تجهیزات شبکه چیست؟ (?What is network equipment) انواع تجهیزات شبکه چیست و چه کاربردهایی دارد؟ برای راه‌اندازی یک شبکه به چه ابزاری نیاز خواهد بود؟ تجهیزات شبکه به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند که هر یک کاربرد و ویژگی‌های خاصی دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع تجهیزات شبکه و همچنین کاربرد هر یک بپردازیم.

در حالت کلی تجهیزات شبکه را می‌توان به دو دسته تجهیزات اکتیو و پسیو تقسیم‌بندی کرد. بر همین اساس تخصص‌های پسیوکار شبکه و اکتیوکار شبکه وجود دارد که هر کدام دارای وظیفه خاصی در هنگام راه‌اندازی و نگهداری از تجهیزات شبکه هستند. تمامی وسایل و تجهیزاتی که وظیفه انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر در شبکه را بر عهده دارند، تجهیزات پسیو شبکه نامیده‌ می‌شوند. تجهیزاتی مانند کابل شبکه، رک شبکه، داکت و … .

در مقابل با تجهیزات اکتیو شبکه رو به رو هستیم، تمامی تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری که باعث تغییر در اطلاعات می‌شوند، تجهیزات اکتیو نامیده می‌شوند. در این مقاله از وب سایت ترازنت ما به بررسی دقیق انواع تجهیزات شبکه خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

تجهیزات شبکه چیست

انواع تجهیزات شبکه چیست؟

به تمام تجهیزات سخت‌افزاری که برای نصب و راه‌اندازی شبکه رایانه‌ای به آن‌ها نیازمند هستید تجهیزات شبکه گفته می‌شود. امروزه تجهیزات شبکه در تمام سازمان‌ها اهمیت بسیار ویژه‌ای پیدا کرده است؛ زیرا در هر سازمان باید شبکه‌های رایانه‌ای کارآمد و مناسبی ایجاد شود تا بتوان بیش‌ترین استفاده را از این سیستم‌ها برد. بنابراین آشنایی با تجهیزات شبکه می‌تواند به راه اندازی کاربردی‌تر و دقیق‌تر شبکه کمک شایانی کند.

برای درک اهمیت تجهیزات شبکه و مفهوم آن، بهتر است پیش از هر چیز، تعریفی مختصر از شبکه ارائه دهیم. شبکه یا همان network به مجموعه‌ای از رایانه‌ها، سخت‌افزارها و یا نرم‌افزارها گفته می‌شود که برای برقراری ارتباط بین کاربران به یکدیگر متصل می‌شوند.

با استفاده از شبکه می‌توان تمام محدودیت‌های جغرافیایی برای اتصال کاربران را از بین برده و از منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به صورت مشترک استفاده کرد. علاوه بر این با استفاده از شبکه می‌توان اطلاعات را سریع‌تر و دقیق‌تر میان کاربران انتقال داد. همچنین برقراری ارتباط از طریق شبکه امنیت را نیز افزایش خواهد داد.

تجهیزات مورد نیاز برای برقراری شبکه و ارائه خدمات شبکه، به صورت کلی می‌توان به دو دسته اکتیو و پسیو دسته‌بندی کرد. هر یک از تجهیزات active و passive شبکه ویژگی‌ها و خصوصیات مربوط به خود را دارند. برای معرفی تجهیزات شبکه، باید مفاهیم هر یک را کامل بدانیم. آشنایی با کابل و تجهیزات شبکه باعث می‌شود به شبکه مسلط خود و کارکرد آن مسلط شوید. اگر نمی‌دانید که تجهیزات شبکه چیست و چگونه از آن‌ها استفاده می‌شود، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات غیرفعال شبکه (پسیو)

عملکرد تجهیزات پسیو هیچ وابستگی به برق و توان الکتریکی ندارد. تجهیزات پسیو شبکه به مجموعه تجهیزاتی گفته می‌شود که نقش ابزار زیرساختی برای انتقال اطلاعات را بر عهده دارند. به طور کلی تجهیزاتی که به نیروی برق نیازی ندارند جزو این دسته محسوب می‌شوند. از جمله تجهیزات غیرفعال شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال از جمله تجهیزات مهم برای برقراری شبکه هستند که از نوع بزرگ آن‌ها برای ستون فقرات شبکه، و از نوع کوچک در فواصل کم‌تر برای ایستگاه‌های کاری استفاده می‌شود.

