چگونه متخصص پشتیبانی شبکه شویم؟

چگونه به یک پشتیبان حرفه‌ای برای پشتیبانی و نگهداری از شبکه های کامپیوتری تبدیل شویم؟ دنیای شبکه‌های کامپیوتری به اندازه‌ای گسترده است که اگر به این حوزه علاقه‌مند باشید می‌توانید در بخش‌های مختلفی از آن مانند پشتیبانی شبکه های کامپیوتری مشغول به کار شوید. این روزها اغلب سازمان‌ها و حتی شرکت‌ها از خدمات شبکه‌های کامپیوتری در جهت تسریع رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. به همین خاطر تقاضا برای جذب متخصصین شبکه که سطح بالایی از توانایی‌ها و مهارت‌ها را دارند رو به افزایش است. بنابراین اگر دانش شبکه داشته باشید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که بیکار نمی‌مانید.

بیشتر بخوانید: خدمات پسیو شبکه

در میان خدمات مختلف شبکه، نگهداری و پشتیبانی از آن جزو خدمات رایج و پرمتقاضی‌تر این حوزه به شمار می‌رود.‌ هر سازمانی که در حال استفاده از شبکه است به یک پشتیبان نیاز دارد تا مشکلات و خطاهای به وجود آمده برای شبکه را رفع کند. حضور پشتیبان شبکه درون سازمان یا دریافت خدمات از یک پشتیبان دورکار به ظرفیت سازمان یا گستردگی شبکه بستگی دارد. 

بطور مثال اگر سازمانی شبکه بزرگی داشته باشد می‌توانید به عنوان نیروی پشتیبانی شبکه تمام وقت در آن سازمان مشغول به کار شوید. اما اگر سازمان تمایلی به استخدام یک نیروی تمام وقت نداشته باشد، ترجیح می‌دهد از خدمات پشتیبانی شبکه آنلاین یا تلفنی کمک بگیرد؛ بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها نیز همین اقدام را انجام می‌دهند. بنابراین شما می‌توانید به عنوان متخصص پشتیبان شبکه در شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شبکه چون پشتیبانی مشغول به کار شوید. اما چگونه متخصص پشتیبانی شبکه شویم؟ با ترازنت همراه باشید.

بیشتر بدانید: خدمات اکتیو شبکه

تخصص هایی که به عنوان یک متخصص پشتیبانی شبکه باید داشته باشید

تخصص‌هایی که به عنوان یک متخصص پشتیبانی شبکه باید داشته باشید

اگر قصد دارید یک متخصص شبکه شوید پیش از هر چیزی باید مهارت‌ها و تخصص‌هایی که یک متخصص پشتیبانی شبکه دارد را کسب کنید. حال برای اینکه بدانید تخصص‌های یک پشتیبان شبکه چیست ابتدا باید بدانید اصلا پشتیبانی شبکه به چه معناست و شرح وظایف متخصص های پشتیبانی شبکه در چه مواردی خلاصه می‌شود.

 اگر می‌خواهید راجع‌به پشتیبانی شبکه بیشتر بدانید می‌توانید به صفحه پشتیبانی شبکه در سایت ترازنت مراجعه کنید اما به صورت مختصر می‌توانیم بگوییم متخصص پشتیبانی شبکه شخصی است که با تخصص و مهارت‌های خود در جهت حفظ، نگهداری و رفع مشکلات شبکه تلاش می‌کند. خب چگونه باید به چنین شخصی تبدیل شویم؟! پیش از هر چیزی باید مهارت‌های زیر را بیاموزید.

