به نظر شما برای متخصص شبکه شدن باید چه مسیری از دوره های تکنسین شبکه (Network technician courses) را بگذرانید؟ چگونه می‌توانم وارد بازار کار شبکه شوم؟ برای ورود به این بازار چه دوره‌هایی را باید پشت سر بگذارم؟

چگونه می‌توانم به عنوان تکنسین شبکه در یک شرکت نصب و راه اندازی شبکه استخدام شوم؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این دست از سوالات می‌گردید تا انتهای این مقاله از ترازنت ما را همراهی کنید. این روزها تمامی سازمان ها، شرکت ها و مجموعه‌های بزرگ برای پیشبرد سریع‌تر اهداف خود از خدمات شبکه استفاده می‌کنند. پشتیبانی شبکه های کامپیوتری یکی از اصلی‌ترین خدماتی‌ست که این سازمان‌ها به آن نیاز دارند. 

به دلیل گستردگی خدمات شبکه افراد مشغول در بخش‌های متفاوت آن نیز شرح وظایف متفاوتی دارند. یکی از مشاغل مرتبط با شبکه تکنسین شبکه های کامپیوتری است. تکنسین‌ های شبکه وظایف زیادی دارند اما اگر بخواهیم تمامی این وظایف را در یک جمله خلاصه کنیم باید بگوییم تکنسین شبکه وظیفه نگهداری از شبکه را برعهده دارد. حالا چنین فردی باید چه تخصص و مهارت‌هایی داشته باشد و چه دوره‌هایی را پشت سر بگذارد؟

یک تکنسین شبکه که به آن متخصص یا مهندس شبکه های کامپیوتری نیز گفته می‌شود باید تسلط کاملی بر عیب یابی شبکه های کامپیوتری داشته باشد از همین‌رو لازم است برخی دوره‌ها را پشت سر گذاشته و مهارت‌های لازم را کسب کند. اگر نیاز به یک تکنسین شبکه دارید ترازنت همراه شماست و اگر خودتان می‌خواهید یکی از تکنسین‌های نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری شوید تا ادامه این مقاله با ما همراه باشید. 

تکنسین‌های شبکه فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر یا انفورماتیک هستند

رشته‌های انفورماتیک و علوم کامپیوتر رشته‌هایی هستند که برای ورود به بازار کار شبکه های کامپیوتری می‌توانید در آن‌ها تحصیل کنید. اما یک نکته بسیار مهم را فراموش نکنید؛ تخصص خیلی بیشتر از مدرک تحصیلی حائز اهمیت است. متاسفانه در کشور ما فاصله زیادی میان صنعت و دانشگاه‌ها وجود دارد به همین خاطر افراد بی آنکه از نیاز بازار به خوبی آگاه باشند، شروع به تحصیل در رشته‌های دانشگاهی می‌کنند. 

تکنسین های شبکه
تکنسین های شبکه

تخصص فنی که فرد حین کار کسب می‌کند بیش از درس‌های تئوری که در دانشگاه می‌آموزد ارزشمند است بنابراین اگر می‌خواهید یک تکنسین ماهر شبکه باشید، به مطالبی که در دانشگاه آموخته‌اید اکتفا نکنید و سعی کنید دوره‌های بیشتری را پشت سر بگذارید. تخصص در بازار شبکه های کامپیوتری حاصل نمی‌شود مگر با آموختن مباحث روز دنیا. یک تکنسین شبکه همیشه باید مهارت‌ها و دانش خود را به روز نگه دارد. 

دوره‌های آموزشی تکنسین شبکه با توجه به حوزه کاری

دوره های موردنیاز کارشناس شبکه و تکنسین های آن گسترده است. همانقدر که بحث دوره های شبکه گسترده است، طیف وظایف یک تکنسین شبکه نیز گسترده و متنوع است. شما که نمی‌توانید در تمامی دوره‌ها شرکت کنید؛ می‌توانید؟! پس پیش از آنکه دوره‌ای را برای تبدیل شدن به یک تکنسین شبکه انتخاب کنید تصمیم بگیرید که می‌خواهید در کدام بخش از شبکه های کامپیوتری مشغول به کار شوید. تکنسین شبکه انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

  1. تیم سرور
  2. پشتیبانی دسکتاپ

تکنسین شبکه به زیرشاخه‌های زیادی تقسیم بندی می‌شود اما دو مورد فوق، جزو مهم‌ترین و شناخته شده ترین انواع تکنسین شبکه به شمار می‌روند. برای درک بهتر وظایف تکنسین شبکه در هر یک از تخصص‌های فوق باید بدانید که تیم پشتیبانی دسکتاپ تیمی است که وظیفه شناسایی و حل مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری را بر عهده دارد. اما تیم سرور باید مشکلات مربوط به سرور را مرتفع کند. یک تکنسین شبکه باید دوره‌های زیر را پشت سر بگذارد.