آنتن بیسیم

آنتن بیسیم

زمانی که فاصله میان امواج فرستنده و گیرنده از حدی بیش‌تر شود، سیگنال افت کرده و سرعت کاهش پیدا می‌کند. در چنین زمانی استفاده از آنتن‌های بیسیم (وایرلس) می‌تواند این مشکل را از میان بردارد.

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری در تجهیزات شبکه

کابل فیبر نوری از جمله کابل‌های مهمی است که در برقراری شبکه از آن استفاده می‌شود. از این کابل زمانی استفاده می‌شود که مسافت بین مبدا و مقصد بیش از 100 متر بوده به پهنای باند زیادی احتیاج است. در فیبرهای نوری، نور طی انعکاس میان فصل مشترک هسته و غلاف منتشر می‌شود. از جمله منابع نوری این کابل‌ها می‌توان به دیودهای لیزری و یا دیودهای ساطع‌کننده نور اشاره داشت.

رک شبکه

رک شبکه

یکی از مشکلاتی که ممکن است در برقراری شبکه با آن مواجه شوید، زیاد شدن تعداد سوییچ‌ها و روترها است. در چنین زمانی برای نصب و نگهداری تجهیزات شبکه به مکانی مناسب احتیاج پیدا می‌کنید.

رک شبکه برای نگهداری و محافظت از سوییچ‌ها و روترها استفاده می‌شود. معمولاً رک‌های شبکه از جنس فلز و با استفاده از دربی شیشه‌ای ساخته و عرضه می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به نیاز شبکه خود از انواع رک‌های ایستاده یا دیواری با ابعاد مناسب استفاده کنید.

پچ پنل

کاربرد پچ پنل در تجهیزات شبکه

پچ پنل‌ها از دیگر انواع تجهیزات پسیو در شبکه هستند که به دوسته ماژولار و غیرماژولار تقسیم می‌شوند. پچ پنل‌ها به‌صورت کلی برای نظم دادن به کابل‌های درون رک شبکه کاربرد دارند. استفاده از پچ پنل‌های غیرماژولار معمولاً برای انتقال صوت توصیه می‌شود.

اگر شبکه بزرگی در اختیار دارید بهتر است برای انعطاف بیش‌تر از پچ‌ پنل‌های ماژولار استفاده کنید. در پچ پنل‌های ماژولار می‌توانید انواع پورت‌ها را در کنار یکدیگر داشته باشید. در صورتی که پورتی با مشکل مواجه شود نیازی به تعویض کامل پچ پنل نخواهد بود و می‌توانید تنها کیستون مورد نظر را تعویض کنید.

تجهیزات فعال شبکه (اکتیو)

تجهیزات اکتیو شبکه

در پاسخ به سوال تجهیزات شبکه چیست، باید به بررسی و معرفی تجهیزات فعال شبکه نیز بپردازیم. تجهیزات active شبکه بر خلاف نوع پسیو به برق و توان الکتریکی نیاز دارند. این تجهیزات معمولاً در هدایت، تقویت، یا تولید سیگنال‌ها نقش دارند. از جمله رایج‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

کارت شبکه

کارت شبکه
کارت شبکه اصلی ترین و مهمترین بخش تجهیزات اکتیو شبکه است.

کارت شبکه از جمله سخت‌افزارهای بسیار مهم در راه‌اندازی شبکه است و تمام رایانه‌های موجود در شبکه به آن نیاز دارند. کاربرد کارت شبکه ایجاد ارتباط میان رایانه و محیط انتقال است.

کارت‌های شبکه در دو نوع وایرلس و کابلی موجود هستند که می‌توانید با توجه به نیاز و نوع شبکه خود از هر یک از آن‌ها استفاده کنید. هنگام خرید کارت شبکه اطلاعات لازم از انواع کارت شبکه به‌دست آورید و درباره‌ی این‌که چه نوع کارت شبکه‌ای با سیستم شما سازگاری دارد، تحقیق کنید.

