اکتیوکار شبکه (Active networker work) کسی است که وظیفه راه اندازی تجهیزات اکتیو را بر عهده دارد. این فرد نیاز به دانش و تخصص‌های گوناگونی دارد، یکی از مهم‌ترین موارد متخصص اکتیو شبکه، اطلاع دقیق از ساختار شبکه و همچنین توانایی پیکربندی تمامی تجهیزاتی است که در یک شبکه مورد نیاز است.

به عنوان مثال توانایی نصب، پیکربندی و راه اندازی فایروال در یک شبکه را می‌توان یک وظیفه از سری وظایف اکتیوکار شبکه در نظر گرفت. تجهیزات و نرم افزارهای امنیت شبکه مورد نیاز برای ارائه خدمات اکتیو، در هر شبکه وابسته به نوع شبکه، خدمات مورد نیاز، گستردگی شبکه و … ارتباط مستقیمی دارد، به عنوان مثال اگر شبکه‌ای درون سازمانی راه اندازی کنید و نیازی به اتصال به اینترنت نباشد می‌توان از نرم افزارها و تجهیزات فوق پیشرفته‌ای استفاده نکرد.

خدمات اکتیو شبکه

خدمات اکتیو شبکه شامل موارد مختلفی می‌شود که از مهم‌ترین این خدمات می‌توان به نصب و راه اندازی آنتی ویروس، فایروال، ارائه دسترسی کاربری به تمام افراد حاضر در شبکه و … اشاره کرد.

وابسته به آن که گستردگی یک شبکه به چه میزان است و همچنین این شبکه قرار است چه ویژگی‌هایی داشته باشد، خدمات اکتیو پیاده سازی شده توسط کارشناس اکتیو شبکه می‌تواند متفاوت باشد.

در ادامه به بررسی دقیق کارکرد اکتیوکار شبکه و همچنین وظایف اکتیو کار شبکه خواهیم پرداخت، با ما در ترازنت؛ ارائه دهنده خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه همراه باشید.

به چه تجهیزاتی، تجهیزات اکتیو گفته می‌شود؟

می‌دانیم که در حالت کلی تمامی تجهیزات موجود در شبکه به دو دسته تجهیزات پسیو و اکتیو تقسیم بندی می‌شوند. به تمامی تجهیزاتی که نقشی در تولید، باز تولید و هدایت و همچنین مسیریابی داده‌ها و سیگنال‌های الکترونیکی در شبکه دارند تجهیزات اکتیو اطلاق می‌شود. به عنوان مثال سوئیچ‌های مورد استفاده در هر شبکه را می‌توان نمود واقعی یکی از تجهیزات اکتیو شبکه در نظر گرفت.

وابسته به آن که خدمات شبکه شما دارای چه گستردگی و همچنین چه ویژگی‌هایی است تجهیزات اکتیو متفاوتی مورد نیاز خواهد بود، هر چه یک شبکه  گسترده‌تر باشد به طبع هزینه راه اندازی شبکه کامپوتری بالاتر خواهد رفت.

اکتیوکار شبکه کیست و چه وظایفی دارد؟

حال که به درستی در رابطه با تجهیزات اکتیو اطلاعاتی به دست آوردید، نوبت آن است که با اکتیو کار شبکه و یا همان متخصص اکتیو شبکه اطلاعاتی نیز کسب کنید. اکتیو کار شبکه فردی است که وظیفه نصب کردن تمامی تجهیزات و نرم افزارهای دسته بندی شده در تجهیزات اکتیو شبکه را دارد اکتیو کار شبکه نامیده می‌شود و قسمتی از وظایف متخصص یک متخصص شبکه را انجام می‌دهد.

وابسته به آن که یک اکتیو کار شبکه از چه میزان تخصص و دانشی برخوردار است دستمزد متفاوت و گوناگونی می‌تواند داشته باشد. شرکت‌های مختلف اقدام به استخدام اکتیو کار شبکه می‌کنند. اما در حالت کلی یک اکتیو کار شبکه می‌تواند به صورت دورکاری و در تنها در زمانی که برای نصب، عیب یابی و بروز رسانی در خدمات اکتیو شبکه است در شرکت حاضر شود و موارد نام برده شده را پیگیری کند.

