شرکت سیسکو چیست؟

شرکت سیسکو چیست؟ یک تکنسین شبکه یا متخصص شبکه‌ های کامپیوتر بی‌شک با این شرکت و تجهیزات تولیدی از سوی این شرکت آشنایی دارد. اما اگر به تازگی شروع به حرکت در دنیای شبکه های کامپیوتری کرده‌اید باید خودتان را برای مواجهه با صدها عبارت و کلمه ناآشنا مانند Cisco آماده کنید! سیسکو بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شرکت تولید کننده تجهیزات شبکه در دنیاست. این شرکت که یک هلدینگ بزرگ چند ملیتی است در شهر سن‌خوزه در ایالت کالیفرنیا آمریکا در حال فعالیت است.

جالب توجه است که بدانید سیسکو دارای چند نام تجاری دیگر نیز می‌باشد. بنابراین اگر جایی عبارت لیکسیس یا ساینتیفیک را شنیدید بدانید که راجع‌به این شرکت، بزرگترین هلدینگ تولید کننده تجهیزات شبکه، صحبت می‌شود. آیا این شرکت تنها یک شرکت تولید کننده تجهیزات کامپیوتری است؟ خیر؛ از سیسکو می‌توان به عنوان بزرگ‌ترین شرکت طراحی و اجرای شبکه‌های کامپیوتری و همچنین آموزش شبکه نیز یاد کرد.

 اگر بخواهید به یک متخصص پشتیبانی شبکه حرفه ای تبدیل شوید، اولین قدمی که باید بردارید شرکت در آزمون‌های شرکت سیسکو و اخذ گواهینامه بین المللی این شرکت است. البته در ایران به دلیل وجود تحریم‌ها شما متقاضیان تنها می‌توانید در دوره‌های آموزشی شرکت سیسکو شرکت کنید. سپس برای اخذ مدرک خود باید به کشور دیگری مثلا دبی رفته و پس از شرکت در آزمون پایان دوره، مدرک بین المللی خود را دریافت کنید. برای آشنایی بیشتر با خدمات، ویژگی‌ها و دوره‌های آموزشی سیسکو تا انتهای این مقاله از ترازنت با ما همراه باشید. 

بیشتر بدانید: پشتیبانی شبکه

تاریخچه شکل گیری شرکت سیسکو

تاریخچه شکل گیری شرکت سیسکو Cisco

شرکت سیسکو در سال 1984 توسط یک زوج علاقه‌مند به مباحث مربوط به کامپیوتر تاسیس شد. سندی لرنر و لئونارد بوساک فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد هستند. این زوج را می‌توان یکی از پیشگامان مفهوم شبکه‌های محلی برای اتصال کامپیوترها به یکدیگر از طریق روترها دانست. سیسکو جزو اولین شرکت‌هایی نبود که موفق به تولید یک روتر شده بود اما چه چیزی باعث قدرت گرفتن این شرکت شد؟

بیشتر بخوانید: خدمات IT

اگرچه سیسکو اولین تولید کننده روترها نبود، اما این شرکت در زمان خود اولین شرکتی بود که موفق به تولید روترهای چند پروتکل شد که اجازه پیوند بین پروتکل‌های مختلف شبکه را می‌دادند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید این شرکت در اواخر سال 2000، زمانی که دات کام در اوج قدرت خود بود به ارزشمندترین کمپانی دنیا با قیمتی بالغ بر 500 میلیارد دلار تبدیل شد! 

چگونه در یک دوره آموزش سیسکو شرکت کنیم

چگونه در یک دوره آموزش سیسکو شرکت کنیم؟

همان‌طور که کمی پیش نیز عنوان شد اگر می‌خواهید یک متخصص شبکه های کامپیوتری باشید، ابتدا باید با تمامی تجهیزات شبکه و عملکرد هر یک به درستی آشنا شوید. در صورت عدم آشنایی با این تجهیزات و عدم توانایی در نصب و راه اندازی آن‌ها هیچ جایی در دنیای شبکه های کامپیوتری نخواهید داشت چراکه سیسکو بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده تجهیزات شبکه مانند تجهیزات پسیو شبکه و اکتیو است که اگر با آن‌ها آشنا نباشید قطعا نمی‌توانید یک شبکه کامپیوتری را راه اندازی یا پشتیبانی کنید. 

با توجه به اینکه راه اندازی و پشتیبانی شبکه‌ کامپیوتری مستلزم آشنایی با تجهیزات آن شبکه است، شرکت سیسکو در کنار تولیدات خود، دوره‌های آموزشی متعددی نیز برای آشنایی با تجهیزاتی که تولید می‌کند در بازه‌های زمانی مشخص برگزار خواهد کرد. می‌خواهید یک کارشناس معمولی شبکه‌های کامپیوتری باشید یا به متخصص شدن در این حوزه فکر می‌کنید؟ در صورت دریافت مدارک CCNA و CCDA در سطح Associate، دریافت مدارک CCSP و CCNP در سطح Professional و دریافت مدارک CCDE و CCIE در سطح Expert قرار خواهید گرفت. بیایید ویژگی‌های چند مورد از این دوره های آموزشی شرکت سیسکو را با یکدیگر بررسی کنیم.

