آموزش قراردادن نرم افزار در فایروال ویندوز 11+ جلوگیری از Expire Serial مناسب تمام ایرانی‌ها است. به این دلیل که در ایران معمولا قانون Copyright رعایت نمی‌شود، از این رو تمام نرم‌افزارهایی که در عرصه بین‌المللی وجود دارند؛ به صورت Crack شده در ایران استفاده می‌شود. کرک Softwareها برخی اوقات به صورت سریال انجام می‌شود که این Serial پس از گذشت مدتی از اتصال رایانه شما به اینترنت ممکن است باطل شود. به این دلیل که نرم‌افزار فوق خودش را به اینترنت متصل کرده و گزارش کپی بودن سریال را به شرکت سازنده می‌دهد و آن کمپانی برای جلوگیری از استفاده غیرقانونی، Software خودش را از کار می‌اندازد و شما به دردسر می‌افتید. در این مقاله قصد داریم تا راه‌های جلوگیری از باطل شدن سریال را با استفاده از فایروال ویندوز بگوییم، همراه ترازنت باشید.

قرار دادن نرم افزار در فایروال ویندوز 7،8،10 و 11

قرار دادن نرم افزار در فایروال ویندوز 11 مانند تنظیمات فایروال ویندوز 7 به آسانی قابل انجام است، شما باید طبق دستورالعمل‌هایی که در این قسمت به شما می‌گوییم عمل کنید تا بتوانید یک نرم‌افزار را در Firewall ویندوز قرار دهید. روش‌های زیر را با دقت دنبال کنید:

 1. در Windows خود به منوی Start بروید، سپس آیکون Control Panel را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.
 2. حالا باید به دنبال گزینه Windows Firewall باشید و پس از پیدا شدن آن را اجرا کنید.
 3. پس از باز شدن پنجره مربوطه، حالا نوبت کلیک کردن روی Advanced Setting است.
 4. در سمت چپ گزینه‌های زیادی وجود دارد که شما باید از میان آن‌ها بر روی Inbound Rules کلیک کنید. زمانی که پنل Action برای شما باز شد، حالا باید روی New Rule کلیک کنید.
 5. در این قسمت شما باید بر روی Program کلیک کنید و در مرحله بعد روی Next بزنید.
 6. اینجا شما باید روی This Programs Path کلیک کنید، سپس روی Browse بزنید تا بتوانید فایل اجرایی نرم افزار (.exe) از روی محل نصب نرم افزار در سیستم خود انتخاب کنید. پس از انجام این کار باید روی دکمه Next کلیک کنید.
 7. حالا پنجره دیگری برا شما نمایان می‌شود که باید در آن گزینه Block the Connection را انتخاب کنید و دکمه Next را بزنید.
 8. در آخرین پنجره باز شده شما باید نام نرم افزار را در قسمت Name وارد کنید و گزینه Finish را کلیک کنید.
 9. تمام این کارهایی که انجام دادید را باید برای Outbound Rules هم انجام دهید. در این صورت برنامه نمی‌تواند اطلاعات را به خارج از Computer شما ارسال کند.

چگونه نرم افزار را در فایروال ویندوز قرار دهیم؟

چگونه نرم افزار را در فایروال ویندوز قرار دهیم؟ برای اجرای این راهکار لازم است مراحل زیر را به دقت دنبال کنید:

