پسیو کار شبکه کیست و چه وظایفی دارد؟ در مقاله تجهیزات پسیو شبکه به بررسی این موضوع پرداختیم که منظور از تجهیزات پسیو شبکه چیست. کارشناسان پسیو شبکه در اولین قدم باید تمامی تجهیزات مورد نیاز یک شبکه را مورد بررسی قرار دهند. پیاده سازی قسمت پسیو شبکه از مراحل مختلفی تشکیل شده است، از نیاز سنجی گرفته تا پیاده سازی کابل کشی شبکه، همه این موارد باعث می‌شود تا مرحله پسیو یک شبکه پشت سر گذاشته شود.

در ساده‌ترین تعریف پسیو کار شبکه را می‌توان فردی در نظر گرفت که وظیفه پیاده سازی تجهیزات زیر ساختی شبکه را برعهده دارد. یک شبکه در حالت کلی برای پیاده سازی شدن باید دو مرحله را پشت سر بگذارد، اولین مرحله پسیو و دومین مرحله پیکیربندی یا همان ارائه خدمات اکتیو شبکه است. به تمامی تجهیزاتی که وظیفه انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر را دارند تجهیزات پسیو گفته می‌شوند، تجهیزاتی مانند کابل شبکه، داکت و … از نمونه‌های عینی تجهیزات پسیو شبکه هستند.

یک پسیو کار وظایف مختلفی در هنگام پیاده سازی شبکه بر عهده دارد، مواردی مانند انجام کابل کشی، نصب داکت، نصب رک، نصب تمامی تجهیزات بی‌سیم و باسیم و … از جمله این موارد هستند.

یادگیری فرآیند پسیو شبکه کار بسیار سختی نیست و فرد پس از طی کردن دوره‌های تئوری آموزش پسیو شبکه می‌تواند برای مدت زمان کوتاهی اقدام به کار آموزی در شرکت‌های مختلف نماید و به این صورت مهارت تئوری خود را به دانش عملی تبدیل کند. در ادامه بیشتر در رابطه با وظایف کارشناس پسیو شبکه اطلاعاتی را بیان خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

کارشناس پسیو یا پسیو کار شبکه کیست؟

کارشناس پسیو شبکه
کارشناس حرفه ای پسیو شبکه

همانطور که عنوان شد یکی از کارهایی که برای راه اندازی یک شبکه نیاز داریم، تجهیزات پسیو شبکه است. یکی از تخصص‌های مورد نیاز برای خدمات پسیو شبکه، پسیو کار شبکه است. این فرد با توجه به دانش و تخصصی که دارد به پیاده سازی زیر ساخت‌های فنی شبکه می‌پردازد. در حالت کلی به کسی که زیر ساخت‌های فنی شبکه را پیاده سازی می‌کند پسیو کار شبکه گفته می‌شود.
می‌دانیم که خدمات شبکه از دو بخش پسیو و اکتیو تشکیل شده است، خدمات پسیو اولین قدمی است که باید برای داشتن یک شبکه انجام شود. تجهیزات پسیو شبکه آن دسته از مواردی است که تنها وظیفه انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر را دارد، تجهیزاتی مانند، کابل شبکه، داکت و غیره از جمله این موارد است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با تجهیزات پسیو پیشنهاد می‌کنیم مقاله تجهیزات پسیو چیست وب سایت ترازنت را مطالعه نمایید.

وظایف کارشناس پسیو شبکه

وظایف کارشناس پسیو شبکه
وظایف اصلی پسیو کار شبکه چیست؟

هر کارشناسی که عنوان کارشناس پسیو شبکه با خود حمل می‌کند باید به مهارت‌های زیر به خوبی آشنا باشد.

  1. مهارت کابل کشی
  2. مهارت نصب داکت
  3. مهارت پیاده سازی و نصب انواع رک در محیط‌های مختلف و همچنین نصب تجهیزات داخلی آن
  4. آشنایی با تمامی ابزارهای فنی شبکه
  5. نصب تمامی وسایل و تجهیزات شبکه
  6. نصب وسایل و تجهیزات شبکه بی سیم و با سیم
  7. آشنایی کامل با تجهیزات
  8. و …

همان طور که گفته شد این مهارت بیشتر با بخش فنی و نصب و تجهیز کردن محیط سرو کار دارد و به نوعی می‌توان گفت این کارشناس نیازی نخواهد داشت که با نصب نرم افزارهای امنیتی سرور و شبکه آشنایی داشته باشد، هرچند که داشتن این مهارت به پیشرفتش کمک خواهد کرد.

راه‌های یادگیری مهارت پسیو کار شبکه

روش‌های مختلفی برای یادگیری مهارت پسیو کار شبکه وجود دارد. در حالت کلی می‌توان گفت که این شغل دارای سختی و پیچیدگی زیادی نیست و فرد می‌تواند به راحتی ظرف مدت زمان محدودی مجموع این مهارت‌ها را کسب کند.

دو شیوه عمده برای یادگیری مهارت‌های پسیو شبکه وجود دارد، انجام کارآموزی برای شرکت‌های مختلف و شرکت در کلاس‌های آموزشی. از آنجایی که در هنگام کارآموزی به صورت واقعی با کار رو به رو می‌شود، خواهید توانست در مدت زمان کوتاهی مهارت‌ها را یاد بگیرد. با این حال شرکت کردن در کلاس در کنار انجام کارآموزی می‌تواند مناسب باشد.

