سیستم کنترل تردد هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟ احتمالا تاکنون به مکان‌هایی مراجعه کرده‌اید که برای عبور و مرور به آن مکان از سیستم‌های کنترل تردد استفاده می‌شده است. سیستم کنترل تردد یا اکسس کنترل برای ایجاد امنیت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کمک این سیستم‌ها می‌توان تعیین کرد که چه افراد یا چه وسایل نقلیه‌‎ای می‌توانند به یک مکان خاص وارد شوند. از سیستم‌های کنترل تردد برای ایجاد امنیت و نظم بیشتر در مکان‌هایی چون بیمارستان‌ها، بانک‌ها، آزمایشگاه‌ها، ارگان‌های نظامی، اتاق مدیران، اتاق سرور، اتاق‌های خاص و مهم در اماکن دولتی و خصوصی و… استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید: پشتیبانی شبکه

راه اندازی سیستم کنترل تردد هیچ محدودیتی ندارد چراکه به راحتی می‌توان این اکسس کنترل‌ها را برای انواع درب‌ها و ورودی‌ها نصب کرد. معمولا سازمان‌های بزرگ برای کنترل تردد به اتاق سرور از سیستم کنترل تردد هوشمند استفاده می‌کنند. با استفاده از این سیستم‌ها می‌توان تعیین کرد چه افرادی و چه زمان‌هایی در روز حق ورود به اتاق سرور را دارند. البته باید بدانید که سیستم های کنترل تردد انواع متفاوتی دارند که عبارتنداز:

  • سیستم کنترل تردد پرسنل
  • کنترل تردد وسایل نقلیه
  • کنترل تردد یکپارچه
  • کنترل تردد مستقل

هر یک از سیستم‌های فوق کاربردها و ویژگی‌های خاص خود را دارند. برای راه اندازی سیستم کنترل تردد ابتدا باید بدانید شما به چه نوع از سیستم‌های کنترل تردد نیاز دارید. ویژگی دیگری که سیستم‌های اکسس کنترل دارند این است که علاوه بر مدیریت ورود و خروج، توانایی ثبت وقایع را نیز دارند. به عبارتی هر سیستم کنترل ترددی علاوه بر آنکه باید برای شناسایی افراد مجهز به تجهیزات سخت افزاری باشد، برای پردازش اطلاعات و ثبت آن‌ها نیز به نرم افزارهایی نیاز دارد. در ادامه با کاربرد انواع سیستم‌های کنترل تردد بیشتر آشنا خواهید شد. 

برای مشاهده خدمات شبکه تهران کلیک کنید.

انواع سیستم کنترل تردد
انواع سیستم کنترل تردد

انواع سیستم کنترل تردد

همان‌طور که کمی پیش نیز اشاره شد، سیستم‌های کنترل تردد بسته به ویژگی‌هایی که دارند دارای کاربری‌های متفاوتی نیز هستند. هر یک از انواع این سیستم‌ها با اهداف خاصی طراحی می‌شوند. پیش از آنکه اقدام به راه اندازی سیستم کنترل تردد بکنید باید بدانید انتظارات شما از یک سیستم اکسس کنترل چیست؟ سپس با توجه به ویژگی‌های مکانی که می‌خواهید برای آن یک سیستم کنترل تردد نصب کنید باید بهترین سیستم کنترل تردد هوشمند را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: راه اندازی شبکه کامپیوتری

سیستم کنترل تردد پرسنل
سیستم کنترل تردد پرسنل

کنترل تردد پرسنل

این سیستم همان‌طور که از نامش پیداست برای کنترل عبور و مرور پرسنل و کارکنان یک سازمان، مجموعه یا شرکت استفاده می‌شود. برای جلوگیری از ورود افراد متفرقه به اتاق سرور یا دیگر اتاق‌های مهم یک سازمان نیز می‌توان از این سیستم های کنترل تردد استفاده کرد. این سیستم‌ها خود دارای انواع متفاوتی هستند که عبارتنداز:

  1. استفاده از کارتخوان برای ورود
  2. سیستم‌های بیومتریک مانند اثر انگشت یا تشخیص چهره
  3. سیستم های رمزی

هر یک از سیستم‌های کنترل تردد فوق ویژگی‌های خود را دارند. برای مثال در سازمان‌های شلوغ و پر رفت و آمد بهتر است از سیستم‌های بیومتریک برای تسریع شناسایی افراد و ورود آن‌ها به سازمان استفاده شود.

