اینترانت چیست؟

احتمالا واژه اینترانت intranet را شنیده‌اید. آیا می‌دانید اینترانت چیست یا چه تفاوتی با اینترنت دارد؟ نمی‌توان تاریخچه مشخصی را برای شکل گیری اینترانت عنوان کرد چراکه اینترانت را می‌توان به نوعی یکی از دستاوردهای اینترنت دانست. اینترانت را می‌توان از روی معنی کردن واژگان این عبارت نیز تعریف کرد. همان‌طور که می‌دانید معادل فارسی کلمه intra واژه “داخلی” است؛ بنابراین اینترانت را می‌توان یک شبکه داخلی دانست که برای برقراری ارتباطات داخلی طراحی شده است.

بیشتر بدانید: خدمات پسیو شبکه

اینترانت در واقع نوعی شبکه مشخص است که در اختیار مصرف کنندگان در یک محیط قرار می‌گیرد. شبکه اینترانت از تمامی امکانات اینترنت برخوردار است اما این بدین معنی نیست که برای استفاده از اینترانت این شبکه لزوما باید به اینترنت متصل باشد. با این تعریف می‌توان به راحتی متوجه تفاوت‌های اساسی میان شبکه اینترنت و اینترانت شد. همان‌طور که حتما می‌دانید شبکه اینترنت یک سیستم ارتباطی گسترده است که از طریق آن می‌توان به اطلاعات و داده‌های جهانی دست یافت. و اما کاربرد اینترانت چیست؟

بیشتر بخوانید: خدمات اکتیو شبکه

اینترنت در میان تمامی کاربردهایی که دارد و از آن‌ها مطلع هستید یک کاربرد تجاری مهم دیگر نیز دارد که آن را با نام تکنولوژی اینترانت می‌شناسیم. اینترانت که بر پایه همان تکنولوژی اینترنت پایه ریزی شده است شبکه‌ای است که برای توزیع منابع اطلاعات درون سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین مهم‌ترین تفاوت میان اینترنت و اینترانت را می‌توان اینگونه بیان کرد: شبکه اینترنت برای ارتباطات جهانی و شبکه اینترانت که نسخه کوچکی از اینترنت است، برای ارتباطات داخلی طراحی شده است.

کاربرد اینترانت چیست

کاربرد اینترانت چیست؟

حال که با مفهوم اینترانت آشنا شدید ممکن است از خود بپرسید این شبکه ارتباطات داخلی چه کاربردهایی دارد؟ یا چگونه می‌توان از کاربردهای آن در جهت توسعه اهداف سازمانی بهره‌مند شد؟ هدف اولیه راه اندازی شبکه اینترانت این بود که افراد حاضر در یک سازمان، شرکت یا مجموعه بتوانند از طریق یک شبکه داخلی فایل‌هایشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. آیا این شبکه می‌تواند به اینترنت دسترسی داشته باشد؟ بله؛ اما تعیین کنندگان دسترسی یا عدم دسترسی شبکه اینترانت به اینترنت، مسئولان آن سازمان یا مجموعه هستند. برای جلوگیری از اتصال یک شبکه اینترانت به اینترنت می‌توان از یک Firewall استفاده کرد. 

برای مشاهده امنیت شبکه کلیک کننید.

به عنوان یکی از بیشترین کاربردهای شبکه اینترانت می‌توان به سیستم بانکداری اشاره کرد. به نظر شما چندین بانگ چگونه می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند و داده‌های یکدیگر را بررسی کنند؟ در یک شبکه کوچک که در یک محیط قرار دارد (مانند کارکنان یک سازمان) با کمک یک کابل LAN می‌توان به این شبکه متصل شد و از آن استفاده کرد اما برای اتصال به اینترانت در شبکه‌های بزرگ‌تر و در محیط‌های مختلف (مانند سیستم‌های چندین بانک) از ارتباط بی سیم یا همان WLAN استفاده می‌شود. 

ساختار شبکه اینترانت چگونه است

ساختار شبکه اینترانت چگونه است؟

 4 قسمت ساختار کلی یک شبکه اینترانت را تشکیل می‌دهد که این 4 قسمت عبارتند از:

 1. وب سرور
 2. لینک‌های ارتباطی
 3. سرویس اطلاعات مشترک
 4. کاربران اینترنت

بیشرت بخوانید: مشاوره شبکه

پروتکل‌هایی که در شبکه اینترنت وجود دارند در شبکه اینترانت نیز یافت می‌شوند. برای مثال شبکه اینترانت نیز مانند اینترنت برای ارسال و دریافت ایمیل از پروتکل SMTP، برای دریافت و ارسال داده‌ها میان کلاینت و سرور از پروتکل http و برای اشتراک گذاری فایل‌ها از پروتکل ftp استفاده می‌کند. همان‌طور که کمی پیش هم اشاره شد شبکه‌های اینترانت می‌توانند به یک محل خاص محدود باشند درحالی‌که‌ امکان دسترسی به آن‌ها از راه دور و از طریق اینترنت نیز وجود دارد. شبکه‌های محلی اینترانت امنیت بیشتری نسبت به شبکه‌هایی دارند که متصل به اینترنت هستند. 

