huumans3-1.png

اعزام کارشناس حضوری

یکی از وظایف پشتیبان شبکه، بازدید از سخت افزار کامپیوتر و سرور و تجهیزات شبکه است. این بازدید با توجه به بزرگی شبکه و نیاز‌های مشتری متفاوت است. در بسیاری از شبکه‌ها تا زمانی که مشکلات سخت افزاری بروز نکند، نیاز به مراجعه حضوری کارشناس یا تکنسین شبکه نیست، زیرا از طریق اینترنت عملکرد شبکه و سخت افزار مانیتور می‌شود و پشتیبانی کاربران شبکه در خصوص مشکل قطعی شبکه و مشکلات نرم افزاری از راه دور و تلفنی انجام می‌شود.

اما در مواردی که پشتیبانی تلفنی خدمات شبکه چاره ساز نباشد با اعزام کارشناس شبکه به محل، مشتری و بازدید شبکه رفع عیب انجام می‌شود. سرعت اعزام کارشناس شبکه کامپیوتر برای مشتری مهم است، زیرا در اکثر موارد کاربر یا مجموعه‌ای از کاربران شبکه نمی‌توانند از سیستم‌های خود استفاده کنند و فعالیت شرکت را مختل می‌کند. اینجا همان نقطه‌ای است که شرکت‌ها از قبل باید فکر آن را کرده باشند و با یک کارشناس شبکه کار یا شرکت شبکه کار قرارداد تعمیر نگهداری یا قرارداد خدمات پشتیبانی شبکه کامپیوتری داشته باشند تا با مراجعه حضوری پشتیبان شبکه، مشکل شبکه را بررسی و حل کنند.

نیاز به کارشناس حضوری شبکه

رشد سریع فناوری و گسترش آن در سراسر دنیای تجارت به این معنی است که تقاضای بی سابقه‌ای برای متخصصان فناوری اطلاعات در رشته‌های مختلف وجود دارد. یکی از این رشته‌ها پر تقاضاتر از بقیه است، زیرا مربوط به فناوری است که در همه صنایع مشترک است. این رشته شبکه‌های  کامپیوتری (شبکه‌های رایانه‌ای) است که بخشی اصلی از زیرساخت‌های فناوری هر کسب و کار، نهاد دولتی و سازمانی را تشکیل می‌دهد.

از آنجا که خدمات شبکه‌های کامپیوتری در همه جا وجود دارد، بنابراین فرصت‌هایی برای کارشناس شبکه کامپیوتر و تکنسین‌های شبکه کامپیوتر وجود دارد. آن‌ها متخصصانی هستند که وظیفه نگهداری و پشتیبانی از شبکه کامپیوتر، پشتیبانی از سخت افزار شبکه و پشتیبانی از زیرساخت شبکه را انجام می‌دهند. بدون تکنسین و متخصص شبکه کار، شبکه‌های رایانه‌ای و تمام فناوری متکی به آن‌ها مثلا تلفن‌ها و اینترنت متوقف می‌شود و بیشتر اقتصاد جهانی را با مشکل مواجه می‌کند.

اما با توجه به ماهیت کاری شبکه‌های کامپیوتری نیاز به حضور کارشناس شبکه به صورت فیزیکی در محل و بازدید و رفع مشکلات سخت افزاری است.

huumans3-1.png
active-network-services

چرا نیاز به کارشناس حضوری شبکه داریم؟

از آنجا که شبکه‌های کامپیوتری در همه جا وجود دارد، بنابراین فرصت‌هایی برای کارشناس شبکه کامپیوتر و تکنسین‌های شبکه کامپیوتر وجود دارد. آن‌ها متخصصانی هستند که وظیفه نگهداری و پشتیبانی از شبکه کامپیوتر، پشتیبانی از سخت افزار شبکه و پشتیبانی از زیرساخت شبکه را انجام می‌دهند. بدون تکنسین و متخصص شبکه کار، شبکه‌های رایانه‌ای و تمام فناوری متکی به آن‌ها مثلا تلفن‌ها و اینترنت متوقف می‌شود و بیشتر اقتصاد جهانی را با مشکل مواجه می‌کند.

اما با توجه به ماهیت کاری شبکه‌های کامپیوتری نیاز به حضور کارشناس شبکه به صورت فیزیکی در محل و بازدید و رفع مشکلات سخت افزاری است.

