آیا تاکنون ایمیلی دریافت کرده‌اید که دامنه ناشناسی داشته باشد؟ نصب و راه اندازی ایمیل سرور (setup-email-server) فرایند پیچیده ای ندارد اما لازم است تحت نظر یک متخصص یا کارشناس انجام شود. اغلب ایمیل‌هایی که روزانه در سر تا سر دنیا ارسال و دریافت می‌شود دامنه‌های نام آشنا و معروفی چون HOTMAIL.COM یا YAHOO.COM دارند. اما دامنه برخی از ایمیل‌ها اختصاصی و مربوط به سازمان مشخصی است که ممکن است برای ما ناآشنا و غریبه به نظر برسند. در این مقاله از ترازنت می‌خواهیم به راه اندازی ایمیل سرور، مزایا و کاربردهای آن اشاره کنیم. نصب و راه اندازی میل سرور توسط کارشناس های ترازنت به صورت حضوری و آنلاین انجام می شود.

ترازنت، شرکت ارائه دهنده خدمات شبکه در تهران است. نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری، مشاوره شبکه، امنیت شبکه، نصب تجهیزات پسیو شبکه، خدمات کامپیوتری و… از خدمات قابل ارائه از سوی شرکت ترازنت به شمار می‌روند. از آنجایی که هرچه فناوری اطلاعات پیشرفت بیشتری می‌کند، شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز بیشتر به سمت خدمات الکترونیک حرکت می‌کنند، تصمیم گرفتم از یک خدمت مهم یعنی راه اندازی ایمیل سرور در قالب یک مقاله اطلاعات جامعی در اختیار شما کاربران گرامی ترازنت قرار دهیم.

اگر هنوز در سازمان خود از خدمت ایمیل سرور استفاده نمی‌کنید و حتی از مزایای آن مطلع نیستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. برای مشاوره نصب و راه اندازی شبکه یا دیگر خدمات کامپیوتری چون راه اندازی ایمیل سرور از طریق شماره 02158452000 با کارشناسان شبکه ترازنت تماس بگیرید.

ایمیل سرور چیست
ایمیل سرور چیست

ایمیل سرور چیست؟

تصور کنید در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ، ارسال و دریافت پیغام و نامه نگاری‌های داخلی یا خارج از شبکه همچنان به شکل سنتی صورت بگیرد. آیا این اقدام از جهت زمانی یا هزینه‌ای منطقی است؟ قاعدتا با پیشرفت دنیای IT مجموعه‌ها و سازمان‌ها نیز باید همگام با این پیشرفت‌ها تغییراتی در روند فعالیت‌های خود لحاظ کنند. 

ایمیل سرور سرویسی است که کمک می‌کند نامه نگاری‌های سازمان شکلی الکترونیکی به خود بگیرد. با کمک این سرویس عملیات‌های سازمانی با نظم و ترتیب مشخص‌تری پیش خواهند رفت. ایمیل سرور کار مدیران و کارکنان سازمان‌های بزرگ را بسیار ساده‌تر کرده است. نامه‌های الکترونیک در کمترین زمان ممکن به دست مخاطب شما خواهند رسید؛ بنابراین دیگر نیازی نیست وقت زیادی از کارکنان خود برای این نامه نگاری‌ها تلف کنید. راه اندازی و نصب ایمیل سرور جزء خدمات اکتیو شبکه ترازنت به حساب می اید. خدمات اکتیو شبکه ترازنت توسط کارشناس های حرفه ای انجام می شود.

انواع ایمیل سرورها

ایمیل سرورها بسته به ویژگی‌ها و کاربردهایی که دارند دارای انواع متفاوتی هستند. در ادامه به انواع سرویس‌های ایمیل سرور به همراه ویژگی‌های هر یک از آن‌‌ها اشاره خواهیم کرد. 

ایمیل سرور مبتنی بر وب

اغلب کاربران با این نوع ایمیل سرور آشنایی داشته و از آن استفاده می‌کنند. با کمک این سرویس می‌توان از طریق مرورگر اینترنت اقدام به ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیکی کرد. مدیران و کارکنانی که همواره در حال سفر هستند هر زمان که به اینترنت دسترسی داشته باشند می‌توانند از طریق این سرور ایمیل‌های خود را مشاهده کنند. 

ایمیل سرورهای imap

IMAP یا پروتکل دسترسی به پیام اینترنت به نوعی جایگزین ایمیل سرورهای POP3 شد که در ادامه به بررسی آن نیز خواهیم پرداخت. این سرویس برای حساب ایمیل‌های تجاری سرویس مناسب‌تری است. اما این سرویس چه مزیتی دارد؟ ایمیل سرور imap این امکان را به کاربر خود می‌دهد که پیش از انتقال ایمیل‌ها از ایمیل سرور به رایانه شخصی، آن‌ها را سازماندهی کنند. به عنوان مثال شما می‌توانید ایمیل‌ها را حذف کنید.

ایمیل سرور pop3

پس از ایمیل سرورهای مبتنی بر وب، این سرویس را می‌توان رایج‌ترین ایمیل سروری دانست که از آن استفاده می‌شود. در این سرویس پیام‌ها پس از آنکه از سرور بازیابی شدند و به کامپیوتر منتقل شدند به صورت خودکار از روی سرور حذف می‌شوند تا فضای کافی برای دریافت پیام‌های بیشتری ایجاد شود. ایمیل سرور POP3 اغلب از سوی ISPها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

ایمیل سرور SMTP

Smtp که به آن سرورهای پروتکل انتقال ایمیل ساده نیز گفته می‌شود در کنار سایر ایمیل سرورها کار می‌کند. امروزه اغلب سازمان‌ها برای بهره وری بیشتر از این سرویس ایمیل سرور استفاده می‌کنند. این سرویس امکان دسترسی فوری به ایمیل‌ها را برای کاربران خود فراهم کرده است. 