با اطلاع از ساختار شبکه اینترانت سوالی که ممکن است پیش آید این است که چرا از همان اینترنت استفاده نکنیم و چه لزومی به استفاده از اینترنت وجود دارد؟ شبکه اینترانت برای ارتباطات درون سازمانی سیستمی مقرون به صرفه‌تر از اینترنت است. استفاده از شبکه اینترانت برای شرکت‌هایی که می‌خواهند با یکدیگر در ارتباط باشند مزایای زیادی دارد از جمله اینکه استفاده از این شبکه به افزایش بهره وری سازمان کمک زیادی می‌کند. 

مزایای استفاده از شبکه اینترانت

مزایای استفاده از شبکه اینترانت 

استفاده از شبکه اینترانت مزیت‌های زیادی دارد؛ علی‌الخصوص برای سازمان‌هایی که به لحاظ جغرافیایی در مکان‌های مختلفی قرار دارند اما می‌خواهند با یکدیگر در ارتباط باشند و داده‌هایشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. به عنوان مهم‌ترین مزایای استفاده از این شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان ارسال و دریافت پیام
 • امکان به اشتراک گذاری انواع فایل‌ها مانند اسناد، مدارک و…
 • امنیت بالا و اطمینان داشتن از دسترسی مطمئن
 • امکان دسترسی سریع و آسان به شبکه 
 • تامین امنیت اسناد طبقه بندی شده 
 • طراحی شده بر پایه بانک‌های اطلاعاتی و پایگاه داده 
چه سازمان هایی باید از شبکه اینترانت استفاده کنند

چه سازمان‌هایی باید از شبکه اینترانت استفاده کنند؟ 

پیش از آنکه به راه اندازی اینترانت برای سازمان یا شرکت خود فکر کنید، باید بررسی کنید ببینید آیا شرکت شما این ظرفیت را دارد؟ یا به عبارتی دیگر ضرورتی به راه اندازی یک شبکه اینترانت در این سازمان وجود دارد یا خیر؟ هرچند اینترانت برای تمامی سازمان‌ها مزایایی دارد اما اثربخشی بیشتر آن زمانی مشخص می‌شود که برای مشاغل بزرگ و گسترده مورد استفاده قرار گرفته شده باشد.

برای مشاهده کابل کشی شبکه کلیک کنید.

بنابراین راه اندازی شبکه اینترانت باید با توجه به ظرفیت، اهداف و آینده نگری سازمان صورت بگیرد. اگر کارکنان یک سازمان یا مجموعه زیر 10 نفر باشند، راه اندازی شبکه اینترانت چندان منطقی و مقرون به صرفه به نظر نمی‌رسد.

نحوه نصب و راه اندازی شبکه اینترانت

نحوه نصب و راه اندازی شبکه اینترانت

برای نصب زیر ساخت‌ شبکه اینترانت باید از شرکت‌های فعال در حوزه خدمات شبکه مانند ترازنت کمک بگیرید. اغلب شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شبکه از میکروتیک برای راه اندازی شبکه استفاده می‌کنند. شبکه سازی با میکروتیک ویژگی‌ها و مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • پاسخگویی سریع
 • سرعت بالا در راه اندازی
 • سرعت بالا نصب و انجام تنظیمات لازم
 • امکان استفاده همزمان از اینترانت و اینترنت در صورت شبکه سازی با میکروتیک

بیشتر بخوانید: پشتیبانی شبکه

توجه داشته باشید که راهکارهای دیگری نیز برای راه اندازی شبکه اینترانت وجود دارد. برای مثال می‌توانید از سرویس‌های مخابراتی اینترانت مانند MPLS استفاده کنید یا سرویس اینترانت را از شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت با سرویس ADSL دریافت کنید. همچنین امکان راه اندازی و نصب شبکه اینترانت با استفاده از سرویس اینترانت وایمکس نیز وجود دارد. برای انتخاب مناسب‌ترین روش راه اندازی یک شبکه اینترانت می‌توانید با مشاوران نصب و راه اندازی شبکه صحبت کنید. 

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین مقالات

ایمان مخلصی 28 مهر 1400

مدیریت متمرکز شبکه چیست؟

مدیریت شبکه را بطور کلی می‌توان به دو دسته مدیریت متمرکز و غیر متمرکز تقسیم...
ایمان مخلصی 26 مهر 1400

تکنسین شبکه چه دوره های را باید طی کند؟

چگونه می‌توانم وارد بازار کار شبکه شوم؟ برای ورود به این بازار چه دوره‌هایی را...
ایمان مخلصی 24 مهر 1400

نصب و راه اندازی ایمیل سرور

آیا تاکنون ایمیلی دریافت کرده‌اید که دامنه ناشناسی داشته باشد؟ اغلب ایمیل‌هایی که روزانه در...
ایمان مخلصی 18 مهر 1400

عیب یابی شبکه های کامپیوتری

فکر می‌کنید عیب یابی شبکه های کامپیوتری سخت است؟! اگر با رایج‌ترین مشکلاتی که در...