آموزش شبکه ببینید تا با اصول اولیه شبکه آشنا شوید

اولین قدم برای تبدیل شدن به یک متخصص شبکه‎های کامپیوتری گذراندن دوره‌های آموزش شبکه است. برای شروع به حرکت در این مسیر باید با اصول اولیه شبکه و ابتدایی‌ترین مسائل آشنا شوید. برای مثال یک متخصص پشتیبانی شبکه های کامپیوتری راجع‌به تمامی سخت افزارها و نرم افزارها اطلاعات کاملی دارد، تفاوت میان انواع کابل‌های شبکه را می‌داند، می‌تواند خطاهای شبکه را تحلیل و بررسی کند، توانایی ارائه راهکار برای رفع هر چه سریع‌تر مشکلات رخ داده در شبکه را دارد و با مسائلی دیگر چون مدیریت پهنای باند یا دسترسی‌های سازمان به خوبی آشنا است. 

برای مشاوره شبکه کلیک کنید

آموزش تجهیزات و خدمات سیسکو

آموزش تجهیزات و خدمات سیسکو Cisco

یک متخصص پشتیبانی شبکه بدون آشنایی با تجهیزات شرکت سیسکو نمی‌تواند ادعا کند که واقعا یک متخصص شبکه است چرا که بدون آشنایی با انواع روتر، فایروال، سوئیچ و… که توسط شرکت سیسکو تولید می‌شوند تقریبا هیچ چیزی از شبکه نمی‌داند! سیسکو یک شرکت معتبر جهانی در زمینه تولید تجهیزات شبکه است بنابراین هر شخصی که می‌خواهد به عنوان یک کارشناس شبکه در بخش‌های مختلف آن مشغول به کار شود باید به خوبی با تمام تجهیزات این شرکت آشنا باشد. 

بیشتر بدانید: تجهیزات شبکه

اولین و ضروری‌ترین دوره آموزشی شرکت سیسکو، دوره CCNA نام دارد. پس از پشت سر گذاشتن این دوره می‌توانید در دوره‌های پیشرفته‌تر CCNP یا CCIE نیز شرکت کنید. اگر می‌خواهید به یک متخصص پشتیبانی شبکه های کامپیوتری تبدیل شوید باید این نکته مهم را بدانید که آموزش شبکه هیچوقت قرار نیست تمام شود چرا که شما به عنوان یک متخصص باید دائما در حال بروزرسانی دانش و آموخته‌های خود باشید. حتی مدارک بین المللی اخذ شده از شرکت سیسکو نیز هر 3 سال یک بار ‌منقضی می‌شود و شما باید با دانش آپدیت شده خود مجددا در آزمون شرکت کنید. 

پشت سر گذاشتن آموزش‌های مایکروسافت

تصور کنید فردی می‌خواهد به عنوان یک متخصص پشتیبان شبکه مشغول به کار شود اما با ویندوز سرورهای شرکت مایکروسافت آشنایی ندارد!! هرچه سازمان یا شرکتی که قرار است در آن به عنوان یک متخصص پشتیبانی شبکه مشغول به کار شوید بزرگ‌تر باشد و شبکه گسترده‌تری داشته باشد، مسلما شما نیز باید مهارت و تخصص‌های بیشتری داشته باشید. 

بیشرت بخوانید: کابل کشی شبکه

آموزش میکروتیک

آموزش میکروتیک

شرکت میکروتیک نیز همانند سیسکو تجهیزات شبکه را تولید و عرضه می‌کند. از نظر کیفیت می‌توان میکروتیک را هم تراز با سیسکو دانست. یکی از ویژگی‌های مثبت میکروتیک، قیمت مناسب آن است. چه زمانی دیدن آموزش تجهیزات میکروتیک ضروری است؟ از آنجایی که راه اندازی هر سرویس میکروتیک در عرض چند دقیقه امکان پذیر است، هر جا که نصب و راه اندازی سرویس‌های مایکروسافت مشکل باشد، متخصصان شبکه به سراغ سرویس‌های میکروتیک می‌روند. بنابراین می‌توان گفت حتی در بدترین شرایط نیز تجهیزات میکروتیک به کمکتان خواهد آمد پس بهتر است تسلط نسبی بر آن‌ها داشته باشید. اگر متخصص پشتیبانی شبکه مراکزی باشید که نیاز به هات اسپات دارند (مانند هتل‌ها) استفاده از میکروتیک بهترین گزینه ممکن است.

