هزینه راه اندازی شبکه های کامپیوتری (Network setup fee) یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در کیفیت و عمر شبکه است.شبکه کامپیوتری در واقع نوعی اتصال میان چندین کامپیوتر برای استفاده اشتراکی از منابع و امکانات موجود است. امروزه تقریبا در تمام سازمان‌ها از شبکه‌های کامپیوتری برای سرعت و راحتی بیش‌تر استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی هزینه راه‌اندازی شبکه کامپیوتری و همچنین نکات مربوط به آن بپردازیم. با ما همراه شوید. اگر می‌خواهید بدانید تعرفه خدمات اکتیو شبکه چقدر است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. قیمت نصب و راه اندازی شبکه به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال کابل کشی شبکه، استفاده از نرم افزارهای امنیتی شبکه، انواع سرور شبکه و … همگی جزو عوامل موثر بر هزینه راه اندازی شبکه و تخمین تعرفه خدمات مجازی سازی به شمار می‌روند که در این مقاله به بررسی کامل هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

شبکه کامپیوتری
اهمیت شبکه کامپوتری و هزینه های آن

امکان اشتراک گذاری راحت‌تر دیتا، امنیت بیشتر اطلاعات، کاهش هزینه و … همگی از مزایای راه‌اندازی شبکه کامپیوتری به شمار می‌روند. می‌دانید پیش از نصب شبکه به چه نکاتی باید توجه کنید؟ یکی از نکات حائز اهمیت پیش از نصب شبکه، این است که باید مشخص کنید تعداد کامپیوترها، اسکنرها و دیگر سخت افزارهایی که قرار است به شبکه متصل شوند چقدر است؟ در این مقاله نکات بیشتری را بررسی کرده‌ایم که قبل از نصب شبکه باید به آن‌ها توجه داشته باشید. تعرفه خدمات اکتیو شبکه چقدر است؟ چگونه می‌توانیم تعرفه نصب و راه اندازی اتاق سرور را برآورد کنیم؟ آیا بهتر است از شبکه سیم دار استفاده کنیم و یا بی سیم؟

موارد مختلفی وجود که می‌تواند در نرخ راه اندازی یک شبکه تاثیر مستقیمی داشته باشد. از جمله این موارد می‌توان به نوع سرور شبکه، نرم افزارهای امنیتی، نوع کابل کشی، بی سیم یا باسیم بودن شبکه و مواردی از این دست تاثیر داشته باشد.

به عنوان مثال اگر نوع سرور شبکه شما ویندوزی باشد هزینه بیشتری را نسبت به نوع سرور لینوکس خواهد داشت. همچنین هزینه نگهداری از سرورهای ویندوزی هزینه بیشتری را به همراه خواهد داشت. در ادامه این مقاله از وب سایت ترازنت؛ ارائه دهنده خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه اطلاعات کاملی در رابطه با قیمت راه اندازی شبکه ارائه خواهیم داد.

هزینه نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتری

شبکه ­سازی یا (networking) که تحت عنوان شبکه ­های رایانه‌­ای نیز شناخته می­‌شود، عملی است برای انتقال و تبادل داده‌­ها بین کامپیوترها، سرورها و وسایل جانبی مانند چاپگرها و…، از طریق یک محیط مشترک در یک سیستم اطلاعاتی. شبکه، همه چیز را از تماس تلفنی گرفته تا پیام کوتاه یا حتی ارسال یک ویدئو در اینترنت را تسهیل می­‌کند همانطور که می‌دانید خدمات IT جهت سهولت کارها ارائه می‌شود. خود اینترنت را می توان یک شبکه رایانه‌­ای دانست که میلیون­ها نفر در سراسر دنیا به آن متصل هستند. شبکه رایانه‌ای عمدتا چهار نوع است: شبکه محلی، شبکه منطقه شخصی، شبکه منطقه شهری و شبکه گسترده.

مهم­ترین دلیلی که افراد، شرکت‌های خصوصی و شرکت‌های دولتی را به شبکه‌­سازی ترغیب می­‌کند، اشتراک گذاری امن و سریع داده‌­ها و منابع است؛ شبکه‌­سازی همچنین موجب، صرفه جویی در وقت، کاهش هزینه و افزایش ظرفیت بکارگیری رایانه­‌های بیشتر، برای افزایش ظرفیت ذخیره‌­سازی اطلاعات است؛ علاوه بر آن نباید قابلیت دسترسی بیشتر و مطمئن به داده­ها را نیز فراموش کرد.

