استفاده از شبکه‌های کامپیوتری از جمله الزامات برای سازمان‌های کوچک و بزرگ است. با استفاده از شبکه می‌توان منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را میان کاربران به اشتراک گذاشته و در نتیجه هزینه‌ها را به طرز قابل توجهی کاهش داد. در سازمان‌های بزرگ و کوچک از شبکه‌های گوناگونی استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به  راه اندازی شبکه دامین(Setting up the domain network) اشاره داشت. در ادامه قصد داریم درباره مزایای راه‌اندازی شبکه دامین صحبت کنیم. با ما همراه شوید.

شبکه دامین (Domain) چیست

شبکه دامین

نصب و راه اندازی شبکه‌های کامپیوتری امکان ارتباط و به اشتراک‌گذاری امکانات و منابع را میان چند کامپیوتر مختلف فراهم می‌کنند. شبکه دامین در واقع نوعی شبکه کامپیوتری مبتنی بر سیستم عامل ویندوز است. استفاده از شبکه دامین امکان مدیریت و کنترل کامپیوترها را به ادمین شبکه می‌دهد.

در شبکه دامین یک یا چند سرور کنترل دامین و کامپیوترهای موجود را بر عهده دارند؛ به این سرورها Domain Controller گفته می‌شود. علاوه بر این Domain Controllerها اعتبارات امنیتی سایر سیستم‌ها را در Windows Domain بررسی می‌کنند. توجه داشته باشید که شبکه دامین برای شبکه‌های خانگی استفاده‌ای ندارد و معمولاً از آن در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ یا در شبکه‌های عظیم مانند شبکه‌های دولتی استفاده می‌شود. در این شبکه ها حفظ امنیت داده‌های درون هر شبکه بسیار از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین در راه اندازی ان نکات لازمه را لحاظ کنید.

 

شبکه دامین با شبکه Workgroup چه تفاوتی دارد

شبکه دامین شبکه‌ای است که در آن سرویسی به نام Active Directory وجود دارد. این سرویس وظیفه اعتبارسنجی متمرکز را بر عهده دارد. با استفاده از خدمات شبکه می‌توان تنظیمات و قوانین مشترک و متمرکز را بر روی بخشی از سیستم‌ها یا همه آن‌ها اعمال کرد.

تفاوت شبکه دامین با workgroup

این در حالی است که شبکه Workgroup چنین سرویسی را در اختیار ندارد و بدین ترتیب نمی‌توان با استفاده از آن قوانین و تنظیمات مشترک و متمرکز را اعمال کرد. در شبکه‌های Workgroup هر سیستم به طور مجزا اعتبارسنجی کاربران را انجام می‌دهد. علاوه بر این در این شبکه نیاز است که هر سیستم برای یکدست شدن و اعمال تنظیمات مختلف به صورت کاملاً مجزا بر روی تجهیزات شبکه پیکربندی شود. برای راه اندازی شبکه دامین سازمان خود می‌توانید از خدمات مشاوره شبکه استفاده کنید.

مزایای راه‌اندازی شبکه دامین

همانطور که پیش‌تر گفتیم معمولاً از شبکه دامین برای بسترهای بزرگ استفاده می‌شود. در این شبکه به طور قطع به یک سرور و همچنین برنامه‌ای برای مدیریت کلاینت مانند Active Directory نیاز است. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از شبکه دامین امنیت بسیار بالای آن است؛ البته این شبکه معمولاً در معرض خطرات بیش‌تری قرار می‌گیرد. با راه‌اندازی شبکه دامین می‌توانید سیستم‌ عامل‌ها یا برنامه‌های تحت شبکه را نصب کرده و هزاران سیستم را به راحتی کنترل کنید.

مزایای راه‌اندازی شبکه دامین

با نصب برنامه‌های مدیریتی بر روی شبکه دامین می‌توانید به طور کامل بر روی کلاینت‌ها کنترل داشته باشید. به طور مثال می‌توانید بر روی کلاینت‌ها نظارت کرده و در صورت لزوم تنظیماتی را به صورت اجباری برای آن‌ها ایجاد کنید.

البته بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که پس از راه‌اندازی شبکه دامین کامپیوتر سرور باید در ساعات کاری به صورت مداوم آپتایم بوده و به هیچ وجه خاموش نشود؛ زیرا در صورت خاموش شدن کامپیوتر سرور، کلاینت‌ها نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند. توصیه می‌شود که در مجموعه‌های بزرگ صنعتی و سازمانی از شبکه‌ دامین، و در موسسات کوچک‌تر از شبکه workgroup استفاده کنید.

آموزش راه اندازی شبکه دامین

راه اندازی شبکه domain از ابزار های مهم و کاربردی در مدیریت است و در سازمان و شرکت های بزرگ باعث صرفه جویی در هزینه و زمان می‌شود اما در نظر داشته باشید راه اندازی دامین کار ساده ای نیست و نیاز دارد که کسی که آموزش های لازم جهت راه اندازی دامین را دیده است، این کار را انجام دهد معمولا کسانی که خدمات اکتیو شبکه را ارائه می‌دهند و اکتیو کار هستند، می‌توانند مشکلات شمارا برطرف کنند.

 

.

ابزار مورد نیاز برای راه اندازی دامین شبکه

برای راه اندازی و پیکربندی یک شبکه دامین و اتصال سایر کامپیوتر ها به این شبکه، نیازمند این است که علاوه بر پشتیبانی سیستم عامل از شبکه domain سخت افزار و تجهیزات شبکه مورد نظر را داشته باشد تا بتوان از خدمات شبکه، نهایت استفاده را کنید. این تجهیزات شامل موارد زیر خواهد شد:

  • نسخه‌های پروفشنال، اولتیمیت یا اینترپرایز سیستم عامل ویندوز
  • شبکه کابلی، بی‌سیم یا وایرلس
  • در صورت استفاده از شبکه کابلی، به مدلهای مختلف سوئیچ نیز نیاز پیدا خواهید کرد.
  • کابل cat6 برای اتصال سرور و کامپیوتر به سوئیچ
  • کامپیوتر سرور

چگونه دامنه شبکه را می‌توان پیدا کرد؟

روی Start کلیک کنید، روی Computer راست کلیک کنید و سپس روی Properties کلیک کنید. نام رایانه در زیر نام رایانه، دامنه و تنظیمات گروه کاری ظاهر می شود.

آیا Lan یک شبکه دامین است؟

دامنه LAN به زیرساخت شبکه محلی (LAN) سازمان اشاره دارد. یک LAN به دو یا چند رایانه اجازه می دهد تا در یک منطقه فیزیکی کوچک به یکدیگر متصل شوند. منطقه کوچک می تواند یک خانه، دفتر یا گروهی از ساختمان ها باشد.همچنین LAN به تجهیزات بیشتری نیاز دارد.