سوئیچ

استفاده از سوئیچ در شبکه، ارتباط میان چندین دستگاه در شبکه را با یکدیگر فراهم می‌سازد. با استفاده از سوئیچ کاربران می‌توانند اطلاعات را به صورت همزمان ارسال کنند. در واقع با استفاده از سوئیچ‌ها می‌توان میان گره‌های متفاوت از یک شبکه ارتباط ایجاد کرد.

اکسس پوینت

اکسس پوینت از دیگر سخت‌افزارهای مورد نیاز برای راه‌اندازی شبکه است. از این ابزار برای برقراری ارتباط میان رایانه‌ها در یک شبکه وایرلس استفاده می‌شود. در واقع کاربرد اکسس پوینت در شبکه‌های وایرلس مشابه کاربرد سوئیچ در شبکه‌های کابلی است.

روتر

با استفاده از روتر امکان اتصال یک شبکه به شبکه‌های دیگر فراهم می‌شود. از روترها در شبکه‌های LAN و WAN استفاده می‌شود. روتر را می‌توانید در انواع مختلف و با معماری‌های گوناگون یافته و متناسب با نیاز خود از مدل مناسب استفاده کنید.

روتر در تجهیزات شبکه

مودم

آخرین مورد از انواع تجهیزات اکتیو شبکه که به توضیح کاربرد آن خواهیم پرداخت مودم است. مودم مخفف دو عبارت modulator و demodulator است که به یک دستگاه سخت افزاری اکتیو گفته می‌شود که ما را به دنیای اینترنت متصل می‌کند. وظیفه مودم تبدیل سیگنال‌های دیجیتال به آنالوگ و سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال است. مودم‌ها به صورت داخلی و خارجی و کارتی در انواع معمولی و ADSL تولید و عرضه می‌شوند.

یکی از کاربردهای مودم، ارسال اطلاعات در پهنای شبکه است و می‌تواند به راحتی اطلاعاتی مانند عکس، متن، فیلم و… را از شبکه‌ای به شبکه‌ی دیگر در بستر اینترنت انتقال دهد.

در مقاله تجهیزات شبکه به چه پرداختیم؟

همانطور که در خدمات شبکه ترازنت خواندید، برای راه‌اندازی یک شبکه مناسب و کارآمد به ابزار و تجهیزات مناسب شبکه احتیاج خواهید داشت. در این مقاله پرسش تجهیزات شبکه چیست پاسخ داده و انواع تجهیزات مورد استفاده را مورد بررسی قرار دادیم.

شاید دستگاه حضور و غیاب که تحت شبکه قرار دارد را هم بتوان جزو تجهیزات شبکه در نظر گرفت. هر اندازه که شبکه مورد نظر شما بزرگ‌تر و پیچیده‌تر باشد، به تجهیزات و ابزار بیش‌تر و کارآمدتری نیاز خواهید داشت. در صورت داشتن هر گونه سوال در رابطه با هر وسیله می‌توانید در قسمت نظرات وب سایت سوال خود را مطرح کنید.

برای نصب و راه اندازی تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه می‌توانید از طریق شماره 02158452000 با تیم راه اندازی خدمات شبکه ترازنت تماس بگیرید.

شرکت‌‌های سیسکو، میکروتیک، تی پی لینک و شرکت دی-لینک جزو شناخته شده‌ترین کمپانی‌های تولید تجهیزات شبکه‌های کامپیوتری و مخابراتی به شمار می‌ روند.

باید از اصل بودن تجهیزات شبکه اطلاع پیدا کنید. روش تشخیص اصل بودن بسته بندی تجهیزات شبکه راحت است و با استفاده از بررسی برخی نکات می توان از آن مطلع شد.

تفاوت بین تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه در چیست؟

تجهیزات اکتیو در واقع تجهیزات فعال و دارای برق در شبکه هستند مانند روتر، مودم، سوئیچ، کارت شبکه و… اما تجهیزات پسیو همان تجهیزات غیرفعالی هستند که هیچ برقی ندارند ولی عامل انتقال اطلاعات هستند مانند کابل، رک، پچ پنل و…