مزایای راه‌اندازی شبکه کامپیوتری چیست؟

در علم کامپیوتر و فناوری به شبکه‌های داده یا شبکه‌های کامپیوتری به اختصار شبکه گفته می‌شود. در هر شبکه دیوایس‌های گوناگون نظیر کامپیوتر‌ها با کمک کابل‌های سیمی یا بدون سیم به یکدیگر متصل شده و امکان انتقال اطلاعات را پیدا می‌کنند. با راه‌اندازی یک شبکه کامیپوتری در یک سازمان می‌توان ارتباط بین کاربران را بسیار راحت‌تر کرده و به آن‌ها اجازه داد که با راحتی بیش‌تری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بزرگ‌ترین و مفیدترین شبکه در دنیا همان شبکه جهانی اینترنت است. از جمله مزایای راه‌اندازی و استفاده از شبکه کامپیوتری می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • امنیت بیش‌تر اطلاعات و داده‌ها
 • به روزرسانی بهتر داده‌ها و اطلاعات
 • پشتیبانی و مدیریت راحت‌تر اطلاعات
 • امکان به اشتراک‌گذاری سریع‌تر و راحت‌تر داده‌ها
 • امکان استفاده از منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به صورت اشتراکی
 • کاهش هزینه‌ها

اگر در سازمان یا شرکت شما بیش از یک کامپیوتر استفاده می‌شود، راه‌اندازی یک شبکه کامپیوتری هرچند کوچک می‌تواند تاثیر زیادی بر بهبود روند فعالیت کارکنان داشته باشد. با بهره‌گیری از یک شبکه کامپیوتری کارمندان می‌توانند به راحتی به منابع سخت‌افزاری مورد نیاز نظیر اسکنر و پرینتر دسترسی داشته و سرعت کار افزایش خواهد داشت. مسلما با اطلاع از قیمت شبکه کامپیوتری می‌توانید برنامه ریزی دقیق‌تری برای اختصاص بودجه به این بخش داشته باشید. برای اطلاع دقیق از قیمت نصب و راه اندازی شبکه می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

مزایای راه‌اندازی شبکه کامپیوتری
شبکه سازی در محیط کار

هزینه نصب شبکه رایانه­ای چقدر است؟

در نصب و راه اندازی یک شبکه اینترنتی چندین عامل دخیل­‌اند، معمولا هزینه تکنسین­‌های نصب شبکه، بر اساس مواد و نیروی کار محاسبه می‌­شوند. در صورت لزوم بقیه موارد نیز لحاظ می­شوند. برخی از موارد در زیر بیان شده‌اند.

هزینه راه‌اندازی شبکه کامپیوتری به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از نکاتی که ممکن است برخی از مدیران را نگران کند، هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی و نصب شبکه کامپیوتری است. به طور کلی هزینه راه‌اندازی شبکه کامپیوتری می‌تواند از مجموعه‌ای به مجموعه دیگر متفاوت باشد؛ به همین دلیل نمی‌توان مقدار مشخصی را برای آن در نظر گرفت. اما پیش از آنکه به سراغ راه‌اندازی و نصب شبکه بروید، بهتر است با عواملی آشنا شوید که می‌توانند بر قیمت و هزینه راه‌اندازی و نصب شبکه در سازمان شما تاثیرگذار باشند. این عوامل عبارتنداز:

سرور شبکه

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر هزینه راه‌اندازی شبکه کامپیوتری، نوع سرور است. سرور مهم‌ترین سخت‌افزار مورد نیاز برای راه‌اندازی شبکه است. هزینه نصب شبکه بسته به آنکه سرور انتخابی شما ویندوزی یا لینوکسی باشد بر اساس استاندارد های اتاق سرور متفاوت خواهد بود همچنین راه اندازی با انتخاب هر یک از این سرورها نوع روتر و سوئیچ به کار رفته در شبکه شما نیز تغییر خواهد کرد. علاوه بر این اگر قصد دارید که در شبکه خود از استراتژی‌های بک‌آپ‌گیری استفاده کنید، باید تاثیر آن بر قیمت نهایی را در نظر داشته باشید.