محبوب‌ترین ایمیل سرورهای دنیا 

کمپانی‌های زیادی اقدام به ساخت ایمیل‌های سرور کرده‌اند. هر یک از این کمپانی‌ها سعی کرده‌اند با افزودن امکانات خاصی به سرویس خود آن را در راس توجه قرار دهند. در این میان برخی از کمپانی‌های معروف دنیا در تولید این سرویس موفق‌تر بوده‌اند. به عنوان محبوب‌ترین ایمیل‌ سرورها که سازمان‌های بزرگ و زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایمیل سرور کمپانی مایکروسافت با نام Microsoft Exchange Server
 • ایمیل سرور کمپانی Axigen با نام ایمیل سرور لینوکسی
 • ایمیل سرور کمپانی Alt-N با نام Mdaemon
 • ایمیل سرور کمپانی Kerio با نام Kerio Connect 

هر یک از سرویس‌های فوق را که بخواهید می‌توانید از یک شرکت ارائه دهنده خدمات شبکه درخواست کنید تا ایمیل سرور مورد نظر شما را نصب و راه اندازی کند. 

چرا باید از ایمیل سرور استفاده کنیم؟
چرا باید از ایمیل سرور استفاده کنیم؟

چرا باید از ایمیل سرور استفاده کنیم؟

نصب و راه اندازی ایمیل سرور مزایای زیادی دارد. مهم‌ترین مزیت این سرویس را می‌توان صرفه جویی در هزینه و زمان دانست. سازمان‌ها در گذشته برای نامه نگاری به شکل سنتی هزینه زیادی بابت خرید کاغذ پرداخت می‌کردند. همچنین بایگانی کردن این نامه‌ها و جستجوی آن‌ها در مواقع مورد نیاز زمان زیادی از آن‌ها می‌گرفت. در حال حاضر تنها با در اختیار داشتن یک ایمیل سرور، این چالش‌ها به راحتی رفع شده است.

از دیگر مزیت‌های ایمیل سرور امکان برنامه ریزی و کنترل تعداد ایمیل‌های ارسالی است. شما می‌توانید در فواصل زمانی مشخص یک محدودیت حجمی یا تعدادی برای ایمیل‌هایی که ارسال می‌کنید در نظر بگیرید. همچنین شما می‌توانید قوانین تعریف شده‌ای برای سطح دسترسی کاربران تعیین کنید. برای مشاهده ایمیل‌های دریافتی خود نیازی نیست حتما در سازمان و پشت کامپیوتر خود حضور داشته باشید؛ بلکه حتی با موبایلتان نیز می‌توانید تمامی ایمیل‌های دریافتی را مشاهده کنید. از دیگر مزایای نصب و راه اندازی ایمیل سرور باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده آفلاین در زمان قطعی اینترنت
 • ثبت دقیق تاریخ ارسال، دریافت و مشاهده هر ایمیل
 • گروه بندی کارکنان و امکان تعریف قوانینی برای ارسال و دریافت ایمیل توسط هر یک از کارکنان
 • امکان اتصال فکس به شبکه و دریافت فکس بر روی ایمیل
 • امکان تهیه آرشیو خودکار از تمامی ایمیل‌های ارسال شده 
 • امکان ایجاد و ذخیره آدرس ایمیل به صورت نامحدود
 • جلوگیری از ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی یا اسپم
اکسچنج سرور
اکسچنج سرور

اکسچنج سرور Exchange Server چیست؟

کمی پیش راجع‌به یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های ایمیل سرور که محصول کمپانی مایکروسافت است صحبت کردیم. این سرویس که اکسچنج سرور نام دارد در شبکه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این محصول در شبکه‌های بزرگ به عنوان یک پست الکترونیک یا ایمیل سرور استفاده می‌شود. این نرم افزار بسیار کاربردی ایمیل‌ها را از سرویس گیرنده ایمیل دریافت کرده و به دست گیرنده می‌رساند. این سرویس شامل فضایی برای ذخیره سازی پیام‌ها، قوانین قابل تعریف، ماژول‌های ارتباطی و لیستی از کاربران است.  

Exchange Server

ایمیل سرور چگونه کار می کند؟

فرایند کار ایمیل سرور چندان پیچیده نیست. اصولا از افرادی که نصب و راه اندازی ایمیل سرور مشغول اند سوال کنید، پاسخ هایی دست و پا شکسته برای شما خواهند گفت. فرایند و مسیر کار کردن میل سرور، همانند رد و بدل شدن اطلاعات در اینترنت است.هر کدام از ایمیل ها به صورت اطلاعات و داد در بسته هایی تقسیم بندی می شود. هر کدام از این اطلاعات در سرویس ایمیلی که به عنوان میزبان در نظر گرفته می شود، قرار خواهند گرفت. فرستنده ایمیل بر روی گزینه ” ارسال ” کلیک می کند. پس از کلیک بر روی گزینه ارسال، اطلاعات توسط ایمیل سرویس گیرنده دریافت می کند.

معروف ترین سیستم میل سرور، کدام میل سرور است؟

سیستم میل سرور مایکروسافت به عنوان یکی از معروف ترین میل سرور ها شناخته شده است.

نصب و راه اندازی ایمیل سرور توسط مجموعه ترازنت تنها در تهران انجام می شود؟

خیر، مجموعه ترازنت به صورت پراکنده در تمام شهرها خدمات راه اندازی میل سرور را ارائه می‌دهد.