ترفندهای حل مشکل دانلود منیجر با فایروال؛ به روندی گفته می‌شود که شما نرم‌افزار Internet Download Manager را در فایروال (Firewall) قرار می‌دهید تا دسترسی مدیر دانلود به اینترنت را قطع کنید. در این صورت دانلود منیجر دیگر نمی‌تواند به اینترنت متصل شده و غیرقانونی بودن لایسنس (License) خود را به شرکت سازنده‌اش گزارش دهد، در نتیجه مشکلش حل شده و ابزار بدون هیچگونه اختلالی کارخواهد کرد.

ارور فایروال برای اینترنت دانلود منیجر

اگر در فضای اینترنت گشت و گذار زیادی انجام داده‌اید و فایل‌های زیادی را دانلود کرده‌اید؛ قطعا با این موضوع برخورد داشته‌اید که IDM به شما اروری را نشان می‌دهد که باید مشکل فایروال را برطرف کنید. به عنوان مثال به عکس زیر نگاه کنید:

مشکل بالا زمانی برای شما رخ می‌دهد که برنامه را به صورت غیرقانونی دانلود کرده باشید. در ایران به دلیل تحریم‌های فراوان در بخش نرم‌افزاری و قیمت زیاد Software معمولا از برنامه‌ها به صورت غیرقانونی یا کرک شده استفاده می‌کنند. مشکلات زیادی در اثر استفاده از برنامه Crack شده برای کاربران اتفاق می‌افتد. این مشکلات در اثر تصمیمات شرکت ارائه دهنده نرم‌افزار ایجاد شده است تا شما آن را به صورت قانونی خریداری کنید.

مثلا اگر نرم‌افزار را با لایسنس غیرقانونی فعال کنید، به محض اینکه به اینترنت متصل شوید License شما از لحاظ قانونی بودن چک می‌شود و در نهایت منجر به غیرفعال شدن کرک می‌گردد. اما برخی اوقات مشکل ایجاد شده در اثر فایروال است و برای حل این موضوع باید برنامه را در فایروال ویندوز بگذارید تا مشکلتان حل شود.

مراحل قرار دادن اسم نرم افزار در فایروال ویندوز به صورت عملی

برای اینکه بتوانید مشکلتان را حل کنید، ابتدا باید وارد منوی کنترل پنل شوید. برای اینکار باید در منوی استارت بر روی Control Panel کلیک کنید. سپس گزینه Windows Firewall را طبق تصویر زیر یپدا کرده و روی آن کلیک کنید.

در مرحله بعدی بایستی روی قسمت Advanced Setting  کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی گزینه مورد نظر باید در پنجره جدید از سمت راست گزینه Inbound rules را انتخاب کنید و در مرحله بعد از سمت چپ (منوی Action) گزینه New roule را انتخاب کنید.

پس از انجام مراحل بالا باید روی گزینه Program کلیک کنید و روی Next بزنید.

در Table باز شده شما باید با استفاده از دکمه Browse فایل exe نرم افزار مورد نظر یا همان IDM را انتخاب کنید و در پایان گزینه Next را کلیک کنید.

پنجره جدیدی برای شما نمایان می‌شود که در آن باید روی گزینه Block the connection کلیک کنید و برای رفتن به مرحله بعد Next را بزنید.

پس از اتمام مراحل بالا کادری باز می‌شود که باید نام برنامه را داخل آن وارد کنید، سپس روی Finish کلیک کنید.

تمام مراحلی را که در بالا انجام دادید باید برای Outbound rules هم طی کنید تا در این صورت بتوانید دسترسی اینترنت دانلود منیجر را به خارج از سیستم ببندید. در این صورت نمی‌تواند اطلاعاتی شامل کرک یا لایسنس غیر قانونی را برای شرکت خود ارسال کند و مانع غیرفعال شدن نرم‌افزار شود.

روش دیگر برای مشکل فایروال اینترنت دانلود منیجر

برخی اوقات موارد دیگری باعث اختلال در دانلود شدن فایل توسط Internet Download Manager می‌شود. به عنوان مثال ویروس روی عملکرد antivirus اختلال ایجاد کرده و هنگام دانلود فایل ارور زیر برایتان به نمایش درمی‌آید.

پس از این ارور احتمالا آنتی ویروس شما به درستی کار نکند و باز نشود، اگر این احتمال برای شما به وجود آمد، باید آن را حذف و دوباره نصب کنید.

اگر مشکل شما باز هم با این روش حل نشد، می‌توانید Firewall ویندوز را غیر فعال کنید. این کار با استفاده از مسیر زیر امکان پذیر است:

سخن تکمیلی

در این مقاله سعی شد تا تمام مواردی که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد، پوشش داده شود؛ در نتیجه باید سعی کنید تا تمام نکته‌های گفته شده را به دقت و با شکلی درست انجام دهید تا بتوانید مشکل بوجود آمده را حل کنید. اگر با تمام این راهکارها باز هم ارور مربوطه رفع نشد، می‌توانید از پشتیبانان ما که در هر لحظه آماده رفع مشکل هستند کمک بخواهید.