سرور شبکه برای راه اندازی شبکه کامپیوتری
هزینه سرور در شبکه های کامپیوتری

استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت خدمات راه اندازی شبکه، استفاده از نرم افزارهای امنیتی است. اتصال سیم و کابل‌ها برای اتصال دو کامپیوتر تنها چیزی نیست که برای راه‌اندازی و نصب شبکه به آن نیاز دارید؛ ملزومات راه اندازی شبکه بیش از این موارد هستند. بسیاری از مدیران تمایل دارند که در شبکه کامپیوتری خود امکان مانیتورینگ و هشدار نیز داشته باشند. برای این کار نیاز به نرم‌افزارهای امنیتی مخصوص خواهد بود که برای پایش دائمی کاربران نیز کاربرد دارند. استفاده از چنین قابلیتی می‌تواند در انتها هزینه‌های مربوطه را افزایش دهد. برای اطلاع از تعرفه خدمات کامپیوتری سال جاری می‌توانید با ما در ترازنت در ارتباط باشید.

نرم افزار امنیت شبکه

کابل‌کشی شبکه

چه عواملی بر قیمت کابل کشی برق موثر است؟ از دیگر عوامل تاثیرگذار بر هزینه راه‌اندازی شبکه کامپیوتری، کابل شبکه مربوطه است. کابل‌کشی از جمله اجزای مهم در شبکه است زیرا به وسیله آن می‌توانید ارتباط میان کامپیوترها و سخت‌افزارهای مختلف را برقرار کنید. برای کابل‌کشی شبکه می‌توانید از انواع مختلف کابل‌های شبکه استفاده کنید. نوع کابل انتخابی بر هزینه نهایی راه‌اندازی شبکه شما موثر خواهد بود. به طور مثال اگر می‌خواهید از کابل‌های فیبر نوری استفاده کنید، باید هزینه بیش‌تری را در نظر داشته باشید. زیرا این کابل‌ها کیفیت و سرعت بالاتری نسبت به نمونه‌های مسی یا آلومینیومی دارند.

بسته به اینکه شما بخواهید از چه میزان سرعت اینترنت بهره ببرید هزینه کابل­کشی متفارت خواهد بود. کابل CAT-6 حدود 30 هزار تومان برای یک متر است و کابل CAT-7 کمی گران­تر خواهد بود. سپس، شما همچنین باید در هزینه سایر مواد مانند روتر، سوئیچ اترنت، جک‌های RJ45، پریزهای اضافی برق (در صورت لزوم)، صفحات، دوشاخه ها، پانل­‌ها و سایر اجزای سازنده که نصب را کامل می­کنند، در نظر بگیرید.

کابل‌کشی شبکه

هزینه راه‌اندازی و پشتیبانی شبکه

شرکت خدمات راه‌اندازی شبکه مورد نظر شما ممکن است هزینه متفاوتی نسبت به سایر شرکت‌های راه‌اندازی شبکه داشته باشد. تعرفه قرارداد نیز می‌تواند با توجه به کوچک یا بزرگ بودن شبکه، پیچیدگی‌ آن، سخت‌افزارهای به کار گرفته شده، و همچنین نرم‌افزارهای نصب شده بر روی کلاینت‌ها متفاوت باشد. علاوه بر این شما پس از اتمام نصب شبکه برای نگهداری از سرور و رفع مشکلات مربوطه به پشتیبانی نیز نیاز خواهید داشت. هزینه مربوط به پشتیبانی شبکه کامپیوتری نیز می‌تواند به عوامل گوناگونی بستگی داشته باشد. بدین ترتیب بهتر است در هزینه راه‌اندازی شبکه کامپیوتری خود این مورد را نیز در نظر داشته باشید.