وظایف اکتیو کار شبکه

وظایف اکتیو کار شبکه

وابسته به آن که یک اکتیو کار شبکه دارای چه سابقه کاری است و نوع قرارداد پشتیبانی شبکه امضاء شده با شرکت به چه صورت است، می‌تواند وظایف مختلفی را داشته باشد. در حالت کلی یک اکتیو کار شبکه باید توانایی نصب، راه اندازی، عیب یابی و پیکر بندی تمامی تجهیزاتی که در قسمت تجهیزات اکتیو شبکه نام برده شد را داشته باشد. علاوه بر این موارد می‌توان آموزش نحوه کارکرد نرم افزاها و تجهیزات اکتیو شبکه را به وظیفه‌های فعال کار شبکه اضافه کرد. اما در حالت کلی وضایف یک اکتیو کار با توجه به اهداف سازمان متفاوت است اما شامل موارد زیر می‌شود:

 • پیکربندی تجهیزات شبکه برند های مختلفی مانند شرکت سیسکو، میکروتیک و غیره، مانند سوئیچ، اکسس پوینت، فایروال، روتر، مودم و …
 • نصب و راه‌‌اندازی  اپلیکشین های تحت شبکه
 • گام به گام نصب و راه اندازی تنظیمات فایروال‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری
 • راه اندازی سیستم‌عامل‌های کلاینت و سرور و تنظیمات آن
 • نصب و راه‌‌اندازی سرورDHCP ،DNS و …
 • پیاده‌سازی ویپ
 • راهکار و خدمات مجازی‌سازی
 • راه‌اندازی دامته شبکه و سرویس‌های مرتبط با آن
 •  پشتیبان‌گیری و برگرداندن اطلاعات
 • مدیریت اینترنت، مانیتورینگ، کنترل پهنای باند

آشنایی با تجهیزاتی مانند دوربین‌های مدار بسته و کارکرد آن‌ها، آشنایی با کارکردهای نرم افزارهای آنتی ویروس، آشنایی با کارکرد روترها، آشنایی با نصب سوییچ‌ شبکه و کارکرد آن‌ها به یک پسیوکار حاضر در شرکت کمک می‌کند که به درستی بتواند وظایف محول شده را انجام دهد.

خدمات اکتیو شبکه

دسته بندی خدمات اکتیو شبکه بسیار متنوع و فراوان است. به همین دلیل در این مقاله تنها به چند نمونه از خدمات اکتیو شبکه اشاره خواهیم کرد. خدماتی که اکتیو شبکه ارائه می‌دهد با خدمات پسیو تفاوت بسیاری دارد. در ادامه به تفاوت خدمات اکتیو و پسیو به طور خلاصه می‎‌پردازیم.

 • نصب و راه اندازی سوییچ
 • تنظیم و پیکربندی روتر، سوئیچ، فایروال، اکسس پوینت
 • نصب و پیکربندی آنتی ویروس‌ها
 • اعطای دسترسی به افراد و ساخت پروفایل
 • و …
خدمات اکتیوکار شبکه
وظایفی که یک اکتیو کار دارد

چگونه اکتیو کار شبکه شویم؟

اولین قدم برای شروع کار حرفه‌ای در زمینه اکتیو شبکه آن است که کلاس‌های پایه‌ای شبکه را گذرانده باشید. پس از آن می‌توانید با مراجعه به شرکت‌های مختلف و انجام مدتی کارآموزی در زمینه دلخواه خود اقدام به یادگیری و آموزش کنید.

هزینه خدمات اکتیو شبکه

همان طور که گفته شد نرخ ثابتی نمی‌توان برای خدمات اکتیو شبکه در نظر گرفت و نظر به آن که اکتیوکار شبکه به چه میزان در زمینه کار خود تخصص دارد و همچنین آن که قرار است چه خدماتی را برای راه اندازی شبکه شما انجام دهد قیمت خدمات اکتیو شبکه می‌تواند متفاوت باشد.

آنچه در مقاله اکتیوکار شبکه بیان شد

گفتیم که در حالت کلی وظایف راه اندازی و پیاده سازی شبکه به دو قسمت کلی، اکتیو و پسیو تقسیم بندی می‌شود. اولین مرحله راه اندازی یک شبکه، پیاده سازی خدمات پسیو شبکه است. پس از آن نوبت به اجرای خدمات اکتیو شبکه می‌رسد.  خدمات اکتیو شبکه دارای انواع مختلفی است که از جمله این خدمات می‌توان به نصب و راه اندازی آنتی ویروس، پیکربندی روتر، سوییچ و … از جمله این موارد است.

وابسته به وظایفی که یک اکتیوکار شبکه درون یک سازمان انجام می‌دهد حقوق دریافتی این فرد می‌تواند متفاوت باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با اکتیو شبکه و وظایف آن می‌توانید در قسمت نظرات سوال خود را مطرح نمایید.

آیا یک تکنسین شبکه لزوما اکتیوکار شبکه است؟

یک تکنسین شبکه های کامپوتری نیاز دارد که با تمام مفاهیم و خدمات اکتیو شبکه و پسیو شبکه، استانداردهای شبکه آشنا باشد و توانایی انجام کار اکتیو کار را داشته باشد

حقوق و دستمزد اکتیو کا رچقدر است؟

با توجه به میزان تخصص اکتیور کار و وسعت کاری که انجام خواهید داد، قیمت های متفاوتی دارد برای اطلاع بیشتر از هزینه راه اندازی شبکه با تیم ترازنت تماس بگیرید.