نظر مشتریان

وظایف تکنسین شبکه در بازدید حضوری شبکه

 1. بازدید از شبکه، اتصالات و کابل‌های کامپیوتر و اتصالات سرور
 2. بازدید از سیستم‌های همه کابران و رفع مشکات موجود و ثبت گزارش کار
 3. عیب‌یابی‌های کوچک در هر سیستم کلاینت و سرور
 4. رعایت نظم کاری در بررسی شبکه
 5. آموزش به کاربران جدید
 6. رفع مشکلات نرم افزاری و بازدید سخت افزار سرور و دستگاه‌های جانبی
 7. همراه داشتن بسته نرم افزار کاربردی و ابزار شبکه برای رفع عیب موردی شبکه و اتصالات کابلی
 8. چک کردن وضعیت سرمایش اتاق سرور و نظافت رک و محیط اتاق سرور
 9. حفاظت از اطلاعات شبکه
 10. بازدید از چراغ‌های سیستم برق اضطراری ((UPS
رشد سریع فناوری و گسترش آن در سراسر دنیای تجارت به این معنی است که تقاضای بی سابقه‌ای برای متخصصان فناوری اطلاعات در رشته‌های مختلف وجود دارد. یکی از این رشته‌ها پر تقاضاتر از بقیه است، زیرا مربوط به فناوری است که در همه صنایع مشترک است. این رشته شبکه‌های کامپیوتری (شبکه‌های رایانه‌ای) است که بخشی اصلی از زیرساخت‌های فناوری هر کسب و کار، نهاد دولتی و سازمانی را تشکیل می‌دهد.
ایمان
مخلصی

کارشناس شبکه یا تکنسین شبکه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

ویژگی‌های لازم برای داشتن یک کارشناس خوب شبکه یا تکنسین خوب شبکه کامپیوتری ماهیت فنی ندارند. در حقیقت برای بهره مندی از یک متخصص شبکه که خیالتان را از بابت خدمات IT راحت کند مهارت‌های گسترده ای لازم است. برای کسانی که ممکن است به عنوان یک تکنسین شبکه در نظر داشته باشید، برای کمک به شما، در اینجا ویژگی‌های یک شرکت پشتیبان شبکه خوب یا کارشناس شبکه کامپیوتر حرفه‌ای بیان شده است. 

در مقاله وظایف متخصص شبکه‌های کامپیوتری اطلاعات کاملی در رابطه با این شغل ارائه داده‌ایم. 

مهارت‌های ارتباطی عالی

اگرچه یک کارشناس شبکه رایانه مقدار زیادی از وقت خود را صرف کار با سخت افزار و نرم افزار برای حل مشکلات شبکه می‌کند، اما باید به طور منظم با کاربران شبکه یا افرادی که از شبکه‌های تحت مدیریت آن‌ها استفاده می‌کنند تعامل داشته باشند. یعنی کارشناس شبکه باید سطح دانش کاربران شبکه را درک کند و برای فهمیدن مشکل سوالات مناسب بپرید، زیرا ممکن است کاربر نتواند مشکل سیستم کامپیوتر را به درستی توضیح دهد.

توانایی کار تیمی

کارشناسان شبکه کامپیوتری، شبکه‌های داده‌ای را پشتیبانی می‌کنند که زیربنای آن فناوری‌ها و دستگاه‌های مختلف است. برای تکنسین و کارشناسان شبکه‌های کامپیوتری به همین دلیل معمول است که مجبور می‌شوند برای رفع مشکلات و عیب یابی شبکه به سایر اعضای تیم مراجعه کنند. بدین ترتیب هیچ کارشناس یا تکنسین شبکه کامپیوتیر نمی‌تواند تنها کار کند. بنابراین باید بتوانند به صورت تیمی‌کار کنند و یکی از دلایلی که شرکت‌های پشتیبانی شبکه به پشتیبانی یک شخص ارجحیت دارد تیمی کار کردن فرد است.

یادگیری مباحث مختلف

دانش شبکه به طور مداوم در حال توسعه و تغییر است و همیشه نمی‌توان در جریان این پیشرفت‌ها قرار گرفت. کسانی که موفق به انجام این کار می‌شوند، یادگیرنده‌های پرشوری هستند که علاقه به دانش جدید و کسب مهارت‌های جدید را دارند. شاهد این امر کتاب‌های قطور و منابع بسیار زیادی است که در حوزه‌های مختلف شبکه وجود دارد. پس هر شخصی به راحتی نمی‌تواند این کتاب‌های قطور را بخواند. اما افراد پرشور و مستعد یادگیری شانس بسیار بیشتری نسبت به دیگران دارند و کیفیت یک کارشناس خوب شبکه کامپیوتری از اینجا معلوم می‌شود.

