شبکه دو کامپیوتر با وای فای برای افراد توانایی ارسال و دریافت داده را فراهم می‌کند. این انتقال داده‌ها می‌تواند با کابل چندرسانه‌ای، کابل نوری یا بیسیم انجام شود اما ما شبکه کامپیوتر با مودم و Wifi را آموزش می‌دهیم. این کار تسهیل ارتباط میان دو کاربر را فراهم کرده و اجازه می‌دهد تا هر دو کاربر منابع خود را برای سیستم دیگر به اشتراک بگذارند. این منابع شامل موارد زیر است:

 • اسناد متنی
 • عکس
 • فایل صوتی
 • فایل تصویری

ایجاد یک شبکه کامپیوتر با مودم

برای ایجاد یک شبکه کامپیوتر با مودم ابتدا باید یک مودم تهیه کنید و کانفیگ آن را به صورت استاندارد انجام دهید. سپس باید نام هر دو کامپیوتر را تنظیم کنید و در مرحله بعد برای آن‌ها Ip تنظیم کنید. حالا نوبت به شبکه سازی از طریق مراحل زیر است:

 1. اسم هر دو کامپیوتر باید متفاوت باشد و نباید یکی باشد. اگر اسم هر دو کامپیوتر شبیه یکدیگر است، برای تغییر آن باید به مسیر Control Panel -> system and security -> system -> advanced system setting را دنبال کنید.
 2. به دنبال Computer name بگردید و دکمه Change setting مقابلش را پیدا کرده و کلیک کنید. الان باید اسم کامپیوترهای خود را تغییر داده و برای شناسایی بهتر نام دلخواه خود را وارد کنید.
 3. در قسمت member of نوع شبکه خود را workgroup را انتخاب کنید و نام آن را به دلخواه تغییر دهید.
 4. تنظیم IP اختصاصی و ثابت یکی از لازمه‌های کار است، برای اختصاص آی پی به مسیر مقابل بروید: Control Panel -> network and internet -> network and sharing center -> local area connection
 5. در پنجره Local area connection status دکمه properties را بزنید تا Local area connection properties باز شود.
 6. برای ایجاد یک شبکه Computer با Modem روی گزینه internet protocol version 4 را انتخاب کنید.
 7. در قسمت IP address یک آی پی استاندارد مانند 192.168.1.1 که فرم ایده‌آل است بگذارید.
 8. در مرحله آخر باید ویندوز هر دو کامپیوتر خود را ری استارت کنید تا تنظیمات اعمال شده اجرا شود.

شبکه کردن دو کامپیوتر با وایرلس به روش Ad-hoc (مخصوص ویندوز7)

برای شبکه کردن دو کامپیوتر با وایرلس به روش Ad-hoc باید دو کارت شبکه وجود داشته باشد. اگر از سیستم خانگی یا PC استفاده می‌کنید، باید کارت شبکه وای فای داشته باشید و اگر لپتاپ داشته باشید کار بسیار راحت‌تر انجام خواهد شد. باید به قسمت Network and Sharing Center بروید سپس روی گزینه Set up a new connection or network کلیک کنید. پس از این مرحله باید روی Set up a wireless ad hoc (computer-tocomputer) network کلیک کنید. در قسمت Network name نام شبکه خود را وارد کنید و در قسمت Security Key رمز خود را بگذارید. گذاشتن رمز در این شبکه موجب می‌شود تا افراد غریبه از اینترنت یا فایل‌های شخصی شما استفاده نکنند.

چک کردن کارت شبکه وای فای در PC

اگر برای سیستم خانگی خود کارت شبکه بی‌سیم خریداری کرده‌اید، می‌توانید در دسکتاپ خود روی مای کامپیوتر کلیک راست کنید و سپس Properties را انتخاب کنید. در پنجره باز شده در سمت چپ باید روی Device Manager کلیک کنید. حالا باید در زبانه Network Adaptor به دنبال کارت شبکه بی‌سیم خود بگردید، اگر موجود باشد یعنی کار به درستی پیش رفته است.

روشن کردن کارت شبکه وای فای در PC

برای روشن کردن کارت شبکه وای فای در PC باید به مسیر زیر در سیستم خود بروید:

Control Panel -> Network and Internet -> Network and Sharing Center

در سمت چپ صفحه روی Change adaptor setting کلیک کنید. در پنجره باز شده Wifi شما نمایش داده می‌شود که با کلیک راست کردن روی آن می‌توانید Enable یا Disable آن را انجام دهید.

انتقال اینترنت سیستم اول به سیستم دوم

برای انتقال اینترنت از سیستم اول به سیستم دوم باید به مسیر زیر بروید:

Control Panel -> Network and Internet -> Network and Sharing Center

روی Change adaptor setting کلیک کنید. در مرحله بعد باید کانکشن اد هاک را انتخاب کنید سپس با کلیک راست کردن گزینه Properties را بزنید. در بالای صفحه دو Tab به نام‌های Networking و Sharing وجود دارد که شما باید Sharing را انتخاب کنید. تیک گزینه اول Allow other network users to connect through this computer’s Internet connection را بزنید. پنجره باز شده را اوکی کنید و کار تمام است.