یک پسیو کار شبکه چه کارهایی انجام می‌دهد؟

اگر شما به عنوان یک پسیو کار در شرکتی مشغول به کار شوید، نیاز است که پس از ورود، در صورتی که نیاز به راه اندازی شبکه باشد کارهایی که باید انجام دهید موارد نام برده شده در ادامه خواهد بود.

به چه تجهیزاتی نیاز است؟

اولین قدمی که برای پیاده سازی یک شبکه باید برداشته شود، اطلاع دقیق از تجهیزات شبکه است. وابسته به وسعت شبکه و همچنین مواردی مانند تعداد کلاینت‌ها، تجهیزات و وسایل مختلفی مورد نیاز است. پس اولین وظیفه پسیو کار شبکه لیست کردن تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه است.

در این مرحله پسیو کار باید به درستی، محل هر کلاینت، محل پریزها، مسیر کابل کشی و مواردی از این دست را مشخص کند.

نصب و پیاده سازی تجهیزات شبکه

نصب تجهیزات شبکه

پس از آن که وسایل و تجهیزات مورد نظر خریداری شد، نیاز است تا تجهیزات در محل مشخص شده خود نصب گردد. مشخص است که اولین موردی که باید نصب شود ترانک یا داکت است، چرا که بدون این مورد نمی‌تواند مرحله بعد یعنی کابل کشی را انجام داد.

پیاده سازی کابل یا کابل کشی

کابل کشی شبکه
نحوه انجام کابل کشی شبکه

قدم بعدی کابل کشی شبکه به صورت صحیح و مناسب است. در این مرحله پسیو کار شبکه باید بکوشد که کابل کشی را بدون پیچیدگی و به دور از کابل کشی اضافی شبکه انجام دهد. توجه داشته باشید که در این مرحله رعایت کردن قانون کمتر از 100 متر بودن کابل باید رعایت شود.

کابل‌ها نمی‌توانند تکه تکه نصب شوند و تمامی کابل‌ها باید یک راست و بدون تکه شدن از رک تا پریز باشد. شماره گذاری ابتدا و انتهای کابل‌ها در این مرحله از ایجاد مشکلات در هنگام نصب پریز خواهد کاست. پس از پایان کابل کشی و بستن درب ترانک نوبت به پانچ پیچ پنل می‌رسد.

مرحله پانچ پیچ پنل

بعد از اتمام کابل کشی نوبت به آن می‌رسد که کابل‌ شبکه را به صورت دقیق دسته‌بندی کنید تا به راحتی بتوانید پانچ پچ پنل شوند. توجه داشته باشید که این دسته بندی باید 24 تایی باشد چرا که پچ پنل 24 پورت دارد.

انجام تست کابل‌ها

پس از پشت سر گذاشتن مراحل بالا توسط پسیو کار شبکه نوبت به آن می‌رسد که تک به تک کابل‌ها چک شوند تا دچار هیچگونه مورد و مشکلی نباشد. به راحتی می‌توان با تستر شبکه تمامی کابل‌ها را چک کنید تا دچار مشکلی نباشند.

آرایش و نصب تجهیزات رک

در این مرحله نوبت به آن می‌رسد که شما کابل کشی درون رک را مرتب کنید. پس از مرتب کردن این موارد می‌توانید تجهیزات مورد نیاز برای پیاده‌سازی این شبکه را در درون رک نصب کنید. مواردی مانند سوییچ‌ها و سرورها از جمله مواردی هستند که در درون رک نصب می‌شوند.

تست نهایی شبکه و تحویل شبکه

تست نهایی شبکه

اگر موارد بالا به خوبی انجام شده باشد، شبکه شما آماده بهره برداری خواهد بود. برای اطمینان بیشتر نیاز است که موارد نصب شده مجدد تست شوند. پس از تست نهایی شبکه آماده تحویل به کارفرما خواهد بود.

دستمزد پسیو کار شبکه

حقوق پسیو کار شبکه به موارد مختلفی وابسته است. در حالت کلی می‌توان گفت هر چه شبکه پیاده سازی شده توسط فرد بزرگ‌تر باشد تعرفه‌ای که دریافت می‌کند به طبع آن بیشتر خواهد بود. به همین دلیل نمی‌توان هزینه دقیقی برای انجام خدمات پسیو شبکه بدون بررسی محیط ارائه داد. برای دریافت مشاوره و همچنین اطلاع از قیمت‌ها می‌توانید با شماره‌های موجود در وب سایت تماس حاصل نمایید. همکاران ما در واحد پشتیبانی آماده ارائه خدمات به شما هستند.

آنچه در مقاله پسیو کار شبکه بیان شد

ما در این مقاله از سری مقالات وب سایت ترازنت به بررسی دقیق وظایف و چیستی پسیو کار شبکه پرداخیتم. گفتیم که یک پسیوکار شبکه وظیفه دارد تمامی تجهیزاتی که برای انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد، نصب و پیکربندی کند.

وظایفی مانند نصب کابل‌های شبکه، نصب داکت، نصب رک و … از جمله وظایف پسیوکار شبکه است. همچنین عنوان کردیم که یادگیری فرآیند پسیو شبکه آسان است و فرد پس از طی کردن دوره‌های موجود در زمینه پسیو شبکه می‌تواند به راحتی با انجام کارآموزی در شرکت‌های مختلف دانش تئوری خود را به دانش عملی ارتقاء دهد و به راحتی به بازار کار وارد شود. در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.