پیش از نصب شبکه به این نکات توجه کنید

حال که درباره مزایای استفاده از شبکه و همچنین عوامل تاثیرگذار بر هزینه راه‌اندازی شبکه کامپیوتری صحبت کردیم، شاید بهتر باشد نکاتی را بررسی کنیم که باید پیش از استفاده از یک شبکه کامپیوتری در سازمان خود به آن‌ها توجه داشته باشید. پیش از هر چیز سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید. پاسخ به این سوالات می‌تواند نیازهای شما را روشن کرده و مسیر بهتری برای راه‌اندازی شبکه برای شما ترسیم کند. همچنین با توجه این نکات می‌توانید تا حدودی قیمت نصب و راه اندازی شبکه را تخمین بزنید.

 • تعداد کامپیوتر‌ها، پرینترها، اسکنرها، و دیگر سخت‌افزارهایی که قرار است به شبکه متصل شوند چقدر است؟ آیا این تعداد در آینده افزایش خواهد داشت؟
 • کاربران این شبکه کامپیوتری به چه نرم‌افزارها و امکاناتی نیاز خواهند داشت؟
 • کاربران در این شبکه کامپیوتری چه نوع فایل‌هایی را به اشتراک می‌گذارند؟
 • آیا نیاز است که از فضای خارج شرکت به اطلاعات داخل شرکت دسترسی وجود داشته باشد؟
 • ساختار وایرلس شبکه باید تا چه شعاعی را به طور کامل پوشش دهد؟

نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتری

از شبکه سیم‌دار استفاده می‌کنید یا بی‌سیم؟

یکی دیگر از نکاتی که باید پیش از راه‌اندازی شبکه به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، استفاده از شبکه‌های بی‌سیم یا سیمی است. هر یک از این شبکه‌ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. شبکه‌های سیم‌دار بسیار سریع‌تر عمل می‌کنند و ایمن‌تر نیز هستند اما نسبت به شبکه‌های بی‌سیم فرایند نصب و راه‌اندازی مشکل‌تری دارند؛ زیرا شما باید مکان تمام سخت‌افزارهای مورد نیاز در شبکه را در نظر داشته باشید تا بتوانید آن‌ها را به بهترین شکل ممکن در شبکه جای دهید. البته شما می‌توانید از ترکیبی از شبکه‌های سیمی و بی‌سیم نیز استفاده کنید.

به طور کلی اگر می‌خواهید از دردسرهای مربوط به سیم‌کشی خلاص شوید بهتر است از شبکه‌های بی‌سیم استفاده کنید. اما اگر امنیت و سرعت در شبکه کامپیوتری شما اولویت بیش‌تری دارد، استفاده از شبکه‌های با سیم گزینه بهتری خواهد بود. با توجه به قیمت نصب و راه اندازی شبکه، بهتر است در انتخاب نوع شبکه نیازهای بعدی شرکت خود را نیز در نظر داشته باشید تا در آینده نیازی به تغییر شبکه کامپیوتری خود پیدا نکنید.

هزینه متخصص شبکه دیگر عامل در تعیین هزینه‌ای است که شما برای نصب شبکه رایانه­ای برای شبکه باسیم پرداخت خواهید کرد. در حال حاضر، متوسط ​​نرخ کار حدود 100 تا 200 هزار تومان در ساعت است. بسته به پیچیدگی، شبکه جدید یا شبکه موجود و سایر عوامل.

جدول زمانی فرآیند نصب متغیر است

زیرا شامل اجرای کابل­ها، نصب سخت افزار و لوازم جانبی لازم، پیکربندی شبکه، ایمن ­سازی کابل­­ها و سایر عناصر است که از یک کار به کار دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است. بنابراین، اگرچه یک پروژه فقط 30 ساعت طول می­کشد، زیرا اجزای شبکه از قبل موجود و آماده هستند، اما با توجه به کار اضافی، نصب وسایل جدید با همان مقیاس ممکن است 50 ساعت طول بکشد.

هزینه مکان شبکه‌ ­سازی

به خاطر داشته باشید جایی که شبکه مرکزی را نصب می­‌کنید، بر هزینه کلی پروژه نصب تاثیر می‌گذارد. نصب یک شبکه در مکانی نامناسب مثل کمدی کوچک، هزینه کار بیشتری خواهد داشت؛ زیرا دسترسی به منطقه و فعالیت تکنسین­ها دشوارتر است.