برای مشاوره شبکه کلیک کنید.

سیستم کنترل تردد مستقل
سیستم کنترل تردد مستقل

سیستم کنترل تردد مستقل

همان‌طور که ذکر شد برای برخی از سیستم‌های کنترل تردد به منظور شناسایی افراد و صدور اجازه ورود یا خروج باید از برخی از نرم افزارهای خارجی را بر روی آن‌ها نصب کرد. اما سیستم های کنترل تردد مستقل همان‌طور که از نامشان پیداست به نرم افزارهای خارجی نیاز ندارند. این سیستم‌ها یک حافظه داخلی دارند که اطلاعات را در حافظه خود ثبت می‌کنند. برای دریافت این اطلاعات می‌توان این سیستم کنترل تردد هوشمند را به لپ تاپ یا پرینتر متصل کرد.

بیشتر بدانید: خدمات اکتیو شبکه

سیستم کنترل تردد وسایل نقلیه

این سیستم قابلیتی دارند که به واسطه آن می‌توانند به صورت خودکار پلاک خودروها را شناسایی کنند. از همین‌رو برای منع ورود خودروهای متفرقه می‌توان تنها پلاک خودروهایی را که اجازه ورود به یک مکان خاص دارند را در سیستم تعریف کرد. در دیتابیس این سیستم‌های کنترل تردد علاوه بر تعریف پلاک وسایل نقلیه، می‌توان ماه، روز یا ساعت نیز تعریف کرد تا برخی از خودروها تنها در ساعت‌هایی خاص از بعضی روزها اجازه ورود داشته باشند.

 بیشرت بخوانید: خدمات پسیو شبکه

سیستم کنترل تردد یکپارچه
سیستم کنترل تردد یکپارچه

سیستم کنترل تردد یکپارچه

این دسته از سیستم‌ها قابلیت‌های بیشتری نسبت به سیستم های کنترل تردد فوق دارند. سیستم‌های کنترل تردد یکپارچه را می‌توان بر روی تعداد زیادی از درب‌های یک سازمان نصب کرد. در این سیستم‌ها می‌توان شرایط متفاوتی را چون تعیین شیفت‌ها کاری، شرایط بحرانی چون آتش سوزی، امکان اتصال به دوربین‌های مدار بسته، کنترل مستقیم ورودی‌ها و… تعریف کرد. سیستم‌‌های کنترل تردد یکپارچه امکان برنامه ریزی سریع دارند از همین‌رو اپراتور این سیستم‌ها می‌تواند به راحتی شرایط ویژه را در سیستم تعریف کند.

برای امنیت شبکه کلیک کنید.

حین راه اندازی یک سیستم کنترل تردد به چه نکاتی توجه کنیم
حین راه اندازی یک سیستم کنترل تردد به چه نکاتی توجه کنیم

حین راه اندازی یک سیستم کنترل تردد به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمانی که می‌خواهید برای خرید یک سیستم کنترل تردد هوشمند مراجعه کنید باید به این نکات واقف باشید. عده‌ای تصور می‌کنند تنها سازمان‌ها و مجموعه‌های بزرگ باید یک سیستم کنترل تردد راه اندازی کنند در حالی که حتی ساختمان‌های مسکونی پر جمعیت نیز می‌توانند از این سیستم‌های برای کنترل عبور و مرور افراد متفرقه به محوطه ساختمان خود بهره‌مند شوند. شرکت‌ها نیز از این سیستم‌ برای حضور و غیاب کارکنان خود استفاده می‌کنند. مهم‌ترین نکاتی که حین راه اندازی سیستم کنترل تردد باید به آن‌ها توجه داشته باشید عبارتند از:

  • میزان هزینه‌ای که می‌خواهید برای راه اندازی یک سیستم کنترل تردد صرف کنید.

