نرم افزار Prtg (Paessler Router Traffic Grapher) یا PRTG Network Monitoring؛ ابزاری برای مانیتورینگ (Monitoring) کل شبکه و پایش آن است که مدیر شبکه می‌تواند با استفاده از آن کار نظارت و زیرنظر گرفتن را به خوبی انجام دهد. تمام کسب و کارهایی که امروزه راه‌اندازی می‌شوند به Network و زیرساخت شبکه (Infrastrcture) نیاز دارند که شامل اینترنت (Internet)، شبکه، تلفن و ایمیل می‌شود. در کسب و کارهای بزرگتر مانند سازمان‌ها و شرکت‌ها این موضوع گسترش پیدا کرده و به مجموعه‌ای از سرورها و تجهیزات شبکه نیاز پیدا می‌کنند که در این مواقع نیاز به مانیتورینگ شبکه بیش از پیش احساس می‌شود. موارد نظارتی که می‌توان با استفاده از PRTG انجام داد:

  • نظارت بر موارد ضروری
  • بهینه سازی بازه نظارت
  • انتخاب پروتکل مناسب
  • تعیین Thresholdها

زیرنظر گرفتن شبکه با نرم‌افزار PRTG

زیرنظر گرفتن شبکه با نرم‌افزار PRTG؛ PRTG Network Monitoring یک ابزار قدرتمند و یک دستیار حرفه‌ای برای مدیران شبکه‌ای است که می‌خواهند روی سیستم‌های مبتنی بر ویندوز و لینوکس خود نظارت کامل داشته باشند. این Software می‌تواند شبکه‌های کوچک، متوسط و بزرگ را به خوبی مانیتور کرده و روی شبکه‌های LAN، WLAN، WAN، VPN کار Surveillance را انجام دهد.

PRTG نقش نظارت و روی شبکه دارد و با استفاده از آن می‌توان پهنای باند و بسیاری از پارامترهای مختلف یک Network را زیر نظر گرفت. این موارد شامل کیفیت سرویس، بار حافظه و استفاده از CPU، حتی نظارت بر دستگاه‌های از راه دور است. زیر نظر گرفتن با استفاده از پروتکل‌های Packet Sniffe، WMI، SNMP، IPFIX و… است. PRTG Network Monitor به صورت مستمر وظیفه چک کردن و در دسترس بودن سیستم‌های شبکه را برعهده دارد.

PRTG برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

PRTG برای چه مواردی استفاده می‌شود؟ این ابزار معمولا به مدیران سیستم کمک می‌کند تا کارایی، طرح بندی و راه‌اندازی خطوط اجاره‌ای، روترها، فایروال‌ها، سرورها و سایر اجزای شبکه را بهینه کنند.

PRTG رایگان است؟

PRTG رایگان است؟ برای استفاده از خدمات قدرتمند این نرم‌افزار باید بها یا هزینه آن را بپردازید، اما مدیران آن تصمیم گرفتند تا این ابزار را به مدت 30 روز رایگان در اختیار شما قرار دهند تا با استفاده از آن به قابلیت‌های ارزنده PRTG Network Monitoring پی ببرید. پس از استفاده از مدت رایگان آن می‌توانید با پرداخت تعرفه آن به کل خدمات این نرم‌افزار دسترسی داشته باشید.