 • در ویندوز کامپیوترتان به منوی استارت رفته و از آن جا به قسمت کنترل پنل بروید.
 • الان باید Windows Firewall را پیدا کنید و سپس روی آن کلیک کنید.
 • پنجره جدیدی باز می‌شود که در آن باید Advanced Setting را کلیک کنید.
 • در سمت چپ باید روی Inbound Rules کلیک کنید.
 • در پنجره جدید روی New Rules بزنید.
 • حال باید روی This Program Path کلیک کنید، سپس با استفاده از Browse محل نصب نرم‌افزار را پیدا کرده و فایل (exe.) آن را اجرا کنید و در پایان Next را بزنید.
 • در پنجره جدید باید قسمت Block the Connection را انتخاب کنید و به مرحله بعد بروید.
 • در آخرین مرحله باید نام برنامه مورد نظر (اسم نرم‌افزار مربوطه) را در قسمت Name وارد کنید و روی دکمه Finish بزنید.
 • تمام موارد انجام شده باید دقیق و مطابق با همین مرحله برای Outbound Rules هم اجرا شود.
 • حال دیگر نرم‌افزار شما نمی‌تواند اطلاعات را به خارج از سیستم کامپیوتری‌تان ارسال کند.

قرار دادن برنامه در فایروال ویندوز XP

قرار دادن برنامه در فایروال ویندوز XP مانند فایروال لینوکس مرسوم نیست، اما لازم دانستیم این آموزش را بدهیم تا شاید اگر افراد کمی هنوز از Windows XP استفاده می‌کنند، بتوانند برنامه خودشان را در Firewall آن قرار دهند. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به منوی Start بروید و سپس روی Control Panel کلیک کنید.
 2. از میان گزینه‌های موجود باید Windows Firewall را انتخاب کنید (دقت کنید که دیوار آتش در حالت On باشد).
 3. در این پنجره بر روی گزینه Exceptions کلیک کنید و دکمه Add را بزنید.

زمانی که این عملیات را انجام می‌دهید، نام برنامه شما در لیست Exception پدیدار می‌شود. اگر می‌خواهید به صورت موقت اتصال یک نرم افزار را بلاک کنید، می‌توانید از طریق Checkedbox موجود در کنار برنامه این اقدام را انجام دهید. برای اینکه بتوانید به صورت دائم یک برنامه را از لیست Exception حذف کنید، کافیست از دکمه Delete استفاده کنید.

چگونه می‌توان محل نصب نرم افزار را پیدا کرد؟

چگونه می‌توان محل نصب نرم افزار را پیدا کرد؟ به طور کلی اگر محل نصب برنامه‌ها را در ویندوز روی حالت پیشفرض قرار دهید، باید آن‌ها را در پوشه Program Files پیدا کنید. اما اگر جایی غیر از این مکان انتخاب کردید، باید آن را به یاد داشته باشید، زیرا هنگام پیدا کردن محل نصب به کارتان می‌آید. اما اگر نتوانستید آن را بیابید، می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر آن را بیابید.

ویندوز XP:

در Windows XP باید روی Shortcut برنامه در منوی استارت کلیک راست کنید و سپس روی گزینه Properties کلیک کنید. در این قسمت باید گزینه Find Target را بزنید.

ویندوز 7:

در ویندوز 7 خیلی ساده می‌توانید به محل نصب نرم‌افزار دسترسی پیدا کنید. کافیست روی shortcut کلیک کنید و سپس گزینه Open file location را بزنید.

ویندوز 8:

برای پیدا کردن آدرس محل Setup نرم افزار در ویندوز 8، باید همانند Windows 7 عمل کنید.

ویندوز 10:

در ویندوز 10 هم همانند روش‌های قبلی محل نصب نرم‌افزار در آن پیدا می‌شود. به همین دلیل باید روی آیکون نرم‌افزار مدنظر کلیک کنید و سپس روی گزینه Open File Location کلیک کنید.

سخن تکمیلی

کاربران زیادی هستند که به دلیل Expire شدن سریال نرم‌افزارهای مورد نیازشان به مشکل اساسی برخورد می‌کنند و این موضوع شاید روی اعصاب و روان برخی افراد تاثیر بگذارد. به همین دلیل لازم است تا ترفندی در این حوزه به کار ببرید تا دیگر این مشکل روی شما تاثیر نگذارد. این ترفند می‌تواند قطع دسترسی نرم افزار به اینترنت در ویندوز باشد که باعث جلوگیری از Expire Serial می‌شود.