برای راه اندازی شبکه کامپیوتری کلیک کنید

توانایی در رفع مشکلات شبکه

توانایی در رفع مشکلات شبکه 

یکی از مهم‌ترین وظایف و تخصص‌هایی که پشتیبان های شبکه باید داشته باشند، رفع مشکلات رخ داده برای شبکه است. در رفع ایرادات و مشکلات شبکه چیزی که بیش از همه اهمیت دارد، رفع مشکلات در سریع‌ترین زمان ممکن است. تنها یک مشکل کوچک در یکی از بخش‌ها یا تجهیزات شبکه می‌تواند کار تمام اعضای حاضر در یک دپارتمان سازمان را مختل کند. اگر آموزش‌های فوق را به خوبی پشت سر گذاشته باشید و با تجهیزات شبکه آشنا باشید به راحتی می‌توانید متوجه ایرادات هر یک از آن‌ها شوید.

بیشتر: خدمات آی تی

یک “متخصص پشتیبانی شبکه” برای رفع مشکلات شبکه می‌تواند به دو صورت اقدام کند: به صورت حضوری به سازمان مربوطه مراجعه کند یا از راه دور و از طریق نرم افزارهایی که در اختیار د مشکلات شبکه را برطرف سازد. متخصص های پشتیبانی شبکه ترازنت نیروهای نگهداری و پشتیبانی از شبکه‌های کامپیوتری خود را در اسرع وقت به محل شما اعزام می‌کند.

توانایی آینده نگری در خصوص نیازهای سازمان

از دیگر تخصص‌هایی که یک متخصص پشتیبانی شبکه های کامپیوتری باید داشته باشد، توانایی و مهارت تحلیل نیازهای آینده سازمان است. برای مثال اگر نیاز به تغییرات در شبکه داشته باشد یا سازمان مجبور باشد زیرساخت‌ شبکه خود را تغییر دهد پشتیبان شبکه باید از پیش فکر آن‌ها را کرده و چاره‌ای برای رفع سریع‌تر آن‌ها اندیشیده باشد. 

آموزش برقراری امنیت شبکه

آموزش برقراری امنیت شبکه 

از دیگر مهارت‌ها و تخصص‌های یک پشتیبان شبکه توانایی برقراری امنیت شبکه است. یک پشتیبان شبکه باید همواره از آپدیت بودن ویندوز و نرم افزارهای آن، نصب بودن آنتی ویروس‌ها، امنیت اطلاعات و… اطمینان داشته باشد. در صورت سهل انگاری در بخش امنیت شبکه ممکن است با مشکلات جدی روبه‌رو شوید. 

کلمه کلیدی: چگونه متخصص پشتیبانی شبکه شویم؟

4 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین مقالات

ایمان مخلصی 28 مهر 1400

مدیریت متمرکز شبکه چیست؟

مدیریت شبکه را بطور کلی می‌توان به دو دسته مدیریت متمرکز و غیر متمرکز تقسیم...
ایمان مخلصی 26 مهر 1400

تکنسین شبکه چه دوره های را باید طی کند؟

چگونه می‌توانم وارد بازار کار شبکه شوم؟ برای ورود به این بازار چه دوره‌هایی را...
ایمان مخلصی 24 مهر 1400

نصب و راه اندازی ایمیل سرور

آیا تاکنون ایمیلی دریافت کرده‌اید که دامنه ناشناسی داشته باشد؟ اغلب ایمیل‌هایی که روزانه در...
ایمان مخلصی 18 مهر 1400

عیب یابی شبکه های کامپیوتری

فکر می‌کنید عیب یابی شبکه های کامپیوتری سخت است؟! اگر با رایج‌ترین مشکلاتی که در...