مهم‌ترین موضوعی که در انتخاب یک سیستم کنترل تردد باید به آن توجه داشته باشید بودجه مورد نظر است. اگر در رابطه با انواع سیستم های کنترل تردد و ویژگی‌های هر یک آشنایی کافی داشته باشید می‌توانید متناسب‌ترین سیستم با بودجه‌تان را انتخاب کنید.

  • میزان امنیت 

بسته به اینکه سیستم کنترل تردد قرار است در چه مکانی نصب شود، امنیت مورد نیاز ممکن است کم یا زیاد باشد. برای مثال نصب یک سیستم کنترل تردد برای حضور و غیاب کارکنان یک شرکت نیاز به امنیت چندانی ندارد درحالی‌که امنیت اتاق سرور یک سازمان بزرگ را باید به صورت جدی تامین کرد. 

  • نحوه کارکرد سیستم کنترل تردد

پیش از آنکه اقدام به راه اندازی سیستم کنترل تردد کنید تصمیم بگیرید که می‌خواهید سیستم شما کنترل عبور و مرور را بر چه اساسی انجام دهد. با توجه به ظرفیت مجموعه یا شرکتتان بهتر است یک سیستم تشخیص چهره داشته باشید یا ترجیح می‌دهید از سیستم‌های رمزی استفاده کنید؟

انواع سیستم‌های کنترل تردد بر اساس فناوری تشخیص تردد

سیستم‌های کنترل تردد را می‌توان بر اساس فناوری‌های مورد استفاده برای تشخیص دادن کنترل تردد نیز دسته بندی کرد. از جمله این موارد می‌توان به دستگاه‌های زیر اشاره کرد.

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره یا همان دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره به گروهی از دستگاه‌های کنترل تردد گفته می‌شود که کارشان کنترل کردن عبور و مرور بر اساس تشخیص چهره است.

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

این مدل از سیستم‌های کنترل تردد به دستگاه‌های اثر انگشتی معروف شده است. دلیل استفاده از دستگاه‌ها را می‌توان قیمت ارزان و مناسب آن در نظر گرفت.

دستگاه کنترل تردد بیومتریک

سیستم‌های کنترل تردد بیومتریک نوع دیگری از سیستم‌های حضور و غیاب یا کنترل کردن افراد است که به وسیله ویژگی‌های بایومتریک فعالیت خود را انجام می‌دهد. نمونه این دستگاه‌ها را می‌توان در مراکز حساس یا حتی در دیگر شرکت‌های معمولی مشاهده کرد.

دستگاه کنترل تردد کارتی

دستگاه کنترل تردد کارتی نوع دیگری از دستگاه‌های کنترل تردد است که به وسیله کارت عبور و خروج اقدام به عبور دادن افراد می‌کند. در این دستگاه‌ها کارت کنترل تردد از جمله با اهمیت‌ترین مواردی است که کل سیستم بر پایه آن فعایت می‌کند.

دستگاه کنترل تردد پانچی

دستگاه کنترل تردد پانچی نوع دیگری از سیستم‌های حضور و غیاب یا کنترل کردن عبور و مرور در اتاق سرور یا هر محیط دیگر است.

سیستم کنترل تردد چیست؟

سیستم کنترل تردد نمونه‌ای از سیستم‌هایی است که به واسطه آن می‌توان میزان تردد افراد و عبور و مرور افراد در هر مجموعه‌ای را مورد بررسی قرار داد.

قیمت سیستم کنترل تردد چقدر است؟

وابسته به نوع سیستم کنترل تردد، قیمت یک سیستم کنترل تردد می‌تواند متفاوت در نظر گرفته شود. هر سیستم کنترل تردد عموما بر اساس میزان کارایی و همچنین نوع کارکردی که دارد قیمت متفاوتی خواهد داشت.