مهارت‌های حل مسئله

شبکه‌های کامپیوتری دارای ساختار و اندازه‌های مختلفی هستند. وقتی مشکلی پیش آید، وظیفه شبکه کار است که بفهمد مشکل از کجاست و برای رفع آن چه باید کرد. از آنجا که هیچ دو شبکه کامپیوتری یکسان نیستند، پس با یک کار روتین و تکراری روبرو نیستیم. هر کسی که تا به حال با یک مشکل در یک شبکه کامپیوتری روبرو شده باشد می‌تواند بگوید که یافتن راه حل همیشه یک روند ساده نیست.

تفکر خلاق

فناوری شبکه می‌تواند لحظه به لحظه تغییر و توسعه یابد و به ندرت می‌توان با موقعیتی روبرو شد که فقط یک راه حل داشته باشد. کارشناس‌های شبکه رایانه باید در درجه اول به فکر خودشان متکی باشند و راه حل‌های خلاقانه ارائه دهند. بعضی اوقات ممکن است مجبور شوند راهی برای استفاده مجدد از تجهیزات شبکه موجود جهت رفع مشکل در حالی که منتظر سخت افزار جدید هستند پیدا کنند. به همین دلیل وجود تفکر خلاق در یک کارشناس شبکه که قرار است کار شبکه را به صورت حضوری در شرکت پیگیری کند لازم و ضروی خواهد بود.

توانایی رشد تحت فشار و مسولیت

در نگاه اول به نظر نمی‌رسد کسی در صنعت فناوری اطلاعات خود را در یک وضعیت پر فشار ببیند. دلیل آن این است که فناوری اطلاعات و شبکه‌های کامپیوتری امروزی برای فعالیت کسب و کارها و سازمان‌ها در همه جا بسیار حیاتی هستند، به طوری که در زمان خرابی یا مشکلات شبکه می‌تواند همه کارها را به بن بست کامل برساند. وقتی اتفاقی می‌افتد همه چشم‌ها به کارشناس شبکه معطوف می‌شوند و در انتظار خبر شروع به کار هستند. توانایی کار تحت فشار یکی از مهمترین خصوصیاتی است که هر پشتیبان شبکه فناوری اطلاعات باید از آن برخوردار باشد.

چگونه کار می کنیم

هنوز در رابطه با اعزام کارشناس حضوری سوالی دارید؟

اعزام حضوری کارشناس شبکه کار و تکنسین شبکه کار

با توجه به نوع خدمات شبکه‌ای که در محل مشتری باید انجام شود اعزام کارشناس حضوری شبکه کامپیوتر یا اعزام تکنسین حضوری شبکه کامپیوتر انجام می‌شود.

 • در مواردی که نیاز به تغییر زیرساخت شبکه و توسعه شبکه باشد یا اصطلاحا خدمات پسیو شبکه مورد نیاز باشد، اعزام تکنسین شبکه انجام می‌شود. شبکه کار به صورت پیش فرض ابزارهای لازم جهت انجام خدمات پسیو را همراه خود دارد. از جمله کابل شبکه، سوکت شبکه، آچار شبکه و ابزارهای فنی، تستر شبکه و…. اعزام شبکه کار با توجه به حجم کار به صورت انفرادی یا تیمی‌انجام می‌شود تا در اسرع وقت و با رعایت نظافت و زیبایی محیط کار توسعه یا بسترسازی زیرساخت شبکه انجام شود.
 • در مواردی که نیاز به راه اندازی سرویس جدید نرم افزاری یا رفع عیب‌های نرم افزاری همراه با بازدید سخت افزار کامپیوتر و بازدید سرور شبکه باشد اعزام کارشناس شبکه کار یا اعزام متخصص شبکه انجام می‌شود.

به طور کلی نگهداری و پشتیبانی شبکه، شامل خدمات شبکه حضوری و خدمات شبکه غیرحضوری است. در مواردی که مشکلات سخت افزاری بروز می‌کند مراجعه حضوری کارشناس شبکه اجتناب ناپذیر است. یکی از نکات مهم که در متن قرارداد خدمات پشتیبانی شبکه باید ذکر شود تعداد مراجعات حضوری کارشناس شبکه و زمان اعزام کارشناس حضوری شبکه در موارد اضطرار است.