برای مشاوره شبکه کلیک کنید

 • CCIE: جزو معتبرترین مدارک شبکه در سرتاسر دنیا است. این گواهینامه بالاترین مدرکی است که از سوی شرکت سیسکو ارائه می‌شود.
 • CCSP: در این دوره امنیت شبکه در فضای ابری را به صورت تخصصی آموزش خواهید دید.
 • CCNP: با شرکت در این دوره آموزش‌هایی تخصصی در حوزه روتر، سوئیچ و عیب یابی تجهیزات شبکه‌های کامپیوتری خواهید دید.
 • CCDP: در پایان این دوره قادر خواهید بود شبکه‌های WAN و LAN را طراحی کرده و توسعه دهید.
 • CCDA: با دریافت گواهینامه این دوره می‌توانید در حوزه مدلسازی شبکه‌های همگرا مشغول به کار شوید. 
سطوح مدارک و گرایش های شرکت سیسکو

سطوح مدارک و گرایش‌های شرکت سیسکو شامل چه مواردی می‌شود؟

گرایش‌های مختلفی وجود دارد که بسته به اینکه می‌خواهید در کدام قسمت شبکه متخصص شوید، می‌توانید یکی از این گرایش‌ها را انتخاب کرده و مدرک مرتبط با آن گرایش را در سطح‌های مقدماتی تا پیشرفته دریافت کنید. گرایش‌های سیسکو عبارتند از:

 • Design
 • Routing & Switching
 • Voice
 • Server Provider
 • Network Security
 • Wireless
 • Server Provider Operations

سطوح مدارک سیکسو نیز شامل Entry، Associate، Professional، Expert و Architect است. 

دوره های مایکروسافت بهتر است یا شرکت سیسکو

دوره‌های مایکروسافت بهتر است یا شرکت سیسکو؟

دوره‌های شرکت سیسکو و مایکروسافت به نوعی مکمل یکدیگر هستند و می‌توانید هر دوی آن‌ها را پشت سر بگذارید. با توجه به اینکه این دوره‌ها پیش نیاز یکدیگر نیستند تفاوتی نمی‌کند که ابتدا آموزش کدام دوره را آغاز کنید. با نگاهی به بازار کار شبکه متوجه خواهید شد که جذب دانش آموختگان دوره مایکروسافت در بازار بیشتر است به همین خاطر اغلب علاقه‌مندان به شبکه نیز ترجیح می‌دهند دوره‌های مایکروسافت را پشت سر بگذارند. 

بیشتر: خدمات کامپیوتر

با این حال توجه داشته باشید که به دلیل کمتر بودن تعداد افرادی که دوره‌های سیسکو را گذرانده‌اند تعداد افراد متخصص در این زمینه نیز کمتر بوده و به همین خاطر درآمد بازار کار سیسکو از مایکروسافت معمولا بیشتر است. 

آیا شرکت در آموزش سیسکو پیش نیازی دارد؟

اغلب افرادی که بدون گذراندن دوره‌های Network+ در دوره‌های آموزشی سیسکو یا مایکروسافت شرکت کرده‌اند نتوانسته‌اند به آن سطح از مهارت و تخصصی که در نظر داشته‌اند برسند چراکه برای آموزش شبکه باید ابتدا با ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین دانش شبکه آشنا شوید. از همین‌رو توصیه ما این است که حتما دوره‌ Network+ را پشت سر گذاشته و سپس برای شرکت در دوره های سیسکو یا مایکروسافت اقدام کنید. درک مباحثی که قرار است در این دوره‌ها ارائه شود پس از گذر از دوره Network+ نسبت به زمانی که هیچ پیش زمینه‌‌ای از دانش شبکه ندارید بسیار ساده‌تر خواهد شد. 

کلمه کلیدی: شرکت سیسکو چیست؟

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین مقالات

ایمان مخلصی 28 مهر 1400

مدیریت متمرکز شبکه چیست؟

مدیریت شبکه را بطور کلی می‌توان به دو دسته مدیریت متمرکز و غیر متمرکز تقسیم...
ایمان مخلصی 26 مهر 1400

تکنسین شبکه چه دوره های را باید طی کند؟

چگونه می‌توانم وارد بازار کار شبکه شوم؟ برای ورود به این بازار چه دوره‌هایی را...
ایمان مخلصی 24 مهر 1400

نصب و راه اندازی ایمیل سرور

آیا تاکنون ایمیلی دریافت کرده‌اید که دامنه ناشناسی داشته باشد؟ اغلب ایمیل‌هایی که روزانه در...
ایمان مخلصی 18 مهر 1400

عیب یابی شبکه های کامپیوتری

فکر می‌کنید عیب یابی شبکه های کامپیوتری سخت است؟! اگر با رایج‌ترین مشکلاتی که در...