تفاوت روتر و فایروال چیست؟ Firewall (دیوارآتش) یا سپرواره بیشتر هدف نظارت روی شبکه را دارد، یعنی از دسترسی غیرمجاز به یک سیستم رایانه در شبکه جلوگیری می‌کند و مانع آسیب رسیدن به شبکه از تهدیدات سایبری می‌شود. اما روتر یا مسیریاب بیشتر روی موضوع هدایت بسته‌ها به مقصدشان در یک شبکه تمرکز دارند؛ یعنی اگر روتری به فایروال مجهز نباشد تمام داده‌ها و بسته‌ها را به صورت کورکورانه و بدونه نظارت به مقصدشان انتقال می‌دهد.

بررسی کلی تفاوت‌های Router و Firewall:

  • روتر: هدایت ترافیک شبکه
  • فایروال: نظارت روی ترافیک ورودی و خروجی شبکه
  • روتر: استفاده از بهترین مسیر برای انتقال داده‌ها
  • فایروال: استفاده از قوانین از پیش تعیین شده برای اجازه یا رد ترافیک

آیا می‌توان از روتر به عنوان فایروال استفاده کرد؟

آیا می‌توان از روتر به عنوان فایروال استفاده کرد؟ پاسخ مثبت است، روترهای Wi-Fi می‌توانند وظیفه فایروال را هم به دوش بکشند. سیستم عامل‌های ویندوز و IOS به طور پیشفرض روی خودشان فایروال‌های نرم‌افزاری دارند، اما این دلیل نمی‌شود که شما در برابر تهدیدات سایبری خارجی مصون بمانید. وظیفه رهیاب‌ها هدایت ترافیک داخلی شبکه به سمت مقصد مد نظرشان است، اگر روتر یک درخواست ترافیک ورودی از دستگاهی خارج از شبکه دریافت کند، مسیریاب به صورت خودکار آن را رد می‌کند. این ویژگی می‌تواند شما را در برابر حملات سایبری سطح پایه محافظت کند.

آیا در شبکه خانگی به روتر و فایروال نیاز داریم؟

آیا در شبکه خانگی به روتر و فایروال نیاز داریم؟ بستگی به رفتار کاربران داخلی یک شبکه دارد، یعنی باید بررسی کنید که آیا کاربران می‌توانند کارهای روزمره خود را بدون دسترسی به اینترنت انجام دهند یا خیر. اگر جواب خیر است نگران نباشید، زیرا معمولا امنیت برای کاربران داخلی یک شبکه به وسیله فایروال‌های پیشفرض ویندوز و روترها تامین می‌شود، اما بستگی به رفتارهای پرخطر یا کم ریسک آن‌ها دارد. اما در سازمان یا یک شرکت حتما باید از فایروال سخت افزاری استفاده کنید.

چگونه روتر به عنوان فایروال عمل می‌کند؟

چگونه روتر به عنوان فایروال عمل می‌کند؟ معمولا روتر برای شناسایی هر سیستم به آن یک آدرس IP محلی اختصاص می‌دهد تا با این کار بتواند سیستم‌های خارجی یا تهدیدات خارجی را تشخیص دهد. با این کار می‌تواند یک محافظت اولیه را فراهم آورد تا کاربران داخل شبکه بدون نیاز به فایروال اختصاصی یک امنیت اولیه را داشته باشند. این موضوع می‌تواند به عنوان اولیه لایه محافظتی در برابر دسترسی غیر مجاز از دنیای خارج محسوب شود.