تجهیزات پسیو شبکه (Passive network equipment)یکی دسته اصلی از تجهیزات شبکه است. به طور کلی تجهیزات شبکه را می‌توان به دو دسته تجهیزات پسیو شبکه و تجهیزات اکتیو شبکه تقسیم بندی کرد. منظور از تجهیزات پسیو آن دسته از تجهیزاتی است که کارکرد زیر ساختی شبکه را بر عهده دارند. تجهیزات پسیو یک وظیفه عمده در شبکه دارند و آن هم انتقال اطلاعات در شبکه از یک نقطه به نقطه دیگر است. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تجهیزات پسیو شبکه خواهیم پرداخت.

تجهیزات پسیو شبکه شامل موارد مختلفی می‌شوند که از این میان می‌توان به کابل شبکه، داکت و همچنین رک شبکه اشاره کرد. کابل‌های شبکه که یکی از اصلی‌ترین تجهیزات پسیو شبکه نامیده می‌شوند عموما وابسته به آن که یک کابل شبکه قرار است از چه مسیری عبور کند و همچنین چه حجم اطلاعاتی قرار است از درون این کابل شبکه منتقل شود، نوع آن می‌تواند متفاوت باشد.

داکت‌ها نیز نوع دیگری از تجهیزات پسیو شبکه هستند که عموما برای نظم دادن به نحوه کابل کشی شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند، قیمت داکت‌ها وابستگی شدیدی به نوع آن دارد. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق‌تر در رابطه با تجهیزات پسیو شبکه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

در یک تعریف کلی و جامع می‌توان گفت که تمامی تجهیزاتی که وظیفه انتقال اطلاعات درون شبکه از یک نقطه به نقطه دیگر را دارند، تجهیزات پسیو شبکه نامیده می‌شوند. این تجهیزات وابسته به آن که نوع خدمات شبکه شما چیست و چه کارکردی قرار است داشته باشند می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای انتقال اطلاعات از محیطی که در مجاورت سیستم فشار قوی برق است، نیاز است که از کابل‌های ساخته شده برای این کار در هنگام کابل کشی استفاده کرد.

فرق بین تجهیزات پسیو شبکه با تجهیزات اکتیو شبکه در انواع و کارایی آن است. تجهیزات پسیو شبکه شامل موارد مختلفی می‌شوند. مواردی از قبیل کابل شبکه، داکت، رکت و … از جمله مهم‌ترین تجهیزات شبکه است. به نوعی می‌توان تجهیزات پسیو شبکه را زیرساخت اصلی شبکه در نظر گرفت. در خرید تجهیزات پسیو باید به نکات مهمی از جمله وسعت شبکه مورد نظر توجه ویژه ای داشته باشید.

تجهیزات پسیو شبکه
اجزای ضروری پسیو اکتیو که برای داشتن یک شبکه

معرفی چند تجهیز پسیو شبکه

همان طور که گفته شد تجهیزات پسیو شبکه شامل موارد مختلفی می‌شود. از کابل شبکه گرفته تا رک که در آن انواع سرورهای شبکه جای گذاری می‌شود. در ادامه به چند قطعه پسیو شبکه اشاره خواهیم کرد و همچنین وظیفه این قطعات را تشریح خواهیم کرد.

کابل شبکه؛ اصلی‌ترین قطعه پسیو شبکه

کابل شبکه را می‌توان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات پسیو شبکه در نظر گرفت. این تجهیز دارای انواع مختلفی است. به عنوان مثال کابل‌هایی وجود دارد که برای محیط‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن محیط میزان نویزهای زیادی وجود دارد.

به عنوان مثال در محیطی که به علت وجود گرمای زیاد و همچنین قرار گرفتن کابل شبکه در معرض ولتاژ بالا، نویز در محیط زیاد باشد از نوع خاصی از کابل شبکه استفاده می‌شود که قیمت بالاتری نسبت به دیگر کابل‌های شبکه دارد.

کابل شبکه پسیو
نام تجهیزات پسیو شبکه

رک شبکه

از دیگر تجهیزات پسیو شبکه را می‌توان رک شبکه در نظر گرفت، که عموما در شبکه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به سرور شبکه داشته باشید. قیمت‌ رک وابسته به آن که چه تعداد یونیت در آن قرار دارد، می‌تواند مختلف باشد.

رک‌ها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله پر استفاده‌ترین رک‌ها می‌توان به رک‌های ایستاده و دیواری اشاره کرد. همچنین اگر از تجهیزات زیادی قرار است درون رک استفاده شود پیشنهاد می‌شود حتما از رک‌هایی استفاده کنید که سیستم خنک کننده درون آن قرار داده شده باشد همچنین از توجه به نکات مهم در نصب رک غافل نشوید.

