هر شبکه برای پیاده سازی نیاز به تجهیزات اکتیو (Active network equipment) دارد. در حالت کلی به تمامی تجیهزاتی که در شبکه وظیفه تولید، بازتولید سیگنال‌ها در شبکه را برعهده دارند تجهیزات اکتیو شبکه گفته می‌شود. شبکه‌ها از دو قسمت تشکیل شده‌اند، تجهیزات اکتیو شبکه و تجهیزات پسیو شبکه، که به افرادی که در زمینه اکتیو شبکه تخصص دارند، اکتیو شبکه و به افرادی که در زمینه پسیو شبکه فعالیت دارند پسیو کار شبکه گفته می‌شود.

ما در این مقاله از وب سایت ترازنت به سوال تجهیزات اکتیو شبکه چیست پاسخ داده‌ایم. عموما پسیو کاران شبکه یکی از پولسازترین شغل‌ها را در اختیار دارند. تجهیزات اکتیو شبکه وابسته به آن که هر شبکه قرار است چه کاربردهایی داشته باشد می‌تواند متفاوت باشد.

تهیه کارت‌های شبکه را می‌توان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه در نظر گرفت. این تجهیز وظیفه برقراری ارتباط بین وسیله انتقالی (کابل شبکه) و همچنین کلاینت را بر عهده دارد.

موارد دیگری مانند روتر، هاب، سوئیچ و … را می‌توان جزو با اهمیت‌ترین تجهیزات شبکه در نظر گرفت. پرینتر تحت شبکه را نیز می‌توان یکی از تجهیزاتی در نظر گرفت که اگر بخواهیم قابلیت چاپ را به تمامی کلاینت‌ها بدهیم نیاز است که پرینتر تحت شبکه را به شبکه خود متصل کنیم.

همچنین در حال حاضر مودم‌ها را می‌توان یکی از اصلی‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه در نظر گرفت که کاربران برای متصل شدن به اینترنت به آن نیاز خواهند داشت. در این مقاله از وب سایت پشتیبانی شبکه ترازنت به بررسی دقیق تجهیزات اکتیو شبکه خواهیم پرداخت و همچنین به صورت دقیق خواهیم گفت که وسایل اکتیو شبکه چیست. با ما همراه باشید.

تجهیزات اکتیو شبکه چیست؟

همان طور که در مقاله تفاوت بین تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه عنوان شد، تجهیزات شبکه را می‌توان به دو دسته تجهیزات اکتیو و پسیو تقسیم بندی کرد. این تجهیزات همان طور که از نامشان مشخص است در شبکه عملیاتی‌هایی انجام می‌دهند که باعث ایجاد تغییرات روی داده‌های شبکه می‌شود. به نوعی می‌توان گفت هر گونه تجهیزی که در شبکه وظیفه تولید، هدایت و بازتولید سیگنال‌های الکترونیکی را بر عهده داشته باشد، تجهیزات اکتیو شبکه نامیده می‌شوند.

تولید و بازتولید سیگنال‌ها توسط لوازم اکتیو شبکه را می‌توان اصلی‌ترین وظیفه تجهیزات active شبکه در نظر گرفت. پس از آن که این سیگنال‌ها تولید یا بازتولید شدند، این سیگنال‌ها توسط تجهیزات پسیو شبکه مسیریابی و به مقصد هدایت می‌شوند و فرق بین تجهیزات اکتیو شبکه و تجهیزات پسیو شبکه در انواع و وظایف آن‌ها است.

مهمترین تجهیزات اکتیو شبکه

خدمات اکتیو شبکه شامل چه مواردی می‌شود؟

در حالت کلی می‌توان گفت که تمامی تجهیزاتی که در دسته تجهیزات اکتیو دسته بندی‌ می‌شوند شامل مواردی از قبیل نصب و راه اندازی، رفع عیب و پیکر بندی نیز می‌شوند؛ خدمات اکتیو شبکه علاوه بر موارد نام برده شده شامل مواردی مانند نصب آنتی ویروس، نصب و پیکر بندی فایروال و … می‌شود.

در یک دید کلی می‌توان خدماتی مانند خدمات نام برده شده در ادامه را جزو خدمات اکتیو شبکه دسته بندی کرد.

در صورتی که نیاز به خدمات اکتیو شبکه دارید می‌توانید با مراجعه به بخش اکتیو سایت ترازنت، نوع خدمت و از هزینه آن خدمت اطلاع پیدا کنید.

