در این مقاله به نکات مهم در نصب سوییچ شبکه (network switch installation) می‌پردازیم. با توجه به کارکرد و اهمیت سوئیچ در شبکه، توصیه می‌کنیم مواردی که در ادامه بیان می‌شود را در نصب سوئیچ به دقت انجام دهید تا در شرایط مختلف به سادگی بتوانید مشکل شبکه را حل کنید.

در این مقاله از متخصصین خدمات شبکه ترازنت به مکان نصب سوییچ و ویژگی‌های آن، به تهویه مناسب سوئیچ که با توجه به افزایش دمای سوییچ بسیار مهم است، به کاهش دسترسی پذیری سوییچ برای افزایش امنیت و به برچسب زدن کابل‌های متصل به سوئیچ که در زمان خرابی یک سیستم به شما کمک بسیاری می‌کند می‌پردازیم. اولین قدم برای نصب سوئیچ شبکه اطلاع از اصل بودن تجهیزات شبکه به ویژه سوئیچ شبکه است.

نصب سوئیچ شبکه در عین ساده بودن نیازمند پیروی از دستورات راهنما است تا به‌درستی انجام شود. نصب و راه‌اندازی درست، نیازمند دستورالعمل واضح و مستقیم است که از طریق آن در نهایت بتوانید با استفاده از سوئیچ نصب شده، بین شبکه محلی خود و دستگاه‌های مختلف دیگر ارتباط سازنده برقرار کنید. اگرچه رویه کلی نصب سوئیچ ثابت و مشابه یکدیگر است، وابسته به مدل‌های مختلف سوئیچ شبکه ممکن است تفاوت‌های جزئی وجود داشته باشد.

پیش از شروع نصب، خوب است از کامل بودن تجهیزات و متعلقات سوئیچ اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از مدل‌ها تجهیزات به طور کامل همراه با سوئیچ نیست؛ به همین دلیل بهتر است پیش از شروع، متعلقات سوئیچ شبکه را بررسی کنید. در ادامه مراحل نصب سوئیچ شبکه را باهم بررسی می‌کنیم.

مراحل نصب سوئیچ شبکه

  1. در اولین مرحله نیاز به واردکردن اطلاعات خود در Express setup دارید که این اطلاعات شامل ای پی و دیگر اطلاعات ابتدایی است که در نهایت منجر به متصل شدن سوئیچ به اینترنت و روتر می‌شود. در این مرحله آی پی را به‌درستی وارد کنید چرا که در آینده نیز دسترسی شما با همین آی پی خواهد بود.
  2. درصورتی‌که سیستم شما یک آی پی ثابت دارد باید تنظیمات را به‌گونه‌ای تغییر دهید تا بتواند سرور DHCP را بپذیرد چرا که در این مرحله سوئیچ به شکل یک سرور DHCP عمل می‌کند.
  3. در این مرحله می‌توانید اتصالات برق را به سوئیچ و AC وصل کنید. با وصل شدن سیم برق برخی چراغ‌های روی سوئیچ روشن شده و تست‌های سلامت شروع به فعال‌شدن می‌کنند.
  4. در این مرحله سلامت سوئیچ تعیین می‌شود و اگر در تست‌های مرحله قبل مشکلی وجود داشته باشد چراغ ال‌ای‌دی به‌صورت ثابت در می‌آید و درصورتی‌که مشکلی نباشد، چراغ به شکل چشمک‌زن خواهد بود. درصورتی‌که چراغ ثابت بود، به نمایندگی مراجعه کنید.
  5. دکمه mode را چند ثانیه نگه دارید تا چراغ‌های ال‌ای‌دی چشمک‌زن شوند و سپس دکمه را رها کنید.
  6. کابل کت ۵ را به پورت اترنت سوئیچ و پورت کامپیوتر وصل کنید. در نتیجه این کار باید ال‌ای‌دی های دو پورت سبزرنگ شوند. پس از ۳۰ ثانیه در مرورگر سیستم آدرس IP 10.0.01 را وارد کنید.
  7. در این مرحله باید اطلاعات خود را در تنظیمات شبکه وارد و ست کنید. در VLAND IP Management Interface عدد 1 به‌صورت پیش‌فرض وجود دارد که با تغییر دادن این عدد برای مدیریت سوئیچ اقدام می‌کنید. با تغییر دادن عدد می‌توانید صاحب یک آی پی اختصاصی شوید. در قسمت آدرس آی پی باید آی پی سوئیچ را وارد کنید و در قسمت Subnet Mask IP لازم است که در فهرست باز شده Subnet Mask را انتخاب کنید. در قسمت Default Gateway نیز آی پی روتر را وارد کنید و سپس در بخش Switch Password رمز را وارد کنید. سپس پسورد را در جای مشخص شده دوباره وارد کنید.
  8. در اینجا باید اطلاعات لازم برای تنظیمات را وارد کنید. همچنین می‌توانید برای سوئیچ خود یک نام مشخص کنید. همچنین نام کاربر سوئیچ را باید در بخش تماس سیستم بنویسید و مکان سیستم را نیز مشخص کنید. در قسمت SNMP نیز باید Enable را فعال کنید تا پروتکل SNMP اکتیو شود. اینک باید دکمه ثبت را بزنید تا تنظیمات ذخیره شود.

