌توان به شبکه کامپیوتری شخصی اشاره کرد. شبکه کامپیوتری شخصی در محدوده کوچک‌تر و شخصی است، به طوری اتصال بین لپتاپ، تلفن همراه شخصی، هدفون و… شبکه کامپیوتری شخصی می‌گویند.

معرفی شبکه کامپیوتری گسترده (WAN)

شبکه کامپیوتری گسترده، شبکه‌ای است که در فاصله‌های زیادتر مانند استانی و کشوری امکان اتصال و انتقال داده را دارد. همچنین باید ذکر کرد که اینترنت جز بزرگترین شبکه کامپیوتری گسترده است.

معرفی شبکه کامپیوتری شهری (MAN)

شبکه کامپیوتری شهری، وسیع تر از شبکه محلی است و محدوده بیشتری را در بر می‌گیرد این شبکه کامپیوتری مناسب ارگان‌های دولتی و آموزشی یک شهر است.

انواع شبکه کامپیوتری از نظر توپولوژی

به نوع قرارگیری سیستم‌ها، داخل یک شبکه و طراحی نوع اتصال بین سیستم‌ها و اجزای شبکه را توپولوژی شبکه می‌گویند. توپولوژی شبکه دارای انواع مختلفی است که در ادامه هر کدام را توضیح داده‌ایم.

توپولوژی خطی (Bus topology)

به اتصال تمامی سیستم‌های کامپیوتری توسط یک کابل توپولوژی خطی می‌گویند.

توپولوژی ستاره‌ای (star topology)

در توپولوژی ستاره‌ای هر کامپیوتر به وسیله یک کابل به سوئیچ یا هاب مرکزی متصل است و هر کدام از سیستم‌ها به طور مستقل کار می‌کنند.

توپولوژی حلقوی (Ring topology)

در توپولوژی حلقوی تمامی سیستم‌های کامپیوتری به صورت یک حلقه به یک دیگر متصل شده‌اند و هم جهت با عقربه‌های ساعت کار می‌کنند. 

توپولوژی ترکیبی (Hybrid topology)

در توپولوژی ترکیبی از متشکل شدن چندین توپولوژی مختلف به وجود می‌آید و همگی توسط یک کابل مرکزی به یکدیگر متصل هستند.

توپولوژی بی سیم (Wireless topology)

همانطور که از اسم این نوع توپولوژی مشخص است، اتصال بین کامپیوتر‌ها بدون هیچ گونه سیم است زیرا به وسیله شبکه وایرلس به یکدیگر متصل هستند.

توپولوژی مش (Mesh topology)

در توپولوژی مش تمامی کامپیوتر‌ها به وسیله کابل‌های جداگانه به یک دیگر متصل هستند و هر کامپیوتر به طور مجزا به کامپیوتر‌های دیگر متصل است.

توپولوژی درختی (Tree topology)

در توپولوژی درختی از دو یا چند نوع هاب برای اتصال سیستم‌ها در ایستگاه‌ها استفاده می‌شود. 

انواع شبکه کامپیوتری از نظر فناوری انتقال داده

انواع شبکه کامپیوتری از نظر فناوری انتقال داده به صورت زیر است.

 • Ethernet
 • Wi-fi
 • Bluetooth

انواع شبکه کامپیوتری از نظر ارتباطات و استاندارد‌ها

انواع شبکه کامپیوتری از نظر ساختار 

انواع شبکه بر اساس زیر ساخت منابع

 • شبکه های Peer-to-Peer
 • شبکه های Client/Server

انواع شبکه های رایانه ای بر اساس اهداف سازمانی

 • اینترانت
 • اینترنت
 • اکسترانت
 • دارک نت