 در قراردادهای تعمیر و نگهداری شبکه مانور زیادی روی تعداد مراجعات حضوری به شرکت مشتری داده می‌شود که در بسیاری از موارد بی فایده و دست و پا گیر است. مثلا یک بار بازدید حضوری کارشناس شبکه از محل کارفرما. تجربه نشان داده است بسیاری از کارفرمایان از بازدید دوره‌ای به صورت هفته‌ای یکبار رضایت کافی ندارند، زیرا در ساعت کاری، وقت کارمندان هدر می‌رود یا رفع عیب مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم‌ها و شبکه به یک روز خاص موکول می‌شود. در حالی که ما معتقدیم رفع مشکلات شبکه در لحظه به صورت تلفنی یا حضوری باید انجام شود و هر زمان که نیاز به اعزام کارشناس کامپیوتر به صورت حضوری بود در همان موقع باید انجام شود و به یک روز خاص موکول نگردد.

در مجموعه ترازنت علاوه بر بازدید دوره‌ای شبکه و سیستم و سرور شرکت‌ها، برای مشتریانی که از طریق تلفنی یا از راه دور مشکل برطرف نشود در همان ساعت اولیه اعزام کارشناس شبکه به صورت حضور در محل مشتری انجام می‌شود.

مهارت ریاضی کارشناس حضوری شبکه

یکی از وظایف متخصص حرفه‌ای شبکه یا کارشناس و تکنسین IT این است که با سیستم عددی دودویی یا باینری آشنا باشد زیرا تمام شبکه‌های کامپیوتری برای فعال کردن ارتباطات شبکه داده، با آدرس دهی عددی کار می‌کنند. در شبکه‌های بزرگ با تعداد کاربر زیاد، این آدرس‌ها که به عنوان آدرس‌های IP شناخته می‌شوند، باید توسط مدیر شبکه یا مسول IT از قبل برنامه ریزی شده و با گذشت زمان مدیریت شوند.

ریاضیات همچنین در محاسبه زیرساخت شبکه یا به روزرسانی شبکه‌ها کمک می‌کند. زیرا برای محاسبه ظرفیت، تقسیم پهنای باند بر حسب بیت و بایت و پیاده سازی سیاست‌های کیفیت خدمات شبکه کاربرد دارد.

مهارت گوش دادن کارشناس شبکه کامپیوتر

در هر شغلی که نیاز به تعامل مداوم با دیگران داشته باشید، گوش دادن یک امر ضروری است. در حین انجام وظایف روزمره، یک کارشناس شبکه کامپیوتری مجبور است با افراد در هر سطح از یک سازمان تعامل داشته باشد. بنابراین می‌توانند با کسانی کار کند که ممکن است درک کاملی از جنبه‌های فنی شبکه‌های کامپیوتری نداشته باشند.

بسیاری از کارشناسان فناوری اطلاعات یا شرکت‌های پشتیبان شبکه اخراج می‌شوند زیرا نمی‌توانند درخواست‌های کارمندان غیرفنی را پاسخگو باشند و همین کارمندان غیرفنی زمینه ساز نارضایتی از خدمات شبکه مجری هستند. برای یک متخصص شبکه کامپیوتری، توصیف کاربر در مورد یک مشکل سیستم و شبکه می‌تواند کلید تشخیص مشکل در شبکه باشد، بنابراین متخصص شبکه باید با دقت گوش دهد و آماده باشد تا بر آنچه که از دیگران می‌شنود تمرکز کند.

سازگاری تکنسین شبکه با محیط

ماهیت کاری یک پشتیبان شبکه کامپیوتری به صورتی است که تقریبا هیچ دو روزش یکسان نخواهد بود. بعضی از روزها برای حل مشکلات کوچک بی شماری با کاربران شبکه سروکار دارد، در حالی که روزهای دیگر پشت میز می‌نشیند و به بررسی نرم افزارهای سرور و برنامه ریزی‌های آینده شبکه می‌پردازد. نیاز به سازگاری به مدیریت کارهای شبکه در طی روز به همین جا ختم نمی‌شود. از آنجایی که دانش ​​شبکه کامپیوتری در حال پیشرفت مداوم است، یک کارشناس شبکه کامپیوتری خوب، باید بروز باشد و از فناوری‌های جدید شبکه کامپیوتری استقبال کند.