رک شبکه
معرفی تجهیزات پسیو شبکه

داکت شبکه

عموما برای کابل کشی صحیح و جلوگیری از به هم ریختگی کابل‌ها از داکت در شبکه استفاده می‌شود. داکت‌ها یک وظیفه عمده دارند و آن هم عبور دادن کابل‌های شبکه از درون‌ آن‌هاست. داکت‌ها دارای انواع مختلفی هستند وابسته به آن که شبکه شما چه میزان کابل کشی مورد نیاز دارد، شما می‌توانید از داکت مناسب آن محیط و شبکه استفاده کنید.

داکت‌های شبکه یکی از تجهیزات پسیو شبکه هستند، در حالت کلی داکت‌ها بر اساس اندازه و ابعادشان نامگذاری می‌شوند.

داکت شبکه
لیست تجهیزات پسیو شبکه

به چه شخصی پسیو کار شبکه گفته می‌شود؟

فردی که وظیفه دارد تمامی تجهیزات پسیو شبکه را نصب و راه اندازی کند، پسیو کار شبکه نامیده می‌شود. این فرد وظایف مختلفی در زمینه شبکه بر عهده دارد که از جمله این موارد می‌توان به تست کارکرد صحیح شبکه، نصب و راه اندازی تجهیزات پسیو و … اشاره کرد.

وابسته به آن که وسعت یک شبکه در چه حد و اندازه‌ای باشد و همچنین وابسته به آن که کارکرد این شبکه در سازمان چه باشد، می‌‌توان از کارشناس پشتیبانی شبکه حضوری و یا غیر حضوری استفاده کرد.

هر کدام از این دو روش مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند که می‌توانید با مراجعه به مقاله اعزام کارشناس متخصص حضوری شبکه اطلاعات کافی در رابطه با مزیت‌های این روش انجام خدمات پسیو شبکه را به دست آورید.

مهندس شبکه پسیو
پسیو کار متخصص

چه نیازی به تجهیزات پسیو در شبکه داریم؟

یکی از کارکردهای اصلی شبکه‌های کامپیوتری انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر است در صورتی که امنیت داده‌های درون هر شبکه تامین شود، وجود داشتن بستر مناسب برای انتقال اطلاعات یکی از کارکردهایی است که باید توسط زیرساخت شبکه یا همان بسترسازی شکل داده شده، انجام شود.

به نوعی می‌توان گفت که عدم استفاده از بسترسازی مناسب و کابل کشی مناسب در شبکه باعث خواهد شد که در آینده‌ای نه چندان دور با مشکلات و هزینه‌های مختلف و متنوعی رو به رو شوید. به همین دلیل نیاز است که در هنگام طراحی و پیاده سازی زیر ساخت شبکه دید جامع و آینده نگری داشته باشید تا بدین وسیله بتوانید از هدر رفت هزینه‌های اضافی برای گسترش و بروزرسانی شبکه‌های کامپیوتری جلوگیری شود.

آنچه در مقاله تجهیزات پسیو بیان شد

ما در این مقاله از سری مقالات شبکه وب سایت ترازنت به بررسی دقیق تجهیزات پسیو شبکه پرداختیم. گفتیم که وابسته به آن که شبکه چه اندازه و کاربردی داشته باشد، تجهیزات پسیو آن می‌تواند متفاوت باشد. در حالت کلی به تمامی تجهیزاتی که در یک شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند اما هیچگونه تغییری روی داده‌ها انجام نمی‌دهند و تنها وظیفه انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر را دارند تجهیزات پسیو شبکه گفته می‌شود.

تجهیزاتی مانند کابل شبکه، داکت، رک و … را می‌توان نمونه‌هایی از تجهیزات پسیو شبکه نامید.

تجهیزات پسیو به چه معنی است؟

به لوازمی که جریان الکتریکی را از خود عبود نمی‌دهند و بیشتر وظیفه مسیردهی را به عهده دارند را تجهیزات پسیو می‌گویند.

چگونه می‌توان شبکه ای با تجهیزات پسیو قدرتمند داشته باشید؟

نصب و راه اندازی شبکه، بسیار تخصصی و حساس است باری اینکه یک شبکه بدون تداخل، نویز و قطعی داشته باشید نیاز این هست که از یک متخصص ماهر برای نصب و راه اندازی استفاده کنید.