خدمات اکتیو شبکه

معرفی انواع تجهیزات اکتیو شبکه

همان طور که گفته شد در یک شبکه کامپیوتری وابسته به آن که نوع کارکرد و خدمات شبکه چیست و همچنین این شبکه قرار است در چه محیطی پیاده سازی شود، به تجهیزات اکتیو مختلفی نیاز خواهد بود. به عنوان مثال در یک شبکه که تنها 20 کلاینت در آن وجود دارد، از یک سوئیچ 20 پورت استفاده می‌کنیم اما در یک شبکه با 24 کلاینت نیاز است که از نصب سوییچ شبکه به درستی انجام شود.  از جمله مهم‌ترین تجهیزات شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

هاب شبکه (Hub network)

هاب در هر شبکه یک وظیفه عمده دارد و آن هم برقراری ارتباط تمامی سیستم‌ها در یک شبکه با یک دیگر است. در حال حاضر از هاب‌ها به دلیل آن که سرعت قابل توجه‌ای ندارند و همچنین تجهیزات اکتیو دیگری جایگزین آن‌ها شده است، کمتر استفاده می‌شود و به نوعی می‌توان گفت که هاب در حال حاضر به صورت کلی از تجهیزات شبکه اکتیو خارج شده است.

هاب شبکه

سوئیچ شبکه (Network switch)

عموما در تمامی شبکه‌هایی که در حال حاضر نیاز به راه اندازی دارند، حضور switch لازم و ضروری است. همان طور که گفته شد این تجهیز در حال حاضر جایگزین هاب‌ها شده‌ است.

سوئیچ‌ها که یکی از اصلی‌ترین وسایل ارتباطی بین کلاینت‌ها در شبکه‌ هستند یکی از تجهیزات رایج اکتیو موجود در هر شبکه هستند. در حال حاضر سوییچ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که وابسته به کارکرد شبکه و همچنین میزان نودهای موجود در شبکه نوع متناسب را باید انتخاب کنید.

برندهای مختلفی در حال حاضر به تولید سوییچ شبکه پرداخته‌اند که از این میان می‌توان به سوئیچ‌های برند سیسکو اشاره کرد. در یک توضیح کلی می‌توان گفت که سوئیچ‌ها وظیفه برقراری ارتباط بین دو دستگاه مختلف را بر عهده دارند. توجه به این نکته که سرعت دستیابی کاربران متصل شده به یک سوییچ، تاثیری بر روی سرعت دسترسی دیگر کاربران حاضر در شبکه ندارد. شما می‌توانید برای اسلاع از قیمت سوئیچ شبکه با تیم فروش ترازنت تماس بگیرید.

سوئیچ شبکه

مودم (Modem)

روش‌های مختلفی برای دستیابی به اینترنت در حال حاضر وجود دارد که یکی از آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه‌ها استفاده از مودم به عنوان یک وسیله دستیابی است. نسل قدیمی مودم‌ها با نام مودم‌های dial-up شناخته می‌شدند در حالی این مودم‌ها در حال حاضر هیچگونه کاربرد و نقشی در اتصال کاربران به اینترنت ندارند.

مودم‌های ADSL در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین راه‌های اتصال کاربران به شبکه جهانی اینترنت به حساب می‌آیند. مودم‌ها که نیز یکی از اصلی‌ترین تجهیزات پسیو شبکه به حساب می‌آیند دارای انواع مختلفی هستند، رایج‌ترین نوع دسته بندی مودم‌ها را می‌توان مودم‌های سیمی و مودم‌های دارای وای‌فای در نظر گرفت.

مودم تجهیزات اکتیو شبکه

روترها (router)

روترها یکی دیگر از تجهیزات اکتیو شبکه هستند که وظیفه انتقال بسته‌های موجود در شبکه را بر عهده دارند، این تجهیزات عموما وظیفه هدایت ترافیک در اینترنت را برعهده دارند.

روترها

اکسس پوینت (Access Point)

گاهی اوقات در شبکه‌های سیمی نیاز است که به یک شبکه وای‌فای متصل شویم. در این نوع مواقع کارکرد اصلی اکسس پوینت‌ها آشکار می‌شود.