دوره های آموزشی تکنسین شبکه
دوره های آموزشی تکنسین شبکه

دوره های Network+

در هر بخش از شبکه که قصد فعالیت داشته باشید باید ابتدا دوره های Network+ را پشت سر بگذارید. در این دوره با مفاهیم پایه و ابتدایی شبکه آشنا خواهید شد. شاید به نظرتان مطالب این دوره خیلی ابتدایی و پیش پا افتاده به نظر برسند اما تا زمانی که درک درستی از ابتدایی‌ترین مفاهیم شبکه نداشته باشید، نمی‌توانید به عنوان یک متخصص حرفه ای در شبکه مشغول به کار شوید. 

دوره‌های مایکروسافت

از دیگر دوره هایی که یک تکنسین شبکه باید پشت سر بگذارد دوره‌های مربوط به شرکت مایکروسافت است. برای طراحی، مدیریت و راه اندازی شبکه های کامپیوتری شما باید مدرک MCSE مایکروسافت را داشته باشید. این مدرک یکی از معتبرترین گواهینامه‌های این شرکت است که در پایان دوره به دانش آموختگان شبکه ارائه می‌شود. 

دوره های شرکت سیسکو

شرکت سیسکو از دیگر شرکت‌های فعال در حوزه تولید تجهیزات شبکه و آموزش شبکه است. اینکه دوره های مایکروسافت را پشت سر بگذارید یا دوره های شرکت سیسکو به خودتان بستگی دارد. بازار کار تکنسین هایی که به تجهیزات مایکروسافت مسلط هستند به نظر بهتر می‌رسد اما به دلیل کمتر بودن تعداد مهندسین شبکه که به تجهیزات سیسکو مسلط باشند، دانش آموختگان دوره های سیسکو نیز درآمد بالایی خواهند داشت. 

تخصص تکنسین شبکه
تخصص تکنسین شبکه

تجربه و تخصص؛ مهمتر از مدرک تحصیلی و دوره ها

داشتن یکی از مدارک تحصیلی فناوری اطلاعات، نرم افزار، سخت افزار، مهندسی برق، علوم کامپیوتر یا مخابرات برای یک متخصص شبکه الزامی است. اما مدرک تحصیلی همه آن چیزی نیست که به آن نیاز دارید. یک تکنسین شبکه علاوه بر مدرک باید مهارت‌های زیر را نیز داشته باشد:

  • بتواند عیب یابی شبکه های کامپیوتری را به خوبی انجام دهد.
  • تسلط بر تجهیزات پسیو شبکه داشته باشد.
  • توانایی رفع مشکلاتی که در زیرساخت شبکه به وجود می اید.
  • توانایی ارائه راهکار برای حل مشکلات موجود را دارا باشد.
  • مهارت کار با شبکه را به کاربران شبکه آموزش دهد.
  • توانایی نگهداری و تعمیر قطعات سخت افزاری

اگرچه با تحصیل در دانشگاه و رشته‌های مرتبط و همچنین شرکت در دوره های شبکه دانش این کار را پیدا می‌کنید، اما تخصص تنها از طریق کسب تجربه امکان پذیر است. بنابراین اگر می‌خواهید به عنوان یک تکنسین شبکه مشغول به فعالیت شوید، ابتدا سعی کنید مدتی به عنوان کارآموز در شرکت ها و سازمان های بزرگ مشغول به کار شده و کسب تجربه کنید.

آیا می‌توان در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای دوره تکنسین شبکه را پشت سر گذاشت؟

اگر به دنبال سطح خیلی بالایی از دانش یک تکنسین شبکه نیستید و می‌خواهید به عنوان یک تکنسین با سطح متوسط فعالیت خود را آغاز کنید، می‌توانید در آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای که دوره های آموزش شبکه را به صورت آزاد برگزار می‌کنند ثبت نام کنید. شرکت در دوره های سیسکو، مایکروسافت و… هم زمان بر و هم هزینه بر است از طرف دیگر این دوره‌ها نیز تئوری هستند بنابراین تجربه کار فنی را کسب نخواهید کرد.

از همین‌رو توصیه ما به شما این است که دوره تکنسین عمومی شبکه های کامپیوتری را پشت سر بگذارید تا با مفاهیم اساسی Network و چگونگی عملکرد server و Client آشنا شوید. سپس می‌توانید در یک شرکت به عنوان کارآموز مشغول شده و با کسب تجربه روز به روز دانش و تخصص خود را در زمینه شبکه های کامپیوتری افزایش دهید. 

دوره تکنسین شبکه در فنی حرفه ای

دوره های تکنسین شبکه را در کجا می توان گذراند؟

دوره های تکنسین شبکه در دانشکده های فنی حرفه ای تدریس می شوند.

چه دوره هایی برای تکنسین شبکه شدن باید شرکت کرد؟

دوره مایکروسافت، نتورک +، سیسکو و … از سری دوره هایی است که برای تکنسین حرفه ای شبکه لازم است.