برای شبکه کردن چند کامپیوتر با سوئیچ باید مراحل زیر را طی کنید:

 • یک کابل اترنت از درگاه اترنت کامپیوتر به پورت باز سوئیچ وصل کنید.
 • کابل اترنت دیگری را بردارید و همین کار را برای کامپیوتر دیگر هم انجام دهید.
 • حالا سوئیچ را وصل کنید تا برق داشته باشد و مطمئن شوید که کامپیوترها روشن است. هر پورت Ethernet دارای یک چراغ LED کوچک است که با وصل شدن به برق روشن می‌شود و یک پیوند به رایانه ایجاد می‌کند.
 • تبریک می‌گوییم، شما چند یک شبکه کامپیوتری درست کرده‌اید.

نصب و راه‌اندازی سوئیچ شبکه

برای نصب و راه‌اندازی سوئیچ شبکه باید تجهیزات مورد نیاز را در ابتدای کار تهیه کنید و سپس تنظیمات لازم که در زیر گفته شده است را انجام دهید(بهتر است قبل از مطالعه بخش توپولوژی شبکه را نیز بخوانید):

 1. ابتدا باید چک کنید که کارت شبکه (network card) روی تمام کامپیوترهای موجود که می‌خواهید به شبکه متصل کنید نصب شده باشد. (کارت شبکه یک جزء ضروری است، اگر نباشد امکان اتصال کامپیوترها با یکدیگر وجود ندارد)
 2. کابل شبکه را به مقدار لازم و نسبت به میزان دور یا نزدیک بودن سیستم‌ها از سوئیچ تهیه کنید.
 3. انتخاب یک سوئچ شبکه مناسب برای شبکه کردن کامپیوترها (نسبت به تعداد کاربران و کارهایی که می‌خواهند در سطح شبکه انجام دهند، باید تعداد پورت و سرعت سوئیچ را در نظر بگیرید)
 4. هنگام خرید حتما به این مسئله دقت کنید که تعداد پورت‌های سوئیچ از تعداد کاربران شبکه بیشتر باشد؛ شاید لازم باشد که درون سازمان خود روتر اینترنت سازمان یا سوئیچ دیگری را به Network switch متصل کنید.

شبکه کردن چند کامپیوتر با سوئیچ با آی پی اتوماتیک

شبکه کردن چند کامپیوتر با سوئیچ با آی پی اتوماتیک مانند شبکه دو کامپیوتر با وای فای است، اما بهتر است طبق مراحل زیر انجام دهید:

 1. هر سیستم در شبکه باید یک Name منحصر به فرد داشته باشد، برای این کار باید روی Computer کلیک راست کنید، در مرحله بعد وارد Properties شوید و در کادر Computer name باید نام آن را تعیین کنید.
 2. تنظیم اسم برای شبکه‌تان که به صورت پیشفرض Workgroup است. اگر اسم این کادر را در یک سیستم تغییر دهید، باید در تمام سیستم‌ها همان اسم را بگذارید تا بتوانید به درستی یک Network راه‌اندازی کنید.
 3. اگر روتر(Router) دارید، می‌توانید آن را به Network switch متصل کنید تا Systemها به صورت اتوماتیک آی پی بگیرند.
 4. برای دیدن IP هر یک از سیستم‌ها می‌توانید دکمه ترکیبی Win+R را بزنید، سپس کلمه CMD را تایپ کنید. در صفحه سیاه رنگ باز شده باید عبارت “ipconfig” را وارد کنید و سپس اینترنت را بزنید تا IP شما نشان داده شود.
 5. IP اختصاص یافته به شما در جلوی Link-local IPv6 Address نوشته شده است.

شبکه کردن چند کامپیوتر با سوئیچ با آی پی دستی

شبکه کردن چند کامپیوتر با سوئیچ با آی پی دستی(Static):

 1. دو مرحله اول بخش قبلی را اجرا کنید.
 2. کلید ترکیبی Win+R را بزنید، در پنجره باز شده عبارت cpl را تایپ کرده و ok بزنید.
 3. در پنجره باز شده باید روی آیکونی کلیک کنید که اسم آن Ethernet است.
 4. در پنجره جدید باید از سربرگ Networking بخش Internet Protocl را تیک بزنید و سپس روی Properties بزنید.
 5. در قسمت Use the following IP Address باید IP اختصاصی خود را وارد کنید(نمونه استاندارد این کار 192.168.1.100 است، اگر می‌خواهید کامپیوترهای شما به درستی شبکه شوند باید طبق همین فرمول پیش بروید؛ یعنی تمام کامپیوترها باید در یک رنج یا محدوده آی پی باشند)
 6. در Subnet mask باید دقیقا همین آی پی را بگذارید = 255.255.255.0
 7. در قسمت Default gateway باید آدرس مودم اینترنت را وارد کنید.
 8. در قسمت پایین use the following DNS server addresses را انتخاب کنید و جلوی این بخش باید آی پی خود سیستم که در بالا اختصاص داده‌اید را وارد کنید.