اگر برای شما هم سؤال است که آیا همه سازمان‌ها نیاز به شبکه دارند یا خیر؟ تا آخرین این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به دلیل ضرورت وجود شبکه در هر سازمان و خانه‌ای اشاره می‌کنیم و به مشکلاتی که نبود شبکه در سازمان ایجاد می‌کند را نیز بررسی می‌کنیم. در نهایت نیز به مقیاس سازمان‌ها و تأثیر آن در وجود یا نبود شبکه در سازمان می‌پردازیم. همه سازمان‌ها نیاز به شبکه دارند؟ قطعاً هیچ سازمانی وجود ندارد که بتواند بدون شبکه، نیازهای خود را برطرف سازد.

شبکه درون سازمانی زیرساخت مناسبی است که توسط شرکت ها و مجموعه های بزرگ برای ایجاد ارتباط بین افراد، دستگاه ها و سیستم ها مورد استفاده قرار میگیرد. شبکه های سازمانی از پروتکل ها و سیستم های فیزیکی و مجازی تشکیل شده اند که هدف اصلی آن، اتصال همه کاربران و سیستم های موجود در شبکه محلی به اطلاعات و برنامه های کاربردی در مرکز داده ها و ابر اطلاعات است که با استفاده از آن میتوان با سهولت بیشتری تجزیه و تحلیل داده ها را انجام داد.

در یک شبکه درون سازمانی، دستگاه‌های اطلاعاتی و محاسباتی به یکدیگر باهدف به اشتراک گذاشتن برنامه‌ها و داده‌ها متصل می‌شوند که کاربران برای دسترسی امن به این اطلاعات لازم است حساب کاربری شخصی برای خود بسازند. شبکه سازمانی در واقع یک سیستم متکی به دستگاه‌های سوئیچینگ و مسیریابی با سرعت بالا است که انتقال اطلاعات را از میان سیستم‌های کامپیوتری رومیزی، برنامه‌ها، سرورها، سرویس‌ها و… ممکن می‌کند.

استفاده از شبکه درون سازمانی به دلیل سرعت بالا و مزایای دیگری که دارد، توسط کمپانی‌ها و شرکت‌های بزرگ که نیاز دارند حجم زیاد اطلاعات را با کارکنان خود به اشتراک بگذارند، مورد استقبال قرار گرفته است. باتوجه‌به پیچیدگی شبکه‌های سازمانی و خسارت‌های بالا درصورتی‌که به‌درستی ساخته و اعمال نشوند، مراحل نصب و راه‌اندازی بر عهده شرکت‌های حرفه‌ای گذاشته می‌شود تا با بهترین کیفیت انجام شود.

شبکه درون سازمانی

چرا به شبکه سازمانی نیاز داریم؟

شبکه درون سازمانی یک راه مطلوب با سرعت و امنیت بالا برای اتصال سریع کاربران و دسترسی به اطلاعات مجموعه است. اطلاعات هر شرکت با ارزش ترین دارایی آن است و از این رو مهم است در بستری مطمئن و تحت کنترل و حفاظت به اشتراک گذاشته شود.

از طرفی شبکه درون سازمانی محدودیت جغرافیایی را از بین برده و افراد میتوانند در هرجا که باشند با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

از سوی دیگر استفاده از شبکه های درون سازمانی مزایای دیگری مانند بالاتر رفتن کارایی و بهره وری از طریق همکاری، ایجاد دسترسی های کنترل شده توسط شرکت، هزینه های کمتر و… دارد که باعث شده یک بخش مهم در سیستم هر سازمان باشد.

دقت داشته باشید که ارتباطات بخش مهمی از کار یک سازمان برای رسیدن به اهداف مختلف است که فقط به واسطه شبکه امکان پذیر است. به علاوه شبکه داخلی در یک سازمان، برای امن نگه داشتن داده‌ها نیز استفاده می‌شود. با توجه به این که داده و اطلاعات مهم‌ترین دارایی هر شرکت هست، پس باید همواره در دسترس و ایمن باشد که همین موضوع، وجود شبکه را الزامی می‌کند. از سایر دلایل وجود شبکه در سازمان، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • دسترسی پذیری به اطلاعات سازمان از هر نقطه جغرافیایی
  • ایمن نگه داشتن اطلاعات سازمان از حملات مختلف
  • ذخیره سازی اطلاعات سازمان برای زمانی که نیاز به بازیابی اطلاعات باشد
  • برقراری ارتباط سریع با سازمان‌های مختلف
  • برقراری ارتباط ساده با کاربران سازمان
  • تعیین دسترسی به اطلاعات برای پرسنل سازمان
  • کاهش هزینه‌های جانبی سازمان
  • کاهش فضای اداری برای ذخیره سازی اطلاعات

آیا مقیاس سازمان در وجود شبکه تأثیر گذار است؟

خیر، فرقی ندارد که سازمان شما چه مقیاسی داشته باشد، به هر حال نیاز به شبکه برای سازمان بسیار الزامی می‌باشد. البته مطمئناً اندازه و ارتباطات سازمان در مقیاس کلی پیاده سازی شبکه مؤثر است؛ ولی تاثیری در وجود شبکه نمی‌گذارد.

مشکلات یک سازمان بدون شبکه

همانطور که گفته شد، نبود یک شبکه در سازمان غیرقابل تصور است و با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که در صورت نداشتن شبکه در یک سازمان با هر اندازه و مقیاسی، یعنی صرف هزینه، زمان و فضای ذخیره سازی داده‌های زیاد. به علاوه در سازمانی که شبکه وجود نداشته باشد، امنیت اطلاعات، کنترل و سطح دسترسی پرسنل، ارتباط با سازمان و مشتریان معنایی ندارد.

آنچه در مقاله همه سازمان‌ها نیاز به شبکه دارند بیان کردیم

شبکه جزو مهم‌ترین الزامات یک سازمان در هر مقیاسی است که امکانات فراوانی به یک سازمان می‌دهد. هر سازمانی که به فکر حفظ امنیت اطلاعات، افزایش روند کاری، کاهش هزینه‌ها، کنترل پرسنل و ارتباطات مؤثر و سریع‌تر باشد، باید از شبکه استفاده کند.