روند نوسازی آی پی شخصی

پس از انجام مراحل پیشین، باید وارد مرحله نوسازی آی پی شخصی شوید. برای داشتن آی پی پویا باید سوئیچ را از سیستم جدا کرده و دوباره اتصال دهید. با این کار سرور DHCP یک آدرس جدید به شما اختصاص خواهد داد. در صورت عدم نیاز به آی پی پویا می‌توانید به شرایط قبل تغییر وضعیت دهید.

پس از انجام تمامی مراحل قبل، اکنون می‌توانید سوئیچ خود را مدیریت کنید. بهترین راه برای کار استفاده از مدیر دستگاه است که در داخل حافظه سوئیچ قرار دارد. با این روش می‌توانید تنظیمات را به سریع‌ترین روش ممکن انجام دهید؛ اما برای تنظیمات پیشرفته‌تر نیاز به نرم‌افزار Cisco Network Assistant دارید.

این نرم‌افزار به‌راحتی از طریق سایت سیسکو به‌صورت رایگان قابل دانلود و استفاده است که با استفاده از آن می‌توانید چندین شبکه را به‌راحتی مدیریت و تنظیم کنید. برای دانلود در ابتدا وارد سایت سیسکو شده و با واردکردن اطلاعات خود یک اکانت کاربری بسازید. پس از ساختن حساب شخصی به‌راحتی می‌توانید این نرم‌افزار را نصب و راه‌اندازی کنید.

همانطور که اشاره شد، سوئیچ جزو مهم‌ترین قطعات یک شبکه است که نصب آن کاری تخصصی و زمان بر است. با توجه به اهمیت سوئیچ، باید دقت داشته باشید که محل نصب سوییچ و شیوه نصب آن به چه شکل است. با تمام این تفاسیر، در ادامه به مهم‌ترین نکات در نصب سوییچ می‌پردازیم.

1. کاهش دسترسی پذیری به سوئیچ

سوئیچ یکی از قطعات مهم در شبکه است که هزینه بالایی هم صرف آن شده و با توجه به این موضوع، اولین نکته در نصب سوییچ، کاهش دسترسی پذیری افراد غیر مجاز به سوئیچ است. معمولاً سوئیچ باید در اتاقی نصب شود که فقط متخصصین و مدیر شبکه به آن دسترسی داشته باشند.

2. ایمن نگه داشتن سوئیچ از ضربه

یکی از اشتباهات در نصب سوئیچ، قرار ندادن این وسیله در باکس مخصوص به خود است که احتمال ضربه خوردن و حتی دستکاری سوئیچ را افزایش می‌دهد، پس بهترین کار برای نصب سوئیچ، استفاده از محفظه‌های مناسب و مخصوص سوئیچ است.

3. ایجاد تهویه مناسب در اطراف سوئیچ

از سایر نکات مهم در نصب سوییچ، می‌توان به ایجاد تهویه و خنک سازی سوییچ اشاره نمود. با توجه به این که سوییچ به طور مداوم فعال است و فشار زیادی روی این دستگاه قرار دارد، تهویه باید به شکلی باشد که گرمای اضافه را خارج و دستگاه را خنک کند.

4. برچسب زدن به کابل‌ها

با توجه به این که تعداد پورت‌های سوئیچ می‌تواند تعداد بسیار زیادی باشد و به طبع سیستم‌های زیادی به سوئیچ متصل شوند، بهترین کار این است که سیستم‌های مختلف را به صورت لیبل شده به سوئیچ متصل کنیم تا در زمان خرابی و قطعی شبکه، خیلی راحت‌تر بتوان مشکل شبکه را حل نمود.

5. استفاده از پورت‌های با سرعت بالا

اگر سوئیچ شما دارای پورت‌های مختلف با سرعت متفاوت است و قصد ندارید که تمام پورت‌های سوییچ را اشغال کنید، بهترین کار این است که سیستم‌ها را به پورت‌هایی با سرعت بالاتر نصب کنید.

جمع بندی

نکات مهم در نصب سوئیچ شبکه، هر چند که کوتاه و مختصر باشند، در استفاده و عیب یابی شبکه به شما کمک می‌کند. زمانی که شما نیاز به دسترسی به یک سیستم خاص یا قطع کردن اتصال یک سیستم خاص از سوئیچ را دارید، اگر از روش برچسب بندی سیستم‌ها استفاده کرده باشید، خیلی سریع‌تر می‌توانید مشکل خود را حل کنید. به علاوه در نصب سوئیچ باید به کاهش دمای دستگاه و افزایش امنیت آن نیز بسیار اهمیت داد.

برای نصب سوئیچ شبکه چه نرم افزاری نیاز است؟

نصب سوئیچ شبکه نیاز به نرم افزار سیسکو دارد. توضیحات نرم افزار در مقاله ذکر شده است.

برای نصب سوئیچ شبکه نیاز به مشاوره یا پشتیبان است؟

بله، بهتر است در این حوزه از کارشناس های نصب ترازنت کمک بگیرید.