اکسس پوینت تجهیزات اکتیو شبکه

دیوار آتش (Firewall)

وظیفه فایروال یا همان دیوار آتش این است که در تجهیزات اکتیو شبکه، نبر داده ها یورورد یو خروجی نظارت داشته باشد و از دزدیده شدن اطلاعتتوسط هکر ها و حمله اینترنتی جلوگیری کند. به طرو کلی فایروال وظیفه برقراری امنی شبکه را به عهده دارد.
تیم متخصصان تراز نت با ارسال اعزام کارشناس شبکه حضوری میزان امنیت و فایروال شبکه شما را بررسی کرده و در صورت نیاز تغییرات لازم جهت بهبود سرعت و امنیت شبکه را به شما ارئه خواهد داد.

پرینتر تحت شبکه (printer)

عموما در شرکت‌ها برای جلوگیری از هدر رفت هزینه از یک پرینتر تحت شبکه برای تمامی کارهای چاپی استفاده می‌کنند. در حال حاضر به راحتی می‌توان با نصب یک پرینتر شبکه تمامی کارهای چاپی افراد حاضر در شبکه را به صورت مناسب پیش برد.

پس از نصب کردن پرینتر در شبکه، پرینتر دارای یک آی‌پی اختصاصی می‌شود که اختصاص گرفتن این ip به پرینتر باعث می‌شود، نودهای حاضر در شبکه بتوانند برای چاپ از این پرینتر استفاده کنند. در این حالت هر کلاینت می‌تواند درخواست خود را به صورت مستقیم برای پرینتر ارسال کند.

پرینتر تحت شبکه

کارت شبکه (network interface card)

از دیگر تجهیزات اکتیو شبکه که در تمامی شبکه‌های کوچک و بزرگ به آن نیاز خواهیم داشت، کارت شبکه است، به نوعی می‌توان گفت که تجهیز کارت شبکه از مهم‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه در زمان راه اندازی است.

در زمان نصب و راه اندازی شبکه نیاز به کارت شبکه مخصوص خواهیم داشت. کارت شبکه یک وظیفه اصلی در هر شبکه بر عهده دارد و آن هم متصل کردن کلاینت به وسیله انتقال اطلاعات است که عموما کابل‌های سیمی هستند.

هر کارت شبکه برای شناسایی شدن در محیط یک شبکه یک آدرس فیزیکی با نام mac آدرس دارد. در حال حاضر تمامی کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های جدید از یک کارت شبکه داخلی برخوردار هستند.

کارت‌های شبکه را نیز می‌توان بر اساس تکنولوژی ارتباطی به دو دسته کابل‌های شبکه وایرلس و کابل‌های شبکه سیمی تقسیم بندی کرد. همچنین کارت‌های شبکه که یکی از مهم‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه به حساب می‌آیند در دو نوع اینترنال و اکسترنال وجود دارند.

کارت شبکه اکتیو

آنچه در مقاله لوازم مورد نیاز اکتیو شبکه چیست به آن پرداختیم

ما در این مقاله از سری مقالات شبکه ترازنت به بررسی دقیق تجهیزات شبکه پرداختیم. گفتیم که در حالت کلی تجهیزات اکتیو شبکه یک وظیفه عمده بر عهده دارند و آن هم تولید، بازتولید و هدایت سیگنال‌ها در داخل هر شبکه است.

در حال حاضر یکی از تخصص‌های پول ساز در حوزه شبکه را می‌توان متخصصان اکتیو شبکه در نظر گرفت. یک متخصص اکتیو شبکه وظایفی از قبیل نصب و راه اندازی تجهیزات اکتیو شبکه، پیکربندی تجهیزات شبکه و … را بر عهده دارد.

تجهیزات اکتیو مورد استفاده در هر شبکه وابسته به آن که آن شبکه در چه وسعتی پیاده سازی شده است و همچنین قرار است چه کاربردهایی داشته باشد، می‌تواند متفاوت باشد. مودم، کارت شبکه، سوییچ، روتر، هاب و … را می‌توان جزو مهم‌ترین تجهیزات شبکه در نظر گرفت. امیدواریم پس از خواندن این مقاله به درستی درک کرده باشید که خدمات اکتیو شبکه چیست، در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید از قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

آیا تجهیزات شبکه اکتیو و پسیو به یکدیگر مرتبط هستند؟

بله، در صورت مشکل در هرکدام از تجهیزات عملکرد کل شبکه مختل خواهد شد.

اکتیو شبکه چه اجزایی دارد؟

روتر، سوئیچ، هاب، نقطه دسترسی Wi-Fi، آداپتورهای شبکه، تکرار کننده ها، مبدل های رسانه ای، دوربین های IP، فایروال و …