هزینه نصب شبکه رایانه­‌ای خانگی چقدر است؟

تاکنون، داشتن یک شبکه رایانه­ای خانگی اینقدر مهم نبوده است. چه کسب و کارتان را از خانه مدیریت می­کنید و چه اینکه خانوده­ای پر جمعیت هستید، داشتن یک شبکه رایانه‌­ای می­‌تواند اتصال شما را به اینترنت، ایمیل، چاپگر و سایر امکانات مشترک مانند پخش و ارسال پیام، صدا و فیلم راحت­تر کند.

صاحبان خانه معمولاً برای نصب شبکه رایانه­ای بین 2 تا 6 میلیون تومان هزینه می­‌کنند. هزینه متوسط 3 میلیون و 500 هزارتومان است. اگرچه استخدام یک متخصص رایانه برای آموزش و پشتیبانی رایانه هزینه بیشتری دارد. در برخی موارد، ارائه دهنده اینترنت شما ممکن است نصب سرویس را رایگان انجام دهید.

چه مواردی در تعرفه شبکه سازی رایانه‌­ای مهم است؟

وسایلی که در شبکه­سازی رایانه­ای شما تأثیر مستقیمی بر هزینه کلی این پروژه دارند، چند مورد هستند که عبارتند از:

قیمت سخت افزار

این هزینه جدا از رایانه­‌ها، شامل: چاپگرها، نمایشگرها، مودم­ها و روترهای شما است. یکی از بزرگترین مزایای راه اندازی شبکه این است که می‌­توانید همه کامپیوترها را برای چاپ، به یک چاپگر متصل کنید که باعث صرفه جویی در هزینه و فضا می­شود. قیمت چاپگرها به طور متوسط بین 1 میلیون تا 4 میلیون تومان است، در حالی که نمایشگرها به طور متوسط 4 تا 10 میلیون هستند. قیمت مودم 1 تا 5 میلیون تومان است.

هزینه کابل

کابل‌ها کمک می­کنند سیم­های مختلف گره نخورند و هزینه آن‌ها به طور متوسط 400 هزار تومان است. در صورتی که تمام قسمت­های مختلف شبکه شما بی­سیم باشد که هیچ، اگر قسمتی از شبکه احتیاج به سیم داشته باشند، حداقل چند کابل و سیم برق لازم خواهید داشت.

هزینه­‌های سخت افزارهای پشتیبان

این هزینه­‌ها شامل استفاده از دستگاه‌هایی مانند درایوهای USB، هارد دیسک­های اکسترنال و محافظ­های برق (برای جلوگیری از آسیب رساندن برق به وسایل شما) است.

هزینه امنیت شبکه رایانه‌­ای

اگر فکر کرده­اید که استفاده از نرم ­افزارهای ضد ویروسی تنها راه مناسب برای پیشگیری از خطر است، در اشتباه هستید. حتی افراد متخصص در شرکت‌های بزرگ نیز نگران خطرات امنیتی هستند، بنابراین به هیچ وجه نباید خطر آسیب پذیری شبکه خانگی را نادیده گرفت. در اینجا چند نکته برای امنیت شبکه شما آورده شده است که برخی از آن‌ها هزینه بر و برخی نیز رایگان هستند:

 • برای بروز بودن تمام دستگاه‌ها و برای اینکه دستگاه‌ها با بررسی­های امنیتی کنترل شوند، این دو نرم ­افزار رایگان را نصب کنبد:

الف) سرویس رایگان OPSWAT Gears.

ب) بازرس نرم افزار شخصی یا Secunia

 • فایروال را روشن نگه دارید یا یک فایروال خروجی نصب کنید، که می‌­تواند شما را از هر برنامه مخربی که می‌خواهید به شبکه رایانه شما متصل شود، مطلع کند.
هزینه امنیت شبکه رایانه‌­ای

هزینه راه اندازی شبکه برای خانه چه میزان است؟

هر مکانی از جمله خانه، سازمان ها، شرکت ها و فروشگاه ها که نیاز به شبکه دارند، با توجه به وسعت و تجهیزاتی که در شبکه سازی استفاده می‌شود، قیمت از 3 میلیون تومان شروع می‌شود.

چه کسی هزینه راه اندازی شبکه را مشخص می‌کند؟

تکنسین و متخصصین شبکه با توجه به بررسی محیط و نیاز که دارید هزینه